Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Моника Евстатиева: В момента журналистиката в САЩ е под атака

Нищо, което Доналд Тръмп прави, не се отразява само на хората в Америка

Моника Евстатиева
Снимка: личен архив

Изминаха 100 дни (20 януари – 29 април 2025) от началото на втория мандат на американския президент Доналд Тръмп в Белия дом. Журналистката от NPR (общественото радио на САЩ) Моника Евстатиева коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев":

"Бих казала, че за много хора животът в момента в Америка е абсолютен хаос и е много тежък, а други смятат, че това е правилната посока, която трябва да вземе Америка. Но има едно нещо, което започва да обединява хората, и това е изключителната тревога за това накъде отива американската икономика, защото това е нещо, което афектира абсолютно всеки човек, който живее в тази държава, независимо от това дали е гласувал за Доналд Тръмп, или не е гласувал за него. И в този момент с митата, които влизат в сила, имаме вече много силни индикатори за това колко много хора не само се тревожат, но и виждат вече резултатите от тези мита. Разбира се, много от бизнесите в Америка са поддръжници на Доналд Тръмп, защото едно от нещата, които те много харесват, е, че той намалява данъците, които те плащат всяка година на държавата.

Но когато започнаха тези мита, които са не само срещу (например, Китай или Русия), а мита срещу държави, които са приятели на Америка (като Канада, Европейския съюз), държави, които винаги са били заедно с Америка, големият бизнес в Америка не може да разбере защо има мита срещу тези държави. Разбира се, Доналд Тръмп смята, че всичко това не е само в краткотраен план и че в дългосрочен план това много ще помогне на американската индустрия и бизнеса, но всъщност никой не знае точно как нещата ще се развият."

Политиката на Тръмп в САЩ и извън САЩ

"Според мен, двете неща не трябва да се делят. Всяко нещо, което се случва тук, афектира много различни части из целия свят. Видяхме го през последните сто дни. Толкова много програми на американското правителство за субсидиране на програми из цял свят бяха спрени, отношението към журналистите, неправителствените организации, хуманитарни помощи и помощи за войните в Украйна, в Судан, в толкова много различни места. Нищо не е изолирано. Ние сме един глобален свят и Америка е една от най-силните части на този свят, и нищо, което Доналд Тръмп прави, не се отразява само на хората в Америка, а на целият свят."

Медиите в САЩ и Доналд Тръмп

"Журналистиката в момента в САЩ е под атака. И като имам предвид под атака, разбира се, говоря за по-голямата част от медийните компании. Има някои, които са привилегировани, защото той ги харесва, защото те го отразяват по един начин, по който на него му харесва. Но аз това не мога да го нарека истинска журналистика. За повечето от нас, които просто си вършат работата, както винаги сме си я вършили, той не е доволен от нас, защото ние казваме фактите, каквито са. Но това не е абсолютно нищо ново за нас.

Още от 2016 година, когато Тръмп каза, че ние сме фалшиви новини и го издаваме на света, защото тогава го разследвахме за най-различни неща. Изключително данъците, които не беше плащал в Ню Йорк, колко са цените на неговите имоти в Ню Йорк и всички тези неща, които бяха задължителни за един нов президент да декларира. Той не ги декларира. Оттам започна тази омраза към медиите, преди осем години, откакто той беше президент за първи път. Сега отново е на власт и разбира се, този път има много повече опит и има много повече хора, медии и институции, на които искат да си отмъсти.

Това са адвокати, това са журналисти, това са хора, които го разследваха в миналото, и той в момента използва държавната инфраструктура, за да прави разследвания срещу нас, и това не знам колко дълго време ще продължи, но първите сто дни бяха голям шок за много хора, но в същото време, никой от нас не е учуден, че това се случва. Просто скалата е много по-голяма, отколкото очаквахме. Освен това, той просто ни залива с най-различна информация, която е също друга стратегия."

Има ли страх и зависимости сред журналистите в САЩ

"Като цяло медиите с САЩ не зависят от никоя политическа партия. Много рядко има медии, като например Fox News, за която можем да кажем, че тя наистина е медията на Републиканската партия. В момента ние останалите си вършим работата, но разбира се, че има страх, но този страх е нещо, което те мотивира да продължаваш, а не те спира да си вършиш работата.

За разлика от България, където съдебната система не защитава журналиста, в Америка ние все още, като журналисти, вярваме, че въпреки, че съдебната система невинаги си върши работата точно както трябва и има големи дебати между това дали нещо е конституционно или не, в момента все още, като институция, съдебната система се държи, и това дава на журналистите едно спокойствие за този момент, че можеш да си вършиш работата, без много да те е страх, че ще отидеш в затвора. Защото все пак при нас все още е демокрация.

От друга страна, искам да кажа нещо за историята на САЩ. Има много периоди, които можем да погледнем в миналото, по време на администрацията на Никсън или администрацията, когато всички бяха срещу комунизма. Има такива периоди в Америка, когато институциите са под въпрос дали ще издържат, дали демократичните идеали ще се запазят. И засега винаги, въпреки че е било много трудно, въпреки че много грешки са правени, те са издържали. Това е просто един друг такъв период, в който ще видим дали ще издържат, но засега историята показва, че издържа, дори и да е много трудно."

Конгресът на САЩ

"Надявам се и Конгресът след известно време също да започне да подкрепя демократичните институции в тази държава. Защото в момента едно от най-шокиращите неща, които се случват, е, че Конгресът седи абсолютно парализиран, защото в момента републиканците са на власт, те имат мнозинството в Конгреса, но и демократите са малко парализирани, защото не очакваха всичко толкова бързо да се случва. Те нямат много добра стратегия как да се справят. Конгресът е, може би, една от най-слабите институции в момента, и това е странно за Америка, защото Конгресът е този, който е директно избран от американските гласоподаватели. Залогът, според мен, е предстоящите избори за места в Конгреса догодина, но има година и половина дотогава... А пораженията могат да бъдат много сериозни."

Пацифистът Доналд Тръмп

"Това са само думи. Защото какво каза той в самото начало, когато беше избран? Че ще спре войната между Русия и Украина за по-малко от 24 часа. Или за 24 часа. Нали? Какво означава това? Това бяха само думи. Сто дни са минали, войната продължава, даже не знаем въобще дали ще има някакво решение скоро.

Т.е. думите на Доналд Тръмп са просто думи и много трябва да се внимава дали това, което той казва, наистина има значение. Ние, като журналисти, трябва да помислим дали просто не повтаряме той какво казва и не трябва ли повече да се съсредоточим върху това да отразяваме нещата, които наистина се случват и наистина афектират хората. Трябва стратегически да работим смислено и да се фокусираме върху нещата, които са важни, защото иначе ние няма да можем да си свършим добре работата и няма да можем да дадем информацията на нашите слушатели и читатели по начина, по който на тях им трябва. Ние сме тези, които трябва да отсяваме реториката и наистина какво е важно за хората.

Знам, че това е много трудно, но е важно. Защото, например, той каза, че Канада ще стане 51-ви щат, но Канада избра тази седмица министър-председател, който никога няма да позволи това. Затова просто това е повече реторика на Тръмп, отколкото истина.

Но, например, аз живея във Вашингтон и всичките щати около нас, Вирджиния и Мериленд, ние имаме десетки хиляди хора, които са от държавната администрация, които в момента си загубиха работата, които са с огромен опит, които са със страхотно образование, които не са част от нито една политическа партия. И тези хора в момента са безработни и се чудят как да си плащат сметките. Това са хиляди хора в този регион, в който аз живея.

Това е нещо, което вече се е случило, което ние отразяваме, защото то е истинско. Ние, като журналисти, трябва да балансираме това, което наистина не се случва, но което директно афектира хората в този момент, може би и в бъдеще, но не се знае."

Симпатията на Доналд Тръмп към Русия

"Да, разбира се, и ние това не трябва въобще да го подценяваме. Но е важно също така да видим, че Русия също беше ударена с мита. Да, имам предвид, че Доналд Тръмп вярва в някои неща, като например митата, вярва в това, че дезинформацията от Русия е преувеличена, вярва в това, че Русия има друга роля в света, за разлика от предишни американски администрации. Но в този момент все още не знаем какво точно ще се случи, защото това е един начин на политика, който е безпрецедентен, защото никой не може да разбере какво ще се случи в края. 

Всеки път мнението на Доналд Тръмп се променя, всеки път нещо го ядосва и той се променя. Отменя мита, после слага мита, после казва, че единият е добър, после – другият е добър, после се среща с единия, среща се с другия... Непрекъснато имаме различна информация и затова е много трудно да кажеш, че има някаква стратегия или някаква мисъл в този начин на политическа манипулация."

Администрацията на Доналд Тръмп

"В миналата администрация имаше републиканци, всички бяха републиканци, но те бяха на различни мнения. Този път всичко е фокусирано и Доналд Тръмп сформира една администрация, която, като цяло, мисли по един и същи начин. Те написаха 900 страници какво искат да направят в новата администрация и това се случва точно както са го написали. Тъй че не е толкова хаотична, колкото беше първата му администрация, но и няма хора, които да му казват "не". Това всичко е стратегия. Една много добре измислена стратегия как да изглежда Америка.

За съжаление, въобще не е мечтаната от всеки американец, а мечтаната от една част от Америка, която е по-малка от мнозинството.

Мисля, че в момента, в който удариш човека в портфейла и създадеш такава ситуация за него, в която той просто не може да си плаща сметките, не може да живее по начина, по който е живял до този момент и всичко му стане прекалено скъпо, тогава моментално може да се гарантира, че всичко ще се промени. Дали ще се промени след две години или след четири години, но ще има задължителна промяна. Не смятам само, че този процес ще бъде скоро, защото всички тези неща отнемат време да се повлияят директно от човека."

Снимка – личен архив
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мехмед Юмер, Ана-Мария Кръстева и Константин Събчев (отляво на дасно)

Как религиозната вяра влияе на свободата на словото

Свободата на печата и религиозната свобода следва взаимно да се подкрепят в едно демократично общество. Религиозната вяра може да окаже влияние върху журналистите по няколко начина, като им предоставя морална и етична рамка, подкрепа в трудни моменти и възможност за разширяване на разбирането за различни култури и общества. Как точно това се случва..

публикувано на 03.05.25 в 13:05

Словашката връзка на Горна Митрополия

Село Горна Митрополия се намира в община Долна Митрополия, област Плевен. Името на селището идва от думите Митра (бог Митра) и полис (град) – и значението му е Град на бог Митра. Източното божество Митра е било почитано от римските легионери. В местността "Боев геран", която е на около 2 км западно от селото, има останки от голямо римско селище от I -..

публикувано на 03.05.25 в 10:03
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Точно тези хора ли трябва да учат децата на добродетели

Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към обществото и защо темата за добродетелите в училище е "пушилка", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Любомир Аламанов , експерт по класически, иновативни и кризисни комуникации, който..

публикувано на 02.05.25 в 17:15
Снимката е илюстративна

Как можем да се откажем от дарение?

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Николай Гинков, Бургас: Преди много години прехвърлих апартамента си на сина ми под формата на дарение. Той създаде семейство, роди му се дъщеричка, след което двамата с жена му се разделиха. Детенцето му остана на нашите грижи със..

публикувано на 02.05.25 в 14:35
Любомир Димитров

Пулмонална хипертония: Заблуда е, че заболяването е рядко – виждаме само върха на айсберга

На 5 май светът отново ще обърне внимание към едно от най-незабележимите, но сериозни заболявания – пулмоналната хипертония. За 13-и пореден път България се присъединява към глобалната инициатива , посветена на повишаването на информираността за това трудно диагностицирано състояние, известно още като "болестта на сините устни". В страната с него..

обновено на 02.05.25 в 13:37