Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

Созопол
Снимка: Уикипедия

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес консултант и предприемач. 

На телефонната линия на предаването се включва и Тихомир Янакиев – кмет на Община Созопол.

След проведената в Париж 47-ма сесия на Комитета за световното наследство на ЮНЕСКО министърът на културата Мариан Бачев се похвали с рекорден брой разгледани досиета и оцени българското председателство на сесията като успешно. Градовете Несебър и Созопол остават със статут на материално културно наследство в списъка на ЮНЕСКО и в следващите 2 години. Занков коментира, че това, от една страна, е голямо признание за българските културни ценности, от друга страна, е отговорност пред света.

"Признанието на Несебър и Созопол от ЮНЕСКО означава, че защитаваме историческото наследство и развиваме дестинациите устойчиво. Ключово е те да бъдат управлявани и промотирани съвременно", казва Занков.  

Тихомир Янакиев се включва в разговора, за да разкаже как протича туристическият сезон в Созопол тази година. Кметът изтъква, че все още държавата не се е погрижила за състоянието на остров "Св. Кирик и Юлита", който се намира в акваторията на Созополското пристанище, но грижата за него е отговорност на Министерството на културата. Вместо да тъне в разруха, островът би могъл да е база за археологически проучвания от европейска и световна значимост, по думите на Янакиев.

Чуйте повече по темата в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05

Завистта и клеветата

В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..

публикувано на 27.07.25 в 09:35