В комуникационната какафония на деня и в условията на скъсана връзка с природата става все по-трудно да живеем осъзнато и умерено, като приемем, че има неща, които не зависят от нас.
Как стоицизмът, философско течение, което свързваме с римския император Марк Аврелий, може да ни помогне да опознаем себе си и да живеем добре днес – разказват във "Време за наука" Владимир Новков и Петър Теодосиев от подкаста "Практически стоицизъм".
Теодосиев е познат от платформата "БГ Наука", бил е в класациите на "Форбс" "30 под 30" и "40 до 40". Новков е магистър по социална и юридическа психология.
Целта на всяка философия е човек да живее щастливо, като, според стоицизма, щастието е достижимо чрез дихотомия на контрола, при която човек трябва да осъзнае кое зависи от него и кое – не.
"Днешното време е антистоическо", заявява Новков. Съвременният човек се стреми към богатство, харесвания, популярност. Всичко изброено е издигнато на пиедестал, докато личните оценки, решения и избори са изтласкани на заден план.
Теодосиев допълва, че основна добродетел във философията на стоиците е умереността.
По думите на двамата гости е грешно стоицизмът да бъде смятам за пасивна философия.
"Стоицизмът е политическа философия", изтъква Новков и пояснява, че последователите на това философско течение са били именно политиците и сенаторите.
Стоицизмът призовава да правим това, което зависи от нас, да бъдем активни, да консумираме само това, от което имаме нужда, да полагаме грижи. Фокусът върху това, което ще се случи, носи нещастие, защото то не зависи от нас.
"Ако всички хора се фокусират да правят това, което зависи от тях, вероятно крайният резултат ще бъде добър. Но може и да не е" – такова е схващането на стоиците.
С каква мисъл започвал деня си Марк Аврелий и защо е полезно човек да води дневник – чуйте целия разговор в звуковия файл:
Как четем утопии и антиутопии през XXI век – като наръчници или като предупреждения? Към какво бъдеще ни води човешкото въображение? Гости в "Нашият ден" са Александър Попов и Владимир Полеганов – познавачи на фантастичния жанр, които вече 10 години водят курс по четене на научна фантастика в Софийския университет, в рамките на който всяка..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач. "Усещането за цикличност е много отчайващо, защото всеки път излизаш срещу едно и също зло, което е готово да те довърши. Сега е по-различно обаче, защото сме свидетели на..
Изследване на WWF-България за периода 2010-2024 доказва, че над 90% от пожарите у нас възникват след преднамерена човешка намеса или поради небрежност През последните години горските пожари в България стават все по-чести, по-интензивни и засягат все по-големи територии, включително и защитени зони. Мащабите на пожарите и щетите, които те нанасят..
Преди седмица Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални ефективни стачни действия във връзка с преговорите за колективен трудов договор в сектора. Акушер-гинекологът д-р Неделчо Тотев , директор на Общинската болница в Чирпан и председател на Сдружението на общинските болници, коментира в Lege Artis исканията на..
Родилките в "Майчин дом" ще попълват анкета при изписването, в която ще посочват дали са доволни от медицинското обслужване и от етичното отношение на лекари, акушерки, медицински сестри и санитари. Това е една от мерките за подобряване на комуникацията между лекари и пациенти в лечебното заведение, която ще бъде предприета след обвиненията срещу д-р..
Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата" с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика,..
В края на август (27-30 август) новосъздадената танцова компания Surdce ще представи в Proposition Gallery, Лондон, премиерата на спектакъла “Самодива” –..
Държавната опера в Стара Загора навършва 100 години с премиера на спектакъла "Цар Калоян" на сцената на Античния форум "Августа Траяна" – на 17 и 18..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg