Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Централната минерална баня в София ще заработи като градски термален център

Снимка: Уикипедия

На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов, функционира в продължение на 73 години като баня, след което през 1986 година е затворена поради амортизация. Чак през 2015 година част от Централната минерална баня е реставрирана и открита като Регионален исторически музей.

С арх. Ивайло Захариев от Българска асоциация за термално наследство (БАТН) в "Нашият ден" говорим за подписания на 13 май Меморандум за възстановяване на Централната минерална баня в София – какво се казва в него, какво е значението му за развитието на банята като общински термален център с широк обществен достъп.

БАТН от години се бори за възстановяването на Централната минерална баня в София в нейната изначална функция, като за целта организира поредица от инициативи и дискусии. На 13 май усилията бяха увенчани с меморандум за обособяване на общински термален градски център. БАТН очаква спешни действия от страна на Столична община по създаване на специализирана структура, която да отговаря за провеждането на международен архитектурен конкурс и реално задействане на плана.

По думите на арх. Захариев пътят няма да кратък, но този път всички групи от Общинския съвет демонстрират политическа воля за осъществяване на проекта за градски термален център.

Архитектът подчертава, че докато Музеят на София може да бъде преместен на друго достойно място, то банята може да бъде само над минералния извор.

Визията на БАТН е за създаване на мрежа от термални центове, които да привличат гражданите и туристите в столицата. За целта, според арх. Захариев, е нужен икономически анализ, който ще докаже ползите от инвестирането в такава инфраструктура. Като положителен пример арх. Захариев посочва баните в Панчарево и в Баня, които привличат поток от туристи. Минерална баня "Овча купел" също ще отвори след някои довършителни дейности, а за тази в Горна баня има заделен граждански бюджет, добавя гостът.

Арх. Захариев призовава хората да се включат в онлайн подписката за възстановяването на Централната минерална баня и да заявят подкрепата си в социалните мрежи, което би дало необходимия тласък на местната власт.

Чуйте разговора в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Митев

Владимир Митев за ситуацията в Близкия изток

Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..

публикувано на 28.07.25 в 15:25

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05