Дъщерята на мисионер е оцеляла като дете при самолетна катастрофа дълбоко в амазонската джунгла и е обявена за "чудо". Години по-късно се е превърнала в чудодейна лечителка, която поддържа мисията си благодарение на своята слава, а не след дълго баща ѝ поставя в епицентъра на ескалиращ конфликт. Така звучи сюжетът на филма "Трансамазония", който Пиa Мараис представи у нас.
Режисьорката, която е родена в Южна Африка, но учи изящни изкуства и скулптура в Лондон, Амстердам и Дюселдорф, а след това завършва Немската академия за кино и телевизия в Берлин, е известна с минималистичния си стил и способността да изследва сложни социални и психологически проблеми. Затова и не е странно, че въвлича героите си в конфликт, в който собственото им минало излиза на повърхността и разбулва това, в което всеки от тях е бил възпитан да вярва. Важната тема във филма обаче е съществува ли безусловната любов.
"Какво е безусловната любов, все още не знам, това е много обширно понятие, но мисля, че човек може да усети доверие в моменти, в които получава неочаквана помощ, дори от непознат. Може би това е като вярата – човек да вярва в човечността, в това, че тя съществува и макар и крехка, да присъства в живота. Смятам, че именно това е безусловността в моментите, които може да изпита човек", обясни Пиа Мараис.
Пиа Мараис беше част от международното жури на София филм фест и гостува в "Артефир". Разговорът с нея започва от това избираме ли в какво да вярваме.
"Смятам, че до голяма степен имаме едни утвърдени ценности – съзнателни и несъзнателни, които са вкоренени в нас. Ние избираме в какво да вярваме само в малка степен, защото очевидно всичко, което има директно влияние върху нас, е в сила", твърди режисьорката, която е на мнение, че човек трябва да има пространство за изкупление и възможност за промяна.
Пред какви трудности се изправя Мараис по време на снимките на "Трансамазония"? Защо избира да разкаже историята на млада лечителка и доколко има истина в нейното чудо? Колко мимолетно е щастието и защо не бива да приемаме живота за даденост?
Чуйте от Пиа Мараис в звуковия файл. Преводът е на Петриела Бачева.
Снимки – СФФ
През последните години прави впечатление, че артсцената във Велико Търново се развива много активно. Съвременното изкуство в града вече има свои установени "места" и инициативи. Конкретен повод да говорим за събитията там е българо-германската изложбата "Рецепта II". Тя е представена до 18-и май в изложбените зали "Рафаел Михайлов" по инициатива..
В Драматичния театър "Сава Огнянов" - Русе текат последните репетиции на премиерния спектакъл "Крал Лир". Постановката по прочутата Шекспирова трагедия е дело на един от най-добрите млади румънски режисьори Думитру Акриш, който поставя за втори път на сцената на Русенския театър. Преди две години той направи там спектакъл по пиесата "Изчезващи" от..
"60 години Сатирата има дом на ул. "Стефан Караджа" № 26" е специална изложба, с която Сатиричният театър "Алеко Константинов" отбелязва годишнината от представлението "Много шум за нищо", реж. Гриша Островски, с което сградата е официално открита. На тържеството днес (15 май) от 17:30 ч. във фоайе "Зрители" ще бъдат открити и маски на..
Авторката на мемоарния роман "Танцът на делфините" – актрисата Клара Армандова, гостува в "Артефир" преди премиерата в Дом на културата "Средец" от 18:30 ч. По думите на Армандова книгата не е просто автобиографична – тя съчетава спомени, художествени елементи и свидетелство за една отминала епоха. Описаният период се простира от 50-те години..
Романът "Морската градина" на мексиканската писателка Софи Бехарано де Голберг е роман за България . За живота на едно семейство български евреи по време на Втората световна война. За спасението, напускането на родината и Европа. За историческите усилия на един народ да защити максимално сънародниците си от еврейски произход. В "Артефир"..
Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд. Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis..
В рамките на Европейската седмица на общественото здраве тази година, темата за "Здравословно стареене срещу мултиморбидности в цифровия свят" беше във..
За първи път на български език излиза сборник, обединил беседите, които писателят Хорхе Луис Борхес изнася през 1977 г. в театър "Колизей" в Буенос Айрес...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg