Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот райони на страната.

Всеки хранителен пакет струва около 35-40 лева. Всеки може да се включи с дарение, информация ще намерите в социалните мрежи. В групата "Прави добро! Бъди добър!" членуват близо 22 хиляди души.

Създател на инициативата е учителката от Враца – Мая Методиева (на снимката в текста), която от години се занимава с доброволческа дейност.

Светлана Вълкова разговаря с нея в предаването "Другият до мен":

- Как започнахте да се занимавате с доброволчество? Имаше ли някакъв конкретен повод? 

Преди много години видях съвсем случайно в социалните мрежи пост за едно момче, което беше подарило хранителен пакет на възрастен човек. Проявих желание да го направя и в моя град с помощта на две - три приятелки, но тогава беше в доста по-малки размери - нещо от сорта на десетина пакета. След това заминах за чужбина. Дълги години живяхме извън страната и когато се върнахме, гледката, която видях, ме потресе. Някак си през тези години, в които ме нямаше, очаквах, че нещата са се подобрили, че хората са започнали да живеят една идея по-спокойно и по-сигурно, но се оказа, че не е така. Тогава именно се сетих за инициативата с пакетите. Реших да повторя. И така, започнахме с 50 пакета, а към днешна дата за всяка една кампания раздаваме над 500. 

- Към кого са насочени тези инициативи? Към какви хора? Как ги избирате?

С годините успяхме да си изградим доста добра комуникация с различни кметове, доброволци, приятели и познати, които за всяка  кампания се включват, благодарение на общите ни усилия успяваме да посетим за Великден и за Коледа предимно самотно живеещи възрастни хора, хора, които са с минимална пенсия. Включваме в списъка и хора с увреждания, деца с увреждания. За 15 септември пък имаме кампания, която е насочена към учениците, като им осигуряваме ученически раници и пособия. Междувременно, стига да имаме доброволци и дарители, помагаме индивидуално на определени семейства, като ремонтираме част от жилищата, в които живеят. Помагаме им да си заплатят сметките. Това се случва предимно през зимните месеци, защото тогава хората срещат най-много затруднения.

- Аз Ви открих в ТикТок, снимате с телефона си и показвате хора, които са в много тежко положение. Кои са те? Вече на базата на наблюденията си толкова години сигурно имате изграден някакъв профил.

Профил трудно мога да изградя, защото хората, с които се срещам, са много различни. Едно от последните видеа, което набра доста голяма популярност, е с една жена, която е била учителка, а друго видео пък е да речем за жена, която е бездомна и спи на улицата.

Така че в България вече бедността не може да я сложим в някакви рамки и да и дадем точен профил, защото времената са доста несигурни и никой няма гаранция в утрешния ден какво ще се случи... Аз съм била свидетел на семейства, които са имали стабилна работа, сигурен доход, водели са нормален начин на живот и да речем, едно заболяване или разваляне на добрите семейни отношения точно за 24 часа може да преобърне живота ти на 360 градуса. Както днес си с работа и стабилен доход, така в следващия ден може да се налага да събираш пари за лечение или просто да си на улицата без жилище. 

- Според Вас по-трудно ли се живее в Северозапада? 

Ами определено се е живее по-трудно, защото главно работните места и по-високите доходи са в столицата. В малкия град и селата работата е оскъдна. Нямаш кой знае какъв избор. Да не говорим, че по селата зимата е просто нещо ужасно. Тогава хората са принудени буквално да оцеляват и да живеят в студ и мизерия. Лятото при тях е по-различно, защото, стига да не си мързелив, работа има - дали ще прекопаш на някоя баба градината, дали ще си насадиш своя двор - просто през лятото хората се справят по-добре. 

- Каква Ваша кампания в момента е в ход? 

В момента тече нашата великденска кампания, която е насочена към самотно живеещите възрастни хора, поставили сме си за цел малко над 500 пакета с храна да раздадем в околността, като за Коледа минахме над 700 пакета.

- Страницата Ви се нарича "Прави добро! Бъди добър!" Трудно ли е да бъдеш добър според Вас?

Не смятам, в България не е трудно. Ние по принцип сме си добри хора, само понякога така лекичко някой трябва да ни побутне. Вече отделен е фактът, че повечето хора, които имат желание да помагат, просто нямат тази възможност, защото животът стана доста труден и не всеки може да отдели средства.

Цялото интервю на Светлана Вълкова с Мая Методиева може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10