Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

15 години Дни на Франсоаз Долто в България

"Детето и психоанализата" е първата тема, около която се събират професионалисти и съмишленици преди 15 години. Опитът и идеите на знаменитата френска психоаналитичка с особена грижа и подход към децата е вдъхновение и отправна точка за търсене на съвременни и приложими у нас начини за работа с деца, а по-късно и с бебета. Преди 10 години в София е открит "Зеленият двор" – психоаналитичен център за деца, вдъхновен от "Зелената къща" на Франсоаз Долто.

15-ото издание на Дните на Франсоаз Долто включи в програмата си и темата за училището. Гости на събитието бяха Фабиен д’Ортоли и Мишел Амрам, създатели и ръководители на едно неординерно училище във Франция – училище Ньовил. То отваря врати през 1973 г. благодарение на ентусиазма на трима младежи, самите те малко над 20-годишни. Подкрепено е от известния педагог Фернан Ури и от много уважаваната и известна психоаналитичка Франсоаз Долто, която има особено критично отношение към "официалната" образователна система по онова време във Франция.

Мишел Амрам, проф. Моника Богданова и Фабиен д’Ортоли
В рубриката "Всичко за образованието" проф. Моника Богданова, психоаналитичка и преподавателка в Софийския университет и основна организаторка на събитието, споделя: "Изключително вдъхновяващо е да оцелееш въпреки всички бури в образованието, възпитанието, отглеждането и в крайна сметка понякога лечението на децата, особено когато става дума за бебета и за малки деца, едно изключително специфично поле, в което по-добро от психоанализата е ясно, че не работи. Затова всичките моменти през тези 15 години, в които съм си казвала: край, захвърлям всичко и не мога повече, някак си каузата на бебетата и на малките деца е било нещо, което ме е връщало обратно. Трудно беше, защото беше началото на нещо, което го нямаше тук."

Къде днес се прилага психоанализа с деца и бебета, какво "казват" най-малките с езика на тялото, мимиките и движенията си, разбират ли вербалния език на възрастните – чуйте в интервюто с проф. Богданова, която говори и за вдъхновението Франсоаз Долто, както и за училището като институция, криеща много проблеми, но с призвание, различно от психологическото обгрижване на децата и младежите.

В предаването включваме част от интервюто (цялото ще предложим на слушателите в следващо предаване) с Фабиен д’Ортоли и Мишел Амрам, които си спомнят за големия шанс да бъдат деликатно и сърцато напътствани от личност като Франсоаз Долто.


Снимки: ФС на  "Зеленият двор"

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10