Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца

Антоанета Василева
Снимка: личен архив

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета.

Ето какво сочи статистиката за 2024 година:

1 749 747 сигнала за злоупотреба на Горещата линия (за цялата 2024 г.);

79 093 – от чуждестранни партньори – членове на INHOPE през системата ICCAM;

70 268 изпратени към дирекция “Киберпрестъпност”, потвърдени като незаконно съдържание и хоствано в България;

1 670 654 сигнала от safenet.bg към INHOPE.

Кой получава тези сигнали и ги обработва, какво се случва с тях и с потърпевшите, как да противодействаме – за всичко това разговаряме с Антоанета Василева. Много важна според нея е дигиталната грамотност и работата освен с деца и младежи, така и с родителите.

Българският Център за безопасен интернет защитава децата и младежите в интернет от 2005 г. с частичната финансова подкрепа на европейските програми "Безопасен интернет“, "По-добър интернет за децата“ и "Дигитална Европа“. Той се управлява от неправителствената организация Асоциация "Родители“, в консорциум с Българската асоциация за семейно планиране (БАСП) и Националната мрежа за децата (НМД).

Антоанета Василева е експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет и програмата за дигитално-медийна грамотност в Асоциация "Родители“. Тя има над 18-годишен опит в областта на правата на децата и жените, разработването и развиването на политики за защита на децата и уязвими групи, и превенция трафика на хора и сексуалната експлоатация над деца.

Антоанета Василева е Първи вицепрезидент и член на Експертната група за борба с трафика на хора (GRETA) на Съвета на Европа от 2019 г.

Тук може да подадете сигнал: SafeNet – Център за безопасен интернет

Цялото интервю е в звуковия файл.

Снимка – ФБ профил на Антоанета Василева
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Неделчо Тотев

Д-р Неделчо Тотев: Трябва да бъде вкаран реализъм в преговорите за КТД

Преди седмица Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални ефективни стачни действия във връзка с преговорите за колективен трудов договор в сектора. Акушер-гинекологът д-р Неделчо Тотев , директор на Общинската болница в Чирпан и председател на Сдружението на общинските болници, коментира в Lege Artis исканията на..

публикувано на 16.07.25 в 13:47

Стандарт е категорично необходим във всяка една медицинска специалност

Родилките в "Майчин дом" ще попълват анкета при изписването, в която ще посочват дали са доволни от медицинското обслужване и от етичното отношение на лекари, акушерки, медицински сестри и санитари. Това е една от мерките за подобряване на комуникацията между лекари и пациенти в лечебното заведение, която ще бъде предприета след обвиненията срещу д-р..

публикувано на 16.07.25 в 12:46

ДОБРОволческите възможности по света и у нас

ДОБРОволчески възможности по света и у нас в рамките на проекта "ДОБРОкаст пътува – пътувай с нас!" представя в "Нашият ден" Катерина Стоянова , председател на УС на CVS България. На фокус е фестивалът "48 часа Варуша Юг“, който предстои във Велико Търново между 15 – 17 август. "ДОБРОкаст" е единственият подкаст, посветен изцяло на..

публикувано на 16.07.25 в 10:35
Проф. Милен Замфиров

Новите технологии в съвременния образователен процес

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..

публикувано на 15.07.25 в 12:45
Денис Иванов

СофтУни организира уебинар на тема "AI за архитекти"

Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..

публикувано на 15.07.25 в 11:38