Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учениците искат да учат, когато и учителите учат

След наскоро приключилото голямо годишно събитие "Добрите практики на фокус" на фондация "Заедно в час" в рубриката "Всичко за образованието" гостува Милена Димитрова, старши специалист "Управление на съдържанието".

В годината, в която фондацията отбелязва 15-ия си рожден ден, "Добрите практики на фокус" събра повече от 500 участници – учители, директори на училища и образователни експерти. По време на събитието бяха обявени победителите в конкурса за добри училищни практики на платформата на "Заедно в час" prepodavame.bg и наградени авторите им. Темата на конкурса тази година беше изграждането на социално-емоционални умения в клас. В кампанията по събирането на училищни практики, започнала още през есента на миналата година, са получени над 150 предложения.

За избора на темата "социално-емоционални умения" Милена Димитрова казва: "… в съвременния свят с технологиите, с бързо развиващата се икономика и изобщо с всичките особености на съвремието това, без което децата не могат да бъдат успешни, е без социално-емоционални умения. Доказано е неведнъж, че хора, които имат добре развита емоционална интелигентност, се справят много по-добре във всякакви ситуации в живота, включително с ученето в училище."


Що се отнася до полезността на подобни професионални форуми, тя споделя: "По време на самата конференция имаше няколко формата… първият беше: част от споделените добри практики по време на конкурса бяха представени на голямата сцена, други пък бяха направени в малки работилнички, през които учителите директно да видят как работи това, което колегите предлагат, така че със сигурност си взеха практически съвети, удовлетворение. Нещо, което и за нас като организатори действа много вдъхновяващо, е да минат през щанда на "Преподаваме" и да кажат: "Това, което правите, е супер, срещнах толкова колеги, с които обменихме толкова много идеи…"

В кратки интервюта, направени по време на събитието, с учителките Федя Тодорова и Нина Мъглова и директорката Даниела Петкова става ясно, че това, от което те се нуждаят да учат и да добиват опит, е начинът, по който съвременните деца възприемат знанията, техните нагласи и навици, стремглаво навлизащите технологии и нови идеи.

Милена Димитрова (вляво) и Венета Гаврилова
От интервюто с директора на СУ "Христо Ботев" в Карнобат Иван Стоянов, главната учителка по математика Ганка Радева и Иван Иванов, зам.-директор по административно-стопанската дейност разбираме каква е тяхната формулата за изграждане на здрав екип и уютна, предразполагаща към творчество и инициатива училищна среда.

Чуйте интервютата с Милена Димитрова, Федя Тодорова, Нина Мъглова, Даниела Петкова, Иван Стоянов, Ганка Радева и Иван Иванов в звуковия файл:

Снимки: фондация "Заедно в час", БНР
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Десислава Борисова – млад учител и финалист на FameLab 2025

Десислава Борисова е докторант и млад български учен, чиято страст към науката и преподаването се превръща в лична мисия. Тя преподава Химия и опазване на околната среда в частното основно училище "Томас Едисън", като същевременно посвещава времето си и като доброволец в престижната школа по химия на Фондация "Миню Балкански". Миналата година Десислава..

публикувано на 06.05.25 в 14:19
Проф. Вайсилов, проф. Петков и проф. Александров

Трима изследователи от СУ с публикации в едно от най-престижните научни издания

В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в студиото бяха трима изтъкнати учени от Факултета по химия и фармация към Софийския университет "Св. Климент Охридски":  проф. д.х.н. Георги Вайсилов, проф. Петко Петков и проф. Християн Александров ...

обновено на 06.05.25 в 13:44

Синя шапка = лъжа. Разбираме ли езика на тийнейджърите

OMG, NP, BFF, BTW… Ако имате у дома тийнейджър или работите с деца в тази възраст може и да знаете какво означават тези съкращения, но за останалите речта на младите е загадка, "езикът" на младите – в прекия и в преносния смисъл - е загадка. Дали го разбираме – едва ли твърде добре, дори да полагаме усилия. Как тогава да общуваме с тях, да им..

публикувано на 05.05.25 в 17:27
доц. Светослав Димов

Доц. Светослав Димов: Без генното инженерство няма да оцелеем

"Ние не си даваме сметка, че всички ферментирали храни са пробиотици и в миналото те са играели именно тази роля. В България на няколко места се произвеждат нетрадиционни сирена. Освен белтъците и захарите в млечните продукти, ние консумираме и голямо количество бактерии, които способстват за тяхното зреене и ферментация. Една немалка част от тези..

публикувано на 05.05.25 в 10:10

Мароканските влакове са редовни, евтини и удобни

В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но спомена, че от Рабат до Казабланка е отишла с влак. Сигурно и във вашето съзнание  изниква картина как по покривите на вагоните като в Азия се возят хора, а между два коловоза се предават торби,..

публикувано на 04.05.25 в 13:15