Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Тревожни години" – дебютният роман на Пийт Таунзенд вече и на български

| обновено на 07.04.25 в 13:15
Снимка: Уикипедия

В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години". Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова.

Издателство "Колибри" обяви новото попълнение в каталога си – "Тревожни години", вече достъпно за българските читатели в превод на Здравка Букова и с корица, дело на Стефан Касъров. Пийт Таунзенд, който вече е на 80 години, е известен най-вече като съосновател, китарист и водещ автор на текстове в легендарната рок група The Who – една от най-влиятелните банди на XX век.

Той е автор на рок опери, сценарии, есета и радиопредавания. Още от времето на голямата трансформация в рока през 60-те години, той втъкава философски послания в текстовете си, стремейки се да предложи отговори на екзистенциалните въпроси, които вълнуват младото поколение. Редом с имена като Боб Дилън, Бийтълс и Ролинг Стоунс, Таунзенд оформя рокендрола като зряла форма на изкуство.

Именно тази дълбочина и философски заряд, присъщи на музиката му, намират продължение и в "Тревожни години". Както споделя Юлия Петкова, "това може би обяснява и неговата логична следваща стъпка – романът". Таунзенд сам определя книгата като опера, или роман-опера, а когато човек я прочете, разбира защо – структурата и атмосферата ѝ са изключително музикални, ритмични и наситени с емоционален заряд.

По думите на Петкова, романът бързо прераства в психологическа драма с оригинална и интригуваща композиция, което не е изненадващо за един музикант, свикнал да мисли чрез звук и усещане. Интересното е, че самият Таунзенд в края на книгата заявява, че тази история може би един ден ще се превърне в основа за нова форма на изкуство – не класическа опера, а нещо по-близко до арт инсталация или светлинно-звуково шоу, в което всички хора са свързани.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Краят на градината", авторският спектакъл по Чехов, вече 15 години на българска сцена

"Знаете ли, че ако зиме ядеш пресни краставици, устата ти мирише на пролет", смята Антон Павлович Чехов. От него можем да разберем и друго – какво ни носят, а и взимат, невъзможността, загубата на илюзиите и сложния любовен танц на привличане и отблъскване. Поне така е в "Краят на градината" – историята за неговия начин да обича, история, която той..

публикувано на 09.04.25 в 09:38

Литературоведът Франческа Земярска в диалог с Маргьорит Юрсенар

Днес (9 април) от 18 ч. в Новата конферентна зала на Софийския университет ще бъде представена книгата на Франческа Земярска "Маска и глас в творчеството на Маргьорит Юрсенар".  В "Нашият ден" литературоведът Камелия Спасова разказва повече за този своеобразен разговор между Земярска и първата жена, станала член на Френската академия през 1880..

публикувано на 09.04.25 в 09:37
Автопортрет с котка, 1915

150 години от рождението на Елена Карамихайлова

"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от новоразкрити факти, които ни позволяват да предложим и една възможна цялостна систематизация на творчеството ѝ. Това е първата по рода си експозиция, в която са включени повече от 60 творби на художничката,..

публикувано на 09.04.25 в 08:50

Анна Петрова и Ели Скорчева блестят в "Игра на котки"

Премиерният спектакъл "Игра на котки" е копродукция на Театрално-музикалния център в Кърджали и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Режисьор е Александър Туник, който е студент по "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Пламен Марков. Автор на пиесата e унгарският драматург Ищван Йоркен. Той изпада в немилост след революцията през 1956 година..

публикувано на 08.04.25 в 16:45
акад. Олег Гочев

Олег Гочев от перспективата на времето

Художникът Олег Гочев посреща своята 70-годишнина с изложба в СБХ "Шипка" 6. Експозицията  включва 47 творби, показвани в продължение на 30 години в Германия, Барселона, Констанц и Базел. Озаглавена е "Олег Гочев. Перспективата на времето (70-30) и  може да бъде видяна в галерията на Съюза на българските художници на ул. "Шипка" 6 до 16 април ...

публикувано на 08.04.25 в 15:45