Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дом, далеч от дома: Как Жанна превърна Варна в пристан за украински деца

| Интервю
3
Снимка: Личен архив
Чуй новината! Чуй новината:

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с украинката Жанна Стефанова, която любовта довежда от Кишинев в морската ни столица – Варна, преди 39 години. Тук тя се омъжва и ражда двете си вече пораснали деца, като намира не само свой втори дом, но и своето призвание – да помага на децата от Украйна в тяхната по-добра интеграция, образование, езикова и обща култура.

Днес Жанна е част от фондация "АДРА България", създадена през 1992 г. с цел да осигурява подкрепа за индивидуално и общностно развитие, както и помощ при бедствия.

Фондация "АДРА България" участва в Българската платформа за международно развитие (БПМР) – мрежова структура от неправителствени организации, работещи в сферата на международното сътрудничество за развитие. В БПМР членуват 23 организации, ангажирани с теми, свързани с образованието за развитие, здравеопазването, социалното включване, околната среда и устойчивостта.

Сред множеството проекти, които фондацията реализира и в които Жанна е организатор, са Великденските работилници. В тях украински деца и техните майки, в партньорство с няколко варненски училища, създават пролетно (великденско) настроение с благотворителна цел.


Сред бъдещите инициативи на фондацията е международна младежка бригада в края на юли, в която ще участват 25 студенти от Европа. Те ще реновират, почистват и възстановяват обекти, ще доставят хранителни пакети и ще оказват различни форми на помощ.

Проектът "Крила за нашите деца" ще бъде разширен за летния период в няколко посоки. Първата е осигуряване на активен отдих чрез еднодневни културно-образователни екскурзии, след които децата ще описват преживяванията си. Втората е модулна подготовка на учениците за приравнителни изпити по български език, НВО и матурите по български език с помощта на специално подготвен педагог. А една мечта, условно наречена "Алманах", за която все още не е осигурено финансиране, също очаква реализация.

Повече за това как се чувства днес в България, както и за проектите, от които е част, ни разказа Жанна Стефанова.

Слушайте! 



По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05

Завистта и клеветата

В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..

публикувано на 27.07.25 в 09:35