Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад граница като път към връщането им в българската образователна система в лицето на българските ВУЗ.
По време на годишната конференция за българските ученици във Великобритания по темата "Неразказаните истории на българите" учениците на Тюркян Али разказаха за Петър Увалиев, за неговото присъствие в обществения живот на Лондон, както и за заслугите му към българския духовен живот.
Тюркян Али споделя за своя път от Шуменския университет "Епископ Константин Преславски" през Варненския университет "Черноризец Храбър" и специалността образование и счетоводство до Open University и призванието да преподава в българското училище в Кеймбридж.
По думите на Али човешкият живот е борба между материалното и духовното. Тя съчетава тези две измерения, като ръководи счетоводна компания за емиграционни услуги и същевременно изпълнява своя дълг към родината, преподавайки български език.
"Да работиш за общността си изисква доста всеотдайност и точност", казва Али.
Екипът на Българското неделно училище "Васил Левски" предлага занимания за деца от всякакви възрастови групи. Инициативата за създаване на бебешка група до 3 г. е свързана със стремежа децата да свикнат с българската езикова среда от самото начало на развитието си.
Али разказва за някои от инициативите, които училището провежда. Неделното училище в Кеймбридж вече е регистрирано като център за провеждане на изпити по български език като чужд език към Софийския университет. Със сертификата за владеене на B1 ниво по български младежите получават възможността да кандидатстват в български университети. Али допълва, че вече има няколко такива успешни примера сред възпитаниците на Българското неделно училище "Васил Левски".
Мисията за следващата година, по думите на директорката, е да бъдат надградени положените основи, защото изучаването на български език в чужбина е по-различен и дългосрочен процес.
Чуйте целия разговор в звуковия файл:
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..
За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg