Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Велков и доц. Мирослав Владимиров:

Какво ще се случи с пазара на имоти след въвеждането на еврото?

Снимка: pixabay

Въпросът как евентуалното влизане на България в еврозоната ще се отрази на пазара на недвижими имоти вълнува мнозина – както собственици, така и купувачи и инвеститори. В ефира на предаването "Нашият ден" по темата мнения изказаха двама специалисти – Иван Велков, председател на Управителния съвет на Българската фасилити мениджмънт асоциация и Фондация "Интерактивна България", и доц. Мирослав Владимиров, преподавател в Икономическия университет във Варна и зам.-председател на Асоциацията на кредитните посредници в България.

Иван Велков: Пазарът няма да претърпи драматични промени

Според Иван Велков, влиянието на въвеждането на еврото ще бъде по-скоро умерено и предвидимо:

"Бих казал, че съм умерен оптимист, защото всичко, което се случва в България, би трябвало да влияе най-малкото положително върху този фундаментален, многомасов и достъпен пазар – този на недвижимите имоти."

Иван Велков

Той посочи, че България разполага с над 4,3 млн. жилища, а голяма част от хората притежават повече от един имот, което им дава чувство на сигурност. Според него пазарът на имоти се развива по своя логика – ясна и проследима за професионалните наблюдатели:

"Влизането в еврозоната на конкретна дата, когато и да се случи тя, няма да промени драматично пазара на имоти."

Той прогнозира, че някои аспекти от пазара ще започнат да се уеднаквяват формално, но няма да има резки сътресения. Интересен акцент в думите му беше и резултат от изследване по линия на енергийното обновление:

"В София, в една многоетажна кооперация с много апартаменти, процентът на заетите жилища варира между 6 и 8%."

Това според Велков подчертава, че в страната има значителен брой необитаеми жилища и мнозинството хора са по-скоро продавачи, отколкото купувачи.

Доц. Мирослав Владимиров: Ефектът от еврото вече е изконсумиран

Доц. Мирослав Владимиров бе категоричен, че самото присъединяване към еврозоната няма да предизвика съществена промяна на пазара на недвижими имоти:

"Според мен самото влизане в еврозоната няма да се отрази по никакъв начин на пазара на недвижими имоти. Този ефект отдавна е изконсумиран."

Той отбеляза, че обикновено пазарите реагират на неочаквани събития, докато влизането в еврозоната е дългоочакван процес, за който пазарът вече се е подготвил. По-важна според него е текущата картина:

"През последните три години броят на сделките не нараства значително, докато цените се покачиха с близо 50%, което ни подсказва, че пазарът вероятно е достигнал пика си на този ценови цикъл, който започна с ковида."

Според доц. Владимиров предстои етап на преоценка на очакванията от страна на купувачите и търсене на ново пазарно равновесие

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Попов, Светлозар Желев, Владимир Полеганов

Антиутопията в XXI век – наръчник или предупреждение

Как четем утопии и антиутопии през XXI век – като наръчници или като предупреждения? Към какво бъдеще ни води човешкото въображение? Гости в "Нашият ден" са Александър Попов и Владимир Полеганов –  познавачи на фантастичния жанр, които вече 10 години водят курс по четене на научна фантастика в Софийския университет, в рамките на който всяка..

публикувано на 17.07.25 в 10:08
Радослав Бимбалов

Свидетели сме на окончателно приключила съдебна реформа, само че от диктатурен тип

Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач.  "Усещането за цикличност е много отчайващо, защото всеки път излизаш срещу едно и също зло, което е готово да те довърши. Сега е по-различно обаче, защото сме свидетели на..

публикувано на 17.07.25 в 09:34
Доброволци гасят горски пожар

Над 90% от горските пожари у нас са причинени от човешка намеса

Изследване на WWF-България за периода 2010-2024 доказва, че над 90% от пожарите у нас възникват след преднамерена човешка намеса или поради небрежност През последните години горските пожари в България стават все по-чести, по-интензивни и засягат все по-големи територии, включително и защитени зони. Мащабите на пожарите и щетите, които те нанасят..

публикувано на 17.07.25 в 09:30
Д-р Неделчо Тотев

Д-р Неделчо Тотев: Трябва да бъде вкаран реализъм в преговорите за КТД

Преди седмица Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални ефективни стачни действия във връзка с преговорите за колективен трудов договор в сектора. Акушер-гинекологът д-р Неделчо Тотев , директор на Общинската болница в Чирпан и председател на Сдружението на общинските болници, коментира в Lege Artis исканията на..

публикувано на 16.07.25 в 13:47

Стандарт е категорично необходим във всяка една медицинска специалност

Родилките в "Майчин дом" ще попълват анкета при изписването, в която ще посочват дали са доволни от медицинското обслужване и от етичното отношение на лекари, акушерки, медицински сестри и санитари. Това е една от мерките за подобряване на комуникацията между лекари и пациенти в лечебното заведение, която ще бъде предприета след обвиненията срещу д-р..

публикувано на 16.07.25 в 12:46