"Картина ли е театралният плакат?"* поставя като въпрос срещата-дискусия в Народния театър с участието на студенти и преподаватели от Националната художествена академия и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов".
За съвременната роля на театралния плакат и цени ли се той достатъчно, в "Какво се случва" говорят доц. Георги Павлов, преподавател в катедра "Плакат и визуална комуникация" на НХА, и Ивайло Тодоров, асистент в същата специалност.
"Театралният плакат категорично е картина. Самият процес на създаване на плаката е изцяло творчески, от тук нататък идват особеностите. За разлика от класическата картина обаче, плакатът е резултат от поръчка и от някакво възлагане. Художникът трябва да извади есенцията от концепцията на постановката, дори атмосферата" – казва доц. Георги Павлов.
Според него не е задължително художникът да се консултира с режисьора или екипа на спектакъла, защото театралният плакат е различна гледна точка. "Плакатът е органична част от постановката, той е връзката между зрителя и авторите на театралната постановка."
Според Ивайло Тодоров "основната цел на плаката е да рекламира театъра и постановката, съответно авторът може да се вдъхнови по много начини, за да изрази идеята. В днешно време плакатът се е адаптирал да не бъде само в уличната среда, но и в интернет."
Чуйте разговора в "Какво се случва".
Снимка – НХА
*За имиджа на конференцията е използван плакат на Стефан Десподов за постановката на Народния театър "Иван Вазов" "Бурята", Уилям Шекпир, реж. Александър Морфов
В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg