Иво Орешков е фотограф по професия и вярващ човек по душа. След 8 години в ада на наркотиците успява да се измъкне, и вече 26 години е чист. За това време никога не се е изкушавал да посегне отново, смята го за чудо! Помага на зависими да намерят пътя към светлината. От 16 години всеки четвъртък вечер на улица "Веслец" 26 в София от 19 часа се провеждат сбирки за подкрепа на наркозависими хора.
Аз общо 8 години съм бил в ямата, така да се каже, може би някъде по средата, към петата - шестата година, вече разбрах, че съм сериозно зависим и осъзнах, че няма измъкване. Това беше през 90-те години, в които не се знаеше почти нищо за проблема с наркотиците, беше нещо ново за България, беше навлязъл от няколко години вече хероинът... Повечето дроги бяха навлезли с падането на режима и на желязната завеса, и никой нищо не знаеше за наркотиците, само от филмите знаехме неща и тогава се носеше тази мантра сред народа, че веднъж наркоман – завинаги наркоман. Тоест ти си обречен. Щом веднъж вече си се закачил и си се пристрастил, значи ще си умреш като наркоман, което е изобщо не е истина. Истината се оказа друга.
Измъкнах се чрез вярата в Бог. Аз съм го търсил и съм осъзнавал точно тази безпомощност, че ако някой изобщо може да ми помогне, то това е той. По това време нямаше комуни и нямаше терапевтични центрове. Нищо не се знаеше още за болестта и нямаше никаква алтернатива. И аз знаех, че човек не може да ми помогне.
Има много начини човек да спре наркотиците в днешно време, има вече много алтернативи и лечения, психотерапия, религиозни комуни, какво ли не... Но за мен силата на това да се спрат наркотиците чрез вяра в бог е понеже вярата по някакъв начин ти дава мотивацията ти да живееш живота си за нещо по-голямо от теб, че има нещо, което е повече от твоя живот – вселената, небето, земята и всичко останало, и това те мотивира да живееш всъщност. Желанието за друсането изчезва.
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg