Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дирижира Ото Клемперер

Снимка: стопкадър от YouTube

На 14 май 1885 е роден знаменитият майстор на диригентската палка. Повече от 60 години бе властелин на пулта. Държеше в магнетичен транс публиката в огромни зали, при това без каквито и да било сценични трикове. Онези, които са имали шанс да го слушат на живо разказват легенди за мъжа с огромен (почти двуметров) ръст, гъсти коси и трескав поглед на фанатик, който изтръгва огън от всеки такт. Артистичният път на Ото Клемперер започва през 1907 година от Немския театър в Прага и завършва в Лондон няколко месеца преди смъртта му през 1973. Път, който криволичи между крайности – еуфория, депресии, болести, тотални сривове… Два пъти се връща на пулта, след като почти са го зачеркнали.

Артист с удивителен дух, воля и вдъхновение. Еднакво силен е на пулта и в концертната зала, и в оперния театър. Завърна се там след дълго отсъствие с "Фиделио" през 1961. Избира единственото оперно творение на Бетовен за дебюта си в Ковънт Гардън, а лондончани на крака приветстват 76 годишния маестро! Следват "Вълшебната флейта" и "Лоенгрин"… В началото на кариерата си трупа безценен опит на сцените в Хамбург, Страсбург, Бремен, Кьолн и най-вече във Висбаден – там е пълновластен господар в периода 1924-1927 година. Нарича го "най-щастливият миг в артистичния ми път", а във фокуса на вниманието му са Моцартовите шедьоври.


В съботната вечер (17 май) от 20 часа съм избрала запис на маестрото на "Дон Жуан", а биографът му Питър Хейуърд пише в книгата си: "Опитвал съм да намеря смислен отговор относно тайната на магнетизма, енергийното поле, което се създаваше около Клемперер още с появата му на пулта. Странна амалгама от неумолимост и непринуденост. Има абсолютно точна представа за пътя – от началните тактове до последната фермата. Подобна излятост на формата се съчетава с удивителен усет за темпо, податливо на всевъзможни метаморфози", твърди Питър Хейурд. Ще го усетите в споменатия запис на "Дон Жуан" продуциран от EMI през 1966 година.

Макар тъкмо за темпото да го укоряват в публикация в Гардиън. Както и за "хладния почти безпристрастен поглед, който обаче не е лишен от привлекателност", твърдят в авторитетното издание що се отнася до Моцартовия шедьовър. Блестящ певчески състав подбира Ото Клемперер: главната роля е поверена на Николай Гяуров. Като Лепорело се преобразява Валтер Бери. Дона Анна е Клер Уотсън, Дона Елвира – Криста Лудвиг, Дон Отавио – Николай Геда, Церлина – Мирела Френи, Мазето – Паоло Монтарсоло, Командора – Франц Крас, хор и Нов оркестър Филхармония. На диригентския пулт – Ото Клемперер.

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Из ръкописите на Стефка Кушлева: Първи интерпретации за хор" – концерт на хор "Нуша"

Днес (15 май) от 19 часа в Конферентен център "Възраждане" хор "Нуша" с диригент Нели Андреева ще представи концерт-премиерата на проекта "Из ръкописите на Стефка Кушлева: Първи интерпретации за хор". "В самото събитието ще има четири хора: младежкият хор към "Нуша" с диригент Калина Андреева, като това ще е първа нейна изява като диригент, ще..

публикувано на 15.05.25 в 15:46

Пиер Омер и неговият вуду-суинг-рокендрол

След незабравимите концерти на Ревърънд Бийт Ман, Кинг Аутоматик, The Monsters и Дилейни Дейвидсън през последните няколко години, серията "Аларма Пънк Джаз" ще има удоволсtвието да ви срещне с още един не по-малко даровит и заслужил артист от кръга на най-сериозния рокендрол-траш-блус лейбъл в Европа – Voodoo Rhythm Records (Берн, Швейцария)...

обновено на 15.05.25 в 09:47

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 май 2025 г.

16 май Свири оркестър "Скола канторум Базилиенсис" с диригент Вацлав Лукс. 3.00 часа – Балтазаре Галупи (1706-1785), Концерт № 4 в до минор. 3.13 часа – Антонио Вивалди (1678-1741), Nisi Dominum в сол минор, RV 608. Солист Флавио Фери-Бенедети (контратенор). 3.34 часа – Георг Фридрих Хендел (1685-1759), Йохан Георг Пизендел (аранжимент), Сюита из..

публикувано на 15.05.25 в 09:05

Мирослава и Мирослав в In The Mood Jazz Club

Концертна програма “Мирослава и Мирослав” само глас и пиано, с подзаглавие Both Sides Now ("Двете страни сега"), има на 17 май, събота, в столичния In The Mood Jazz Club . За ценителите на смислената и фина музика, производна на джаза, имената на Мирослава Кацарова и Мирослав Турийски  в нея са красноречиви. През 2015 година те изпълниха за първи..

публикувано на 14.05.25 в 17:30
Василка Андонова

Една от благословените

Всички познават Василка Андонова като една от най-харизматичните и усмихнати певици. Талантлива, завладяваща, добронамерена, приковаваща вниманието, тя носи не само красотата на трънската песен, но и характера на трънчани. Снимките са предоставени от семейството на Василка Андонова

публикувано на 14.05.25 в 09:13