В рубриката „Културен код“ на предаването Terra Култура се запознаваме с изключителното наследство на физика акад. Иван Тодоров и с мисията на фондация „Тодоров“, която поддържа високо ниво на развитие в областта на математичната физика и математиката в България, както и в създаването на забележителни художествени литературни произведения на български език.
Академик Тодоров, който напусна този свят през февруари тази година, остави след себе си голяма празнота. Това накара мнозина от неговите последователи и ученици да осъзнаят важността да продължат неговото дело, за да не се разшири тази празнота.
В навечерието на връчването на първите награди на фондацията разговаряхме с доц. Тодор Попов – ученик на акад. Тодоров и член на Управителния съвет на фондацията.
В този особен момент, на прага на първото връчване на две значими награди – едната за постижения в областта на математичната физика и математиката, а другата – за значими произведения в българската художествена литература, доц. Тодор Попов сподели пред Terra Култура:
“Заветът на нашия учител акад. Тодоров е да не стоим със скръстени ръце. Той беше изключително деен, работеше до последните си дни, не е спирал да работи, почина на 91-годишна възраст. Въпреки болката от загубата, негови близки се стремим да организираме неговото завещание.”
Доц. Попов разказва, че идеята за фондацията е възникнала приживе, като акад. Тодоров и съпругата му са обсъждали и решили да създадат фондация, която на всеки две години да връчва две награди – едната на името на акад. Иван Тодоров, а другата – на името на Тодор Боров, основател на Библиографския институт. Втората награда ще бъде посветена на постижения в българската художествена литература.
В записа може да чуете откъс от интервю с акад. Иван Тодоров, съхранено в архивния фонд на БНР.
Слушайте!
За трети път спектакълът "Елементарните частици" на Народния театър – интерпретация на режисьора Крис Шарков по едноименния роман на Мишел Уелбек – излиза извън пределите на България. След завоюваните две награди – за сценографско постижение на Никола Тороманов и за най-добър млад актьор на Мартин Димитров – от Балканския театрален фестивал "Театър на..
Сила, власт, война, опозиция, подигравки и сексуалност – всичко това се смесва във войнствената природа на човешкото състояние. Там, където се ражда и изкуството. Това изкуство, което може да бъде мощен инструмент за културна дипломация. Именно този инструмент може да преодолява езикови и културни бариери, да насърчава международните отношения и..
Филмът "Радио Африка" е първият български филм за африканската музика , както и първата подобна продукция, която събира български и африкански артисти, които да споделят своята визия по определена тема. Един филм за почитателите на африканската музика, както и за онези, които тепърва ще се запознаят с богатството и разнообразието на тази култура. Филмът..
От 11 до 16 май Шумен беше домакин на традиционния фестивал "Друмеви театрални празници". Конкурсната програма на престижния театрален форум включва единствено представления, създадени по български текстове, като на най-добрите от тях се присъждат награди в няколко категории. В програмата на тазгодишното 34-то издание на фестивала участваха..
Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания остават актуални и днес? Каква е ролята на социалната поезия и музика в съвременното общество, и как различните поколения я припознават и преживяват? Заедно с: Нели Недева-Воева, Доротея Монова, проф...
На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов,..
Емоционалната интелигентност (EQ) се открива в способността да разпознаваш, разбираш и управляваш собствените си емоции, като това включва и..
Най-дълго поставяният американски мюзикъл в историята пристига да дебютира пред родните меломани като част от своето европейско турне, за да оживее в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg