Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове за подобрение.
Според д-р Гълъбова, в момента се очаква решение на Министерския съвет относно увеличение на заплатите в системата. "Сигурна съм, че ще премине, защото министър Кирилов и министър Петкова бяха абсолютно категорични", посочи тя. По думите ѝ, планираното 50-процентно увеличение е крачка напред, която ще помогне да се задържат наличните кадри – макар и недостатъчни – в системата. В същото време тя отбеляза, че това увеличение не е достатъчно, за да привлече нови специалисти. "50% звучи много, но тръгваме от много ниска база", добави д-р Гълъбова.
Състоянието на държавните психиатрични болници също остава далеч от съвременните стандарти. Лошите материално-битови условия, амортизираните сгради и неблагоприятните локации затрудняват не само работата на персонала, но и живота на пациентите. В тази връзка д-р Гълъбова настоява за ежегодна индексация на заплатите с 20% и подобряване на условията на труд, което, според нея, е единственият устойчив път към привличане на нови кадри в системата.
Особено тревожен е фактът, че около 30% от служителите в 12-те психиатрични болници в страната са в пенсионна възраст. Това крие сериозен риск, тъй като пенсионерите могат да напуснат без предизвестие, както позволява Кодексът на труда.
Въпреки тежкото наследство, започват и положителни промени. Предстои реновиране на някои от психиатричните болници – в Севлиево и Церова кория вече са открити строителните площадки. Най-големият проект обаче остава преместването на болницата в Курило, София. Според д-р Гълъбова, това ще бъде значителна стъпка напред – новото разположение ще позволи на пациентите по-лесно да поддържат контакт с близките си и ще намали усещането за изолация. "Болните ще се чувстват като всички други пациенти, а не да се налага да пътуват в гората", подчерта тя.
Слушайте!
Д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър. Живее в САЩ от 2007 година и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета в Айова. Психологическият механизъм за оцеляването, отговорността и прехвърляне на вината. Вината на държавата и манипулациите на народния гняв от страна на управляващите. За псевдосвободите, икономиките и религиите. От..
Какво толкова носиш в нея, бе – питат всички родители. Да, говорим за ученическата раница, която доста тежи. Този епизод на подкаста "Импулсът в мен" е посветен на тенденцията да ходим с раница всеки ден. Има такава мода, затова споделиме ползите с нашите слушатели. В ежедневието си много хора отдавна използват раници вместо дамски чанти,..
В новото издание на рубриката “Разговорът” фокусът пада върху кампанията " Символът на квартала" – инициатива на платформата #soSofia, която си поставя за цел да открои и запечата културната идентичност на 12 от най-емблематичните софийски квартали . За идеята, смисъла и очакванията зад проекта разказват Симона Василева от #soSofia и Виктор Топалов..
Паркът за мечки в Белица отваря врати за новия сезон. Първите обиколки за посетители започват днес от 12 часа. Паркът за реадаптация на танцуващи мечки край Белица – най-големият такъв парк в Европа – е открит на 30 май 2004 година. Как е преминал зимният сън на мечките, ни разказва Никола Попкостадинов, управител на парка, пред Теодора..
Регионалната библиотека "Димитър Талев" в Благоевград организира събитието за ученици "Запознай се с видни личности от Пиринския край ". Често тези събития са обвързани с годишнини от рождението на бележити личности. Този път завеждащата отдел "Краезнание" в библиотеката, Елза Кресничка, разказва пред Теодора Церовска за видната личност..
На 17 април Иво Инджев ще представи новата си книга "Остродумия". И макар да беше поканен в "Мрежата", като добър познавач и анализатор на конфликтите в..
Село Меляне е на брега на река Огоста, в непосредствена близост до Лопушанския манастир. То е и родното място на художника и дърворезбар Чавдар Антов,..
С певеца Александър Александров-Алекс неотдавна се разговорихме за пътешествията му по света - за Тайланд, Тайван и Дубай. Тогава той ми каза, че няколко..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg