Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културното наследство като споделена отговорност

| обновено на 07.04.25 в 10:25

Как институците, неправителствените организации и бизнесът могат да работят заедно за съхраняването на културното наследство в България? Каква е ролята на гражданите и как можем да изградим устойчив интерес към темата "наследство"? Отговори на тези въпроси търсим в разговора с арх. Дора Иванова – основател и управител на фондация "Проект Бузлуджа". Повод за срещата е предстоящият международен форум "Партньорства и общности за културно наследство", организиран именно от екипа на "Проект Бузлуджа".

Международна сцена за културно наследство

Форумът ще се проведе за трети път и събира експерти от 10 държави – над 30 специалисти в сферата на опазването на културното наследство. По думите на арх. Иванова, събитието е особено значимо, тъй като съвпада с 10-годишнината от основаването на фондацията. Целта на форума е не само да постави на дневен ред предизвикателствата пред културното наследство в България, но и да представи добри практики от Европа, които биха могли да се приложат и у нас.

"Имаме невероятни примери от Латвия, Германия, Румъния – институции и неправителствени организации с изключителен опит. Те ще ни покажат различна перспектива за това как културното наследство може да се развива чрез партньорства и ангажиране на общности", казва арх. Иванова.

Гражданите – в центъра на каузата

Един от акцентите във форума е именно активната роля на местните общности. Според арх. Иванова, устойчивото развитие на културното наследство е немислимо без участието на гражданите: "Ако един обект не е важен за самите хора, колкото и усилия да бъдат положени, резултатите няма да бъдат устойчиви."

Съдбата на Бузлуджа – въпрос с отворен край

По темата за бъдещето на Дом-паметника на връх Бузлуджа, арх. Иванова коментира и резултатите от местния референдум, проведен в Казанлък през ноември 2024 г. Въпросът беше дали общината да получи сградата безвъзмездно за срок от 10 години. Макар че 93% от гласувалите подкрепят идеята, активността е под 19% и допитването не е признато за валидно.

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученици показат на съучениците си вредите от вейпове, снус и райски газ

На 8 май в Гимназия за дигитални науки "СофтУни БУДИТЕЛ" се проведе СТЕМ ден, посветен на темата "Как това, което консумираме, влияе на поведението и здравето ни". В рамките на събитието десетокласници представиха пред своите по-малки съученици – осмокласници – различни аспекти на вредите от модерни субстанции като вейпове, снус и райски газ...

обновено на 23.05.25 в 08:00
Аркади Шарков

Аркади Шарков: Държавата не покрива напълно своя дял в здравното осигуряване

"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..

публикувано на 21.05.25 в 13:42

Четирима души умират от хепатит всеки ден заради ненавременно лечение

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..

публикувано на 21.05.25 в 13:13

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишен юбилей

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..

публикувано на 21.05.25 в 12:46

По-високи доходи в здравеопазването – неотложна необходимост

В ефира на предаването Lege Artis  Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..

публикувано на 21.05.25 в 12:28