За изборните нарушения, които подсказват как ще изглежда денят на изборите, в "Нашият ден" разговаряме със Стоил Цицелков от Обединението за честни избори (ОЧИ).
По думите на госта, в настоящия предизборен период се наблюдават познати практики и проблеми, свързани с мобилизацията и обвързаностите на дадени лица, закупен и контролиран вот.
"При тези акции, които най-често намират тетрадка с имена на хора и определена сума, по мое мнение, надали става дума винаги за купен вот, но със сигурност става дума за крайно бедни хора, от които някой незаконно може да се възползва.", смята Цицелков.
Изборният експерт подчертава, че гласът на всеки гражданин е ценен – стойността му е много по-висока от 500 лв. Поради изборната спирала, в която е попаднало българското общество, важността на изборите бива пренебрегната, по думите на Цицелков. В даден момент, след поредните избори ще се формира мнозинство, ще се постигнат уговорки и ще се откроят приоритети – ще се произведе управление, от което ще зависи бъдещето, изтъква гостът. Нашият вот определя много неща – от улиците, външната политика, партньорствата, разпределението на бюджета до образованието и навлизането в еврозоната, казва експертът.
"Дори да решим да не гласуваме или да не подкрепим никого, някой ще ни представлява. Това трябва да е ясно. С бойкотиране на изборите просто овластяваме мобилизирания, контролиран, купен вот, който изкривява реалните нагласи.", заявява Цицелков.
Предстои извънредно заседание на Обществения съвет към ЦИК в четвъртък, на което ще бъдат обсъдени някои притеснителни елементи в наближаващия изборен ден – например качеството (прозрачността) на хартията, на която се разпечатват разписките от машинното гласуване, както и видеонаблюдението на процеса. В тази връзка Цицелков със съжаление споделя мнението, че от ЦИК нямат възможност да взимат решения, базирани изцяло на професионална експертиза и разумни препоръки. Това е така, защото назначените експерти представляват политически партии, по думите на госта.
Цицелков изброявва някои предложения, които биха осигурили по-логичен начин на работа на ЦИК. Да се напише нов Изборен кодекс е препоръчително, тъй като в сегашния машинното гласуване фигурира само като анекс, следващ хартиения образец.
С изборния процес е ангажирана голяма администрация, която не притежава капацитета и компетенциите да управлява всички изисквания на процедурата, по думите на Цицелков.
"Имаме нужда от професионален елемент и гражданско представителство.", подчертава гостът, според който е нужна и повече прозрачност от страна на ЦИК.
Наблюдателите в изборния ден ще следят за технологията, организацията на помещенията и възможни агитации, заявява Цицелков.
"От години не се наблюдава изборно насилие – нещо, от което страната ни е страдала исторически.", казва гостът, но допълва, че наблюдателите няма да са изненадани от традиционните нарушения – мними придружители, извозване на гласоподаватели, опити за контролиране на процеса и агитация.
"Слушателите, като граждани, също могат да участват в процеса на наблюдение, когато отиват да гласуват и в деня на изборите виждат странна активност – гласоподаватели, които не са от тяхното населено място, ненормални дейности. Нека подават сигнали, бъдат активни и не позволяват притеснителни практики да се случват.", призовава Цицелков.
В края на разговора гостът съветва: "Погрешно е вярването, че няма избор, че изборите са предрешени. При изравнени сили понякога и много малка група може да бъде балансьор. Наше задължение е да видим какво се предлага на политическия пазар и да изберем хора, на които имаме доверие."
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В рубриката "Темите на деня" социологът Милена Якимова изразява тревога, че политическата атмосфера е станала твърде поляризирана и радикализирана. Тя отбелязва, че има фигури в политиката и медийното пространство, които съзнателно пренебрегват истината и се утвърждават чрез демонстративно пренебрежение към нея. Тя дава пример за този модел в..
Коалицията с 8 партии ще е по-лесна и възможна, отколкото с 9. Ако се сформира правителство , то със сигурност ще бъде лидирано от ГЕРБ и няма да е устойчиво и трайно. Ще бъде по подобие на сглобката и няма да произведе адекватни и важни решения за България Това коментира пред БНР-Радио София политологът Слави Василев . Уважението..
Политическите антагонизми приключиха с обявяване на резултатите. Видяхме разделенията. Време е да си дадем равносметка, да преустановим политическото героизиране и сочене на врага и да се види как може да се работи за правителство. Конструирането на мнозинството не е само математика . Това коментира пред БНР-Радио София..
България покрива политическите индикатори за честност на изборите, има известен проблем в администрирането . Това заяви пред БНР Даниел Стефанов, експерт по изборни процеси и преподавател НБУ. Протоколите от вота отиват в ЦИК за повторна проверка Окончателно: 8 партии влизат 51-вото НС при 100% обработени протоколи "Не знам..
Кризата в културата е по-ужасяваща от политическата криза. Това каза пред БНР Лилия Абаджиева, театрален режисьор и уточни: "Да, те са в зависимост една от друга, но по- големият проблем на нашите политици и на нас, гражданите на тази държава, е, че не мислим в перспектива ". По думите ѝ живеем в една криворазбрана демокрация и подчерта, че..
Очакването на проект на президента е като викане на неволята . Това каза пред БНР политологът Атанас Радев и добави: "В общественото пространство започва много се тръби, че чакаме 2025 - 20226 г. да слезе президентът Румен Радев, че той ще оправи нещата. Това някак си е викане на неволята. Коалиционната култура няма да се оправи, когато се появи..
Време е за нови лица в БСП, не задължително млади и те не трябва да се противопоставят на другите, които са вече познати. Това каза пред БНР Антон Кутев, бивш депутат от БСП и говорител на служебните кабинети на Стефан Янев и Гълъб Донев. "Грешката на Корнелия Нинова беше, че тя отстраняваше тези, които ѝ пречат. Но с това отстраняване тя..
Единственият вариант за правителство, което да има някакъв обществен авторитет и у нас, и в чужбина, както и някакъв кредит на доверие, е с участието на първите две политически сили. Това заяви пред БНР анализаторът Георги Харизанов. "Третият партньор би имал значение, когато се постигне разбирателство между първите двама. Диана Дамянова: Ако..
ГЕРБ дадоха заявка, че ще предложат правителство. Ако не успеят да съставят правителство с ПП-ДБ като с естествен партньор по линия на общата им политическа ориентация, ще се опитат да търсят коалиция с останалите партии. Това мнение изрази социологът доц. д-р Алексей Пампоров от Института по философия и социология при БАН. Ако ГЕРБ и ПП-ДБ..
АПС и ДПС - Ново начало са сред променливите, от които зависи дали и под каква форма може да се състави кабинет. Това обясни пред БНР социологът Стефан Георгиев. Той отбеляза, че и при двете формации се наблюдава процес на много силна мобилизация. В Турция АПС печели 64,76% от вота, "ДПС-Ново начало"- 28,46% Кои са големите въпроси,..
Гласуване по настоящ адрес в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване на избиратели с увреждания в изборите на 27 октомври 2024 г.
Кой има право да гласува в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с хартиена бюлетина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с машина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69
Тел: + 359 2 9708810
Факс: + 359 2 9733769
E-mail: office@cem.bg
www.cem.bg
Българско национално радио © 2020. Всички права са запазени.