Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йорданка Благоева на 78 изкачи Рейнбоу маунтийн в Перу

Неотдавна легендарната ни световна рекордьорка и олимпийска медалистка в скока на височина Йорданка Благоева се завърна от Перу, след като непрекъснато пускаше снимки и разкази в социалните мрежи от дългото си и увлекателно пътуване. Тя толкова много е бродила по света, че беше неизбежно да я попитам Перу коя посетена поред държава поред ѝ е. Оказаха се над 60.

Данчето така непосредствено и увлекателно разказва преживелиците си из Страната на инките, където бе на екскурзия със своята внучка Дона, че мнозина ще пропуснат да се запитат защо съм толкова учудена как се е изкачила на 5036 метра височина в Андите до пъстрата планина Рейнбоу. Няма да издам тайна като припомня, че тя е на 78 години, а внуците ѝ я наричат Екшън баба, което обяснява всичко.

Моята гостенка е първата българка поставила световен рекорд в леката атлетика. На къщата си недалеч от Калковския манастир край София тя  може да постави друг световен рекорд – по биоразнообразие от всякакви растения. Бойката дама се шегува, че ако някога я арестуват, то ще е за кражба на цвете. В петте декара двор, които обработва сам-сама, растенията са над 200 вида, а някои нейни приятели твърдят, че видовете са повече отколкото в Ботаническата градина. Какво е намислила Йорданка Благоева за личния си ботанически рай? Да го сподели и с други хора. Идеята ѝ хрумнала в Южна Африка, където видяла градини, отворени за посещение в определени дни. Тъй като много хора я молят да видят събраните от нея растителни видове, тя ще покани желаещите на Еньовден.

Данчето призна, че в Перу е напазарувала главно семена за растения, включително и за няколко от 3000-те вида картофи, които отглеждат там. Напълно съм съгласна с нея, че е трудно с думи да предадеш чувствата, които те обземат в Страната на инките.  Душата ѝ прелива от впечатления.

Участничката в четири летни олимпиади Йорданка Благоева продължава да тренира всеки ден... агро фитнес, както се шегува самата тя. Това ѝ е помогнало да изкачи без проблем каменните стъпала на Мачу Пикчу в Перу. Точно срещу него се извисява свещената планина Уайна Пикчу – с около 200 метра по-висока и неизмеримо по-трудна за изкачване – тесни и хлъзгави стълби, необезопасени с перила, но пък всеки успял да стигне върха се завръща някак пречистен. За инките това е било равносилно на поклонническо пътуване, извършено и от внучката ѝ Дона.


Снимки: Йорданка Благоева
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ко Паньи – селото на кокили

В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..

публикувано на 25.07.25 в 16:15

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27