Всяко време има своето съвременно изкуство. Това е сякаш самоочевидна истина, върху която не се замисляме. А може би трябва. Често чувам, че нашето днешно съвременно изкуство е неразбираемо, че не е ясно какво е искал да каже авторът, а друго си е класиката, която виждаме в музеите.
И също толкова често ми се е искало да попитам дали наистина разбираме това, което гледаме в музеите. Отвъд етикета, който ни пояснява коя е сцената, изобразена на картината, можем ли да прочетем символиката в цветовете, в облеклото, в декоративните елементи, в жестовете. Всичко това са споделени кодове, понятни за съвременниците тогава и в огромната си част недостъпни за нас днес.
Но пък имаме наше съвременно изкуство и задачата да го прочетем в нашата съвременност. Ако поискаме, разбира се. Как това изкуство откликва на споделения ни живот с общи проблеми, тревоги, заплахи, войни, разделения, особено когато визията ни за света сякаш твърде рязко се преобръща. Можем ли да намерим в съвременното ни изкуство отговори, пътища, възможни изходи към бъдеще. Или в диалога си с него ще натрупаме мъдрост и печал – по книгата на Еклесиаста, осъзнавайки, че това вече е било…
Две изложби станаха повод за тези мисли: "Истината за истината" на Правдолюб Иванов, открита в галерия "Сариева DOT Sofia" и "Влошаване на времето" на Камен Старчев, представена в САМСИ.
За тях ще говорим с авторите им в "Музей в ефира".
Снимки – Диана Попова
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..
На слушателите на "Нашият ден", които обичат смразяващи кръвта истории в горещите летни дни, Юлия Петкова предлага перфектното четиво. "Когато Давид получава имейл от непозната жена, която твърди, че има информация, свързана с детството му, той не знае как да реагира. Давид няма никакви спомени от първите 12 години от живота си. А..
От днес културното пространство NEXUS ще бъде домакин на серия семинари, посветени на симбиозата между модата и архитектурата. Първото от поредицата събития започва 17 юли от 19:30 ч. и е посветено на корените и предисторията на архитектурната мода, границите на това понятие и стила space age, повлиян силно от футуризма. Другите две лекции..
Днес (17 юли) в Дома на киното ще се състои прожекция на култовия филм "Калигула" по повод 80-годишнината на актрисата Хелън Мирън. "Калигула" е пищна историческа епопея, заснета под режисьурата на Тинто Брас с участието на Малкълм Макдауъл, Хелън Мирън, Питър О'Тул. Филмът проследява възхода на тиранина, поел с кървава ръка контрола над..
В края на август (27-30 август) новосъздадената танцова компания Surdce ще представи в Proposition Gallery, Лондон, премиерата на спектакъла “Самодива” –..
Държавната опера в Стара Загора навършва 100 години с премиера на спектакъла "Цар Калоян" на сцената на Античния форум "Августа Траяна" – на 17 и 18..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg