Възпитателната функция на училището напоследък е изтъквана от МОН и от учителските синдикати като основен дефицит на средното ни образование. Дори сюжетите от криминалните хроники да заместват статистиката и научните доказателства, това се приема за факт, а мерките, които се предлагат на обезпокоената общност, са в посока санкции, глоби, задължителни часове по добродетели и, изненадващо – религия.
Може ли училището само да компенсира всички недоимъци в обществото и да угоди на политическата конюнктура е реторичен въпрос, който в случая поставяме в скоби. В рубриката "Всичко за образованието" научаваме за педагогическа практика, която успешно съчетава обучението и възпитанието на средношколците. Неин автор е учителят по математика в СУ "Любен Каравелов" в Пловдив Георги Стоев.
Проектът "Следвоенно възстановяване на Газа" се осъществява от няколко години от екипи с участието на повече от 70 гимназисти и няколко учители. Задачата интегрира методи и знания от няколко научни дисциплини и, особено важно, печели интереса и ангажираността на учениците със значим и реален проблем от съвременната действителност. Проектът е оценен и печели награди в няколко форума, а разработката към него за ново крило на разрушена детската болница е отличена на фестивала "Идеите, които променят света" на Националния университетски център за творчество и иновации през 2025 г.
Как научното знание и хуманността могат да се развиват едновременно, допринасяйки за изграждането на така ценните умения, качества и нагласи на съвременните ученици. Защо този вид работа и взаимоотношения изваждат наяве най-доброто у децата ни и правят излишни наказанията и принудата. Какво струва това на учителите и как вложеният труд и идеи се "отплащат". Чуйте в разговора с учителя Георги Стоев и учениците, разработили проекта за детска болница в Газа.
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Сдружение "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg