Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културното наследство като споделена отговорност

| обновено на 07.04.25 в 10:25

Как институците, неправителствените организации и бизнесът могат да работят заедно за съхраняването на културното наследство в България? Каква е ролята на гражданите и как можем да изградим устойчив интерес към темата "наследство"? Отговори на тези въпроси търсим в разговора с арх. Дора Иванова – основател и управител на фондация "Проект Бузлуджа". Повод за срещата е предстоящият международен форум "Партньорства и общности за културно наследство", организиран именно от екипа на "Проект Бузлуджа".

Международна сцена за културно наследство

Форумът ще се проведе за трети път и събира експерти от 10 държави – над 30 специалисти в сферата на опазването на културното наследство. По думите на арх. Иванова, събитието е особено значимо, тъй като съвпада с 10-годишнината от основаването на фондацията. Целта на форума е не само да постави на дневен ред предизвикателствата пред културното наследство в България, но и да представи добри практики от Европа, които биха могли да се приложат и у нас.

"Имаме невероятни примери от Латвия, Германия, Румъния – институции и неправителствени организации с изключителен опит. Те ще ни покажат различна перспектива за това как културното наследство може да се развива чрез партньорства и ангажиране на общности", казва арх. Иванова.

Гражданите – в центъра на каузата

Един от акцентите във форума е именно активната роля на местните общности. Според арх. Иванова, устойчивото развитие на културното наследство е немислимо без участието на гражданите: "Ако един обект не е важен за самите хора, колкото и усилия да бъдат положени, резултатите няма да бъдат устойчиви."

Съдбата на Бузлуджа – въпрос с отворен край

По темата за бъдещето на Дом-паметника на връх Бузлуджа, арх. Иванова коментира и резултатите от местния референдум, проведен в Казанлък през ноември 2024 г. Въпросът беше дали общината да получи сградата безвъзмездно за срок от 10 години. Макар че 93% от гласувалите подкрепят идеята, активността е под 19% и допитването не е признато за валидно.

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
София Желева

Когато излезе Духа от бутилката

Всеки гражданин, чиято личност е накърнена чрез статия в електронно издание, съдържаща отправени към него обиди и клевети, има право наред с иск за присъждане на парично обезщетение за неимуществени вреди, да поиска премахването ѝ от собственика на електронното издание. Изданието "Дефакто" цитира решението на ВКС по касационна жалба на съдия..

публикувано на 12.04.25 в 10:21

На гости в Писарово

Село Писарово се намира в община Искър, плевенска област и в него живеят над 800 човека. Селото е с дълга история, обявено е за населено място преди повече от 450 години. Тогава името му било Пецин ров, след това Пецерово, а по-късно след освобождението – Писарово. Църквата в селото носи името на св. Параскева. По предания на жителите през..

публикувано на 12.04.25 в 09:25
Доц. Жана Попова

Доц. Жана Попова: Медиите специфично мълчат

Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Много е трудно. Първо, да кажа съболезнования на близките на това дете. Все пак има няколко основни правила. Много е хубаво тази снимка да се превърне в символ на една битка. От..

публикувано на 12.04.25 в 08:55
Никола Каравасилев

Приключение сред необятния космос в "Нощта на Юри"

Никола Каравасилев отправя покана за едно космическо парти на 15 април в клуб "Строежа".   Гостът в "Нашият ден" е един от най-успешните български учители по физика и астрономия, ръководител на няколко ученически отбора, които представят страната ни в различни международни състезания по физика и астрономия. Той ще бъде един от лекторите, които..

публикувано на 12.04.25 в 08:30
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имат ли право на свободно пътуване децата у нас и в чужбина?

Все повече деца пътуват в чужбина по различни поводи – обучение, международни състезания и олимпиади, гостувания и други. Имат ли право на свободно пътуване децата у нас и в чужбина?  Какви са изискванията, за да могат да пътуват децата в чужбина и какви документи са необходими за това? Кога се налага съдът да се намеси? Какво да направим при..

публикувано на 11.04.25 в 14:30