Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За тялото – когато алармира и когато боли…

| обновено на 20.06.25 в 08:31
Снимка: архив

Една странна тематична амалгама "замесихме" в поредното издание "За здравето". Гостуваха ни двама експерти: доц. Владислав Младенов, уролог, и анестезиологът проф. Атанас Темелков. Темите, върху които акцентирахме, бяха: често срещаните урологични аномалии в детската възраст, характерните и най-чести диагнози, както и свързаните с тях оплаквания при жени и при мъже? Това от една страна, а от друга – болката като феномен на тялото и на психиката.

Условно разделихме изданието на две части: аналитична - с коментар на нашите гости по двете водещи теми, и информационна – с преки включвания от научно-практически симпозиуми, посветени на урологията и на изследването и лечението на болката.


Проф. Атанас Темелков
В хода на седмичното здравно предаване проф. Атанас Темелков отговори на въпроса "за"или "против" епидуралната упойка? Като уточни нейните предимства, но припомни и задължителните параметри в действията на всеки опитен анестезиолог при използването на даден вид опиоид. "Тънкостите" при специалистите от тази рядка и изчезваща специалност, са насочени в много посоки: индивидуалната склонност към алергични реакции, тежестта на операцията, теглото на пациента и стриктното определяне на дозата.

"Има много млади колеги, които специализират анестезиология, така че аз съм отимист за нашето бъдеще – опроверга скептицизма ни проф. Темелков. Разбира се, трябва да продължим усилията за ранна ориентация на младите лекари, за тяхното възнаграждение и условия за кариерно развитие. Проява като днешната е част от тези усилия."


Националната конференция на българските анестезиолози от Асоциацията за изследване и лечение на болката бе уважена от много наши лекари и от чуждестранни гости, сред които проф. Катерина Аурилио от Италия. А тематичните сюжети бяха поставени върху болката като факт и феномен на човешкото тяло: невропатична, ревматоидна, онкологична, следоперативна...

Доц. Владислав Младенов
От другото събитие, администрирано от уролога доц. Владислав Младенов, дойде новината, че Националният симпозиум в Сандански (трийсети поред), няма да "затвори" своята юбилейна страница, а ще продължи и занапред – в името на добрата урологична практика и на хилядите пациенти, които имат потребност от адекватни медицински грижи.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05