Освен Ден на шегата, 1 април е и Международен ден на птиците – една от най-старите дати в природозащитния календар. По този повод д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет и част от общността "Дивата София" споделя своите наблюдения за връзката между присъствието на птици в ежедневието ни и усещането за щастие.
Според научно изследване, публикувано в престижно немско списание, контактът с птиците подобрява благосъстоянието на хората. Проучването установява, че щастието корелира със специфичен брой видове птици – колкото по-разнообразна е птичата среда около нас, толкова по-добре се чувстваме. Според авторите на изследването наличието на 14 допълнителни вида птици може да повиши удовлетворението ни от живота толкова, колкото и допълнителен доход от 150 долара на месец.
Д-р Атанас Грозданов също потвърждава този ефект: "Убеден съм, че има такава зависимост, защото откриването и дори слушането на птиците носи много позитивни емоции на хора от различни възрасти. Многократно съм се убеждавал в това."
Като част от инициативата "Дивата София", той и неговите колеги се стремят да покажат богатството на дивите видове в столицата, включително и разнообразието от птици, които обитават градската среда. "Много хора не подозират какви съкровища крият парковете и междублоковите пространства. Въпреки че градът е доминиран от сгради, редица видове птици се адаптират успешно и стават наши близки съседи," споделя още д-р Грозданов.
Тази връзка между природата и човешкото щастие подчертава важността на опазването на птиците и техните местообитания. Затова, независимо дали денят е дъждовен или слънчев, 1 април ни напомня да обръщаме повече внимание на пернатите обитатели около нас – не само в чест на природата, но и в името на собственото ни щастие.
Слушайте!
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg