Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Менингит: Симптоми, лечение и ваксини – експертен анализ

| обновено на 02.04.25 в 14:21
Доц. Атанас Мангъров
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести.

Причинители на бактериалния менингит

Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители са:

  • Neisseria meningitidis (менингокок)
  • Streptococcus pneumoniae (пневмокок)
  • Haemophilus influenzae

Два от тези патогени (Streptococcus pneumoniae и Haemophilus influenzae) са включени в националния имунизационен календар от 2010 г., което е довело до значителен спад на заболеваемостта от тези видове бактериални менингити.

Менингококовият менингит – предизвикателства и ваксини

През последните дни общественото внимание бе привлечено от случаите на менингококов менингит, предизвикан от Neisseria meningitidis. От този патоген съществуват 13 серогрупи. Въпреки че в Европейския съюз от 2013 г. е налична ваксина за менингококи от серогрупа B, тя все още не е регистрирана в България.

Трагичният случай на починалото дете разкри, че причинителят е менингокок от серогрупа X – за която все още няма налична ваксина. Това подчертава необходимостта от по-широка ваксинална стратегия и възможности за защита срещу различните серотипове на Neisseria meningitidis.

Форми на менингококовата болест

По думите на доц. Мангъров Менингококовата болест има няколко клинични форми:

Менингококов менингит – Тази форма се развива, когато бактерията преминава защитните бариери на мозъка и предизвиква възпаление на мозъчните обвивки. Въпреки че е сериозно заболяване, при своевременно лечение прогнозата е благоприятна.

Менингококов сепсис с менингит – Характеризира се с появата на кожни петна, които постепенно се разпространяват. Заболяването включва както сепсис, така и възпаление на мозъчните обвивки, но прогнозата е по-добра от най-тежката форма

Свръхостър менингококов сепсис – Това е най-опасната форма, при която по кожата се появяват бързо разпространяващи се петна, а пациентите могат да загинат в рамките на 24 часа.

Начини на разпространение

Менингококовата инфекция се предава по въздушно-капков и контактно-битов път. Въпреки това, тя не е особено заразна и епидемии се наблюдават най-често в затворени колективи, където има предимно млади хора.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

Защо нараства броят на делата срещу лечебните заведения?

За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана  от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..

обновено на 03.04.25 в 10:58

146 години от обявяването на София за столица – поглед назад

На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..

обновено на 03.04.25 в 10:13
Проф. Николай Габровски

Бъдещето на донорството: ще се промени ли нагласата на българите?

Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..

обновено на 03.04.25 в 09:35

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20
Д-р Атанаска Аврамова

Как да разпознаем ранните признаци на аутизма?

На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..

обновено на 02.04.25 в 12:33