"Пеевски ще иска да компенсира загубата на влияние в ДПС с увеличаване на влиянието си в други партии - БСП е едната от тях, ГЕРБ е другата"

Акад. Денков: Войната между олигарсите създава политическата нестабилност

"Успехът на Пеевски в огромна степен се дължи на симбиозата му с Борисов"

| Интервю
Снимка: Савина Спасова

"Политическата нестабилност е само външно проявление на войната между олигархичните кланове и тези, които владеят завладяната държава в тяхната борба за влияние". Това заяви пред БНР акад. Николай Денков от ПП-ДБ.

"Другите или са част от тази завладяна държава, или искат да се включат в нея. Искаме да премахнем този модел. Няма как да решим политическия казус - да направим редовно правителство, ако не бъде решен и проблемът за тази война между олигархични кръгове. Тази война между олигарсите създава политическата нестабилност. Политическата нестабилност не е създадена от политиците, а от мафиотите", категоричен бе той. 
Можем да управляваме евентуално с ГЕРБ, но не можем да се върнем обратно през 2020 г., както искат Борисов и Пеевски, допусна бившият премиер. И уточни:

"Ако някой храни илюзиите, че ПП ще подкрепи ГЕРБ на Борисов - да се върнем в тази система, в която се разпределят порциите, който е близък до властта на олигарсите, това с участието на ПП няма да стане". 

Според него Пеевски започва да губи почва под краката си:

"Той още не го е разбрал, но това е процесът, който се случва. Той ще загуби тази политическа битка. В един момент ще излезе и от парламента. Този процес ще се пренесе и към ГЕРБ. В интерес на ГЕРБ е да реши проблема колкото може по-скоро, за да може държавата да стане управляема". 

Пеевски е най-голямото зло в политическата система и то трябва да бъде отделено, ако искаме да продължим напред, отново повтори акад. Денков. Според него Пеевски е човекът, който злоупотребява с властта, която има в различните институции.

По думите му успехът на Пеевски в огромна степен се дължи на симбиозата му с Борисов. Докато тя не бъде отделена от политическата система в България, ние не можем да продължим напред, смята той. 

"Ако решим проблема с правосъдната система, много бързо България може да дръпне напред. Докато не махнем тези фигури от прехода, ще боксуваме на едно място. Този проблем трябва да го решим", подчерта Николай Денков в интервю за предаването "Неделя 150". 

Според него Делян Пеевски има голямо влияние върху ръководството и парламентарната група на ГЕРБ. Промяната в ДПС и изпускането на част от контрола върху ДПС от Пеевски ще се пренесе и към други партии, категоричен бе той и обясни: 

"Пеевски ще иска да компенсира тази загуба на влияние в ДПС с увеличаване на неговото влияние в други партии. БСП е едната от тях. ГЕРБ е другата партия, върху която той ще се опита да увеличи влиянието си. Сблъсъкът в ГЕРБ между хората, които ще слушат повече Пеевски и тези, които биха искали да продължат като европейска партия напред - този сблъсък е неизбежен. Интересно е да видим Борисов как ще се позиционира". 

Няма ясен победител от последните избори, и на тези избори няма да има, изказа мнението си Николай Денков. Според него никой няма да се съгласи Борисов да застане начело на държавата. По думите му рецептата на Борисов е да няма правителство. А от ПП-ДБ отново предлагат преговори и търсене на премиер, в който ще има доверие: 

"Рецептата, в която се казва - или това, или нищо друго - не работи. Много лесно се слагат етикети. Истината е, че през тези години ние сме тези, които успявахме да правим правителства, бюджети, заложихме икономическа политика и вдигнахме доходите".

Нашата цел е да върнем доверието на хората, декларира бившият премиер от ПП-ДБ. За тях е важно този процес, в който хората се почувстваха заблудени от сглобката - това беше загуба на доверие, ние отново трябва да им кажем защо сме политиката и да им върнем доверието. Това е процес, който ще отнеме време, добави той.

Политикът подчерта, че към момента новият вътрешен министър е сменил само двама областни директори. Около 15 други обаче са още тези, които сложи Калин Стоянов, добави той. Очаквам да видя дали министърът ще успее да постави хора, които са готови да се хвърлят в тази битка или ще се снишат и ще чакат да минат тези избори, каза Денков.

Според него етническо напрежение в страната няма: "Всички хора, с които контактувам, казват, че няма основание за такова напрежение". 

По думите му обаче хората не са представени достатъчно добре нито от ДПС, нито от ГЕРБ. Те търсят своето представителство, смята той. 

Според него в програмите има всичко, което е важно за хората във всеки един от секторите. Въпросът е дали можем да ги реализираме, посочи акад. Денков. По думите му ГЕРБ упорито и системно отказва да работи по темата, свързана с борбата с корупцията.
"Въпросът не е дали знаем какво да направим, а как да го направим, включвайки и борбата с корупцията, която блокира много от възможните решения. Част от тези законопроекти са подготвени миналата година. Например правилата за избор на членове на анткорупционната комисия са от октомври 2023 г. в Народното събрание. ГЕРБ отказва да работи по тях. Тях ги е страх, че ако действително се направи промяна в тези системи, може да се окажат под ударите на съответните разследвания". 

В кампанията ПП-ДБ слага фокус и върху други теми - грижа за младите, семействата, децата. Фокусът на нашата кампания ще бъде как да се погрижим за бъдещето на България, посочи представителят от ПП-ДБ и добави: "Ще говорим и ще работим в тази кампания за нещо, което пряко интересува хората - как да живеят по-добре в България". 

България засега не е неуправляема държава, категоричен бе акад. Николай Денков. Според него в България няма икономическа криза, защото тези 4 години България е с най-добрите икономически показатели откакто е влезнала в ЕС. Политическата криза все още е управляема, смята той и предупреди: "Ако обаче политическата криза се пренесе в икономическа, това би могло да има тежки последици".

Икономически сме добре, защото след като беше сменено управлението на Борисов, беше сменена икономическата политика, обясни бившият премиер, според когото бюджетите на Асен Василев са със съвсем друга философия. 

"Всичко това даде резултати. Миналата година беше рекордна по инвестиции. Ако не решим политическата криза, тогава тя ще премине в икономическа и може да стане страшно".

Николай Денков подчерта, че е важно правителство, ЦИК, съдилища да свършат безупречно своите ангажименти, за да няма основание за оспорване

Цялото интервю на Диана Янкулова с акад. Николай Денков в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милена Якимова

Милена Якимова: Радикализацията на политическата атмосфера е тревожна

В рубриката "Темите на деня" социологът Милена Якимова изразява тревога, че политическата атмосфера е станала твърде поляризирана и радикализирана. Тя отбелязва, че има фигури в политиката и медийното пространство, които съзнателно пренебрегват истината и се утвърждават чрез демонстративно пренебрежение към нея. Тя дава пример за този модел в..

публикувано на 30.10.24 в 12:23

Слави Василев: Правителството ще е по подобие на сглобката и няма да е устойчиво

Коалицията с 8 партии ще е по-лесна и възможна, отколкото с 9. Ако се сформира правителство , то със сигурност ще бъде лидирано от ГЕРБ и няма да е устойчиво и трайно. Ще бъде по подобие на сглобката и няма да произведе адекватни и важни решения за България Това коментира пред БНР-Радио София политологът Слави Василев . Уважението..

публикувано на 29.10.24 в 10:10
Атанас Радев

Атанас Радев: Ако не конструират правителство, партиите поставят под въпрос политическата система

Политическите антагонизми приключиха с обявяване на резултатите.  Видяхме разделенията. Време е да си дадем равносметка, да преустановим политическото героизиране и сочене на врага и да се види как може да се работи за правителство. Конструирането на мнозинството не е само математика . Това коментира пред БНР-Радио София..

публикувано на 29.10.24 в 09:20
Даниел Стефанов

Даниел Стефанов: Случаят с "Величие" налива вода в мелницата на недоверието в изборите

България покрива политическите индикатори за честност на изборите, има известен проблем в администрирането . Това заяви пред БНР Даниел Стефанов, експерт по изборни процеси и преподавател НБУ. Протоколите от вота отиват в ЦИК за повторна проверка Окончателно: 8 партии влизат 51-вото НС при 100% обработени протоколи "Не знам..

публикувано на 29.10.24 в 08:55
 Лилия Абаджиева

Лилия Абаджиева: В България не се мисли в перспектива

Кризата в културата е по-ужасяваща от политическата криза. Това каза пред БНР Лилия Абаджиева, театрален режисьор и уточни: "Да, те са в зависимост една от друга, но по- големият проблем на нашите политици и на нас, гражданите на тази държава, е, че не мислим в перспектива ". По думите ѝ живеем в една криворазбрана демокрация и   подчерта, че..

публикувано на 28.10.24 в 18:13
Атанас Радев

Атанас Радев: Очакването на проект на президента е като викане на неволята

Очакването на проект на президента е като викане на неволята . Това каза пред БНР политологът Атанас Радев и добави: "В общественото пространство започва много се тръби, че чакаме 2025 - 20226 г. да слезе президентът Румен Радев, че той ще оправи нещата. Това някак си е викане на неволята. Коалиционната култура няма да се оправи, когато се появи..

публикувано на 28.10.24 в 17:47

Антон Кутев: Време е за нови лица в БСП и те не трябва да се противопоставят на вече познатите

Време е за нови лица в БСП, не задължително млади и те не трябва да се противопоставят на другите, които са вече познати. Това каза пред БНР Антон Кутев, бивш депутат от БСП и говорител на служебните кабинети на Стефан Янев и Гълъб Донев. "Грешката на Корнелия Нинова беше, че тя отстраняваше тези, които ѝ пречат. Но с това отстраняване тя..

публикувано на 28.10.24 в 15:13
Георги Харизанов

Георги Харизанов: Вариант за правителство, което да има обществен авторитет, е с първите две сили

Единственият вариант за правителство, което да има някакъв обществен авторитет и у нас, и в чужбина, както и някакъв кредит на доверие, е с участието на първите две политически сили.  Това заяви пред БНР анализаторът Георги Харизанов. "Третият партньор би имал значение, когато се постигне разбирателство между първите двама.  Диана Дамянова: Ако..

публикувано на 28.10.24 в 12:15
доц. Алексей Пампоров

Алексей Пампоров: И "Възраждане" започна като малка партия. Не бих отписал МЕЧ и "Величие"

ГЕРБ дадоха заявка, че ще предложат правителство. Ако не успеят да съставят правителство с ПП-ДБ като с естествен партньор по линия на общата им политическа ориентация, ще се опитат да търсят коалиция с останалите партии. Това мнение изрази социологът доц. д-р Алексей Пампоров от Института по философия и социология при БАН. Ако ГЕРБ и ПП-ДБ..

публикувано на 28.10.24 в 11:04
Стефан Георгиев

Стефан Георгиев: АПС и ДПС - Ново начало са сред променливите, от които зависи бъдещ кабинет

АПС и ДПС - Ново начало са сред променливите, от които зависи дали и под каква форма може да се състави кабинет. Това обясни пред БНР социологът Стефан Георгиев.  Той отбеляза, че и при двете формации се наблюдава процес на много силна мобилизация. В Турция АПС печели 64,76% от вота, "ДПС-Ново начало"- 28,46% Кои са големите въпроси,..

публикувано на 28.10.24 в 10:26