Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Богдан трио" излиза на пловдивска сцена на 19 март


„Фолклорът такъв, какъвто го направиха те...“ е името на един много специален концерт, посветен на няколко големи музиканти, дали ново звучене на българския фолклор и прославили богатството на традициите в народната музика у нас и по света. 
Те са хора, които не само владеят до съвършенство музикалните инструменти и човешкия глас, но и прибавят онова съвременно звучене, което позволи да се случи едно своеобразно завръщане на младата аудитория към корените на българската музика.
Това са Петър Ралчев, Стоян Янкулов /Стунджи/, Ангел Димитров, Ваня Вълкова, Димитър и Недко Богданови и Богдан Трио.
Събитието ще се състои на 19 март, от 19.30 часа в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. 
"Богдан трио" ще представят пред публиката девет до десет музикални творби. Групата е една сравнително млада формация, основана през 2008 година от братята - Димитър и Недко Богданови и младата Ани Богданова - дъщеря на Димитър Богданов. Братя Богданови в първо студио на БНР
Двамата братя Димитър и Недко Богданови са родени в Кърджали. Димитър е роден през 1965 година. От малък се увлича по акордеона, пленен от изпълненията на своя баща - акордеонист, който паралелно с това пее народни песни. През 1984 година завършва музикалното училище "Филип Кутев"  в град Котел със специалност народно пеене. Установявайки се в град Пловдив, работи с едни от най-известните сватбарски оркестри в България: "Канарите", "Младост" и "Орфей". А по-малкия му брат Недко е роден през 1974 година. Едва 3 - годишен той вече проявява интерес към акордеона. По - късно завършва музикална школа за кларинет в Кърджали, Недко също завършва   "Филип Кутев" със специалност кавал. Недко Богданов работи с много сватбарски оркестри, като остава верен на първата си страст - акордеона. Той има подчертан усет за хармония в музиката, който придава на аранжиментите му характерен почерк. Аранжира и свири в 3 от албумите на Димитър Богданов. Димитър Богданов
Дъщерята на Димитър Ани Богданова, също тръгва по пътя на баща си и се увлича по музиката. Завършва СОУ „Любен Каравелов” в Пловдив със специалност народно пеене. Носителка е на златен медал от фолклорен конкурс „Орфеева дарба” в София и на „Златна лира на Орфей”. Две последователни години печели стипендии на Министерството на образованието и науката от „Орфеево изворче” град Стара Загора и първо място и стипендия от ФК „Диньо Маринов” във Варна. Ани става първенец и на фестивала за сватбарската музика – „Наследството” в Раднево с песните на Динка Русева и именно с една от тях – „От долу иде кервана”, тя печели за втори път радио конкурса на програма Христо Ботев, носител на втора награда от годишна класация на Българско национално радио през 2009. 
"Богдан трио" има богат репертоар от българска народна музика и балканска музика, с който радва своите почитатели.Тяхната музика звучи в ефира на Българско национално радио и Българска национална телевизия, и под акомпанимента на народния оркестър при Българско национално радио.

Цялото интервю може да чуете в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Вечер с танцуващия с думи Николай Милчев в Момчилград

На вечер с публициста, поет и учител Николай Милчев ни кани винарската изложба в Момчилград, на 23 май, Ден на българската просвета и култура, и на славянската писменост от 18 часа. Елате на вечер с майстора на метафората, танцуващия с думи различен поет Николай Милчев, приканват организаторите. И обещават словомъдрието,..

публикувано на 20.05.25 в 14:02
Снимката е илюстративна

Преподавател по философия: Общообразователното училище не е място за обучение по религия

По-скоро проблематичен очаква да е предлаганият нов учебен предмет за задължително обучение „Добродетели и религии“ Марина Димова, преподавател по философия и гражданско образование в Езиковата гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали. „На пръв поглед предлаганата програма изглежда грамотно написана, с инфографики и с причини за въвеждане,..

публикувано на 17.05.25 в 22:45
Национален фолклорен фестивал

Фолклорен празник в село Мустрак събира таланти от цяла Югоизточна България

Фолклорният дух оживя в свиленградското село Мустрак, където се провежда третото издание на фестивала „Запели са, заиграли край Сакара“. Традицията отново събра десетки самодейни състави, певци, танцьори и почитатели на българския фолклор от различни краища на страната. Фестивалът се утвърждава като цветен празник на родолюбието, музиката и танца. За..

публикувано на 17.05.25 в 17:10

„Златните пчеларовски баби“ прославиха родния фолклор на събора „Китна Тракия пее и танцува“

В Хасково се продължава 59-ото издание на Националния събор на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува“. Емблематичният парк „Кенана“ отново се превърна в сцена за самодейци и професионални изпълнители от цялата страна, които прославят българските песни, танци и традиции. Началото на тридневния събор беше поставено още в петък вечер с концерт..

публикувано на 17.05.25 в 16:28
Елена Каневска с деца от ШНП

Талантливите славейчета от „Китка виена“ за първи път с участие на национален конкурс

Малките таланти от школата по народно пеене „Китка виена“ при НЧ „Кирил Маджаров – 1866“ в смолянския квартал Устово направиха своя първи голям скок на национална сцена. Под ръководството на преподавателката Елена Каневска, децата взеха участие в Националния песенен фолклорен конкурс „Пролетна дъга“ в село Куртово Конаре. „За повечето от тях това беше..

обновено на 17.05.25 в 15:00

В Смолян се проведе пъстър празник на родопското етнографско наследство

В Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян за първи път се проведе „Парад на носиите“, който събра близо 15 участници от различни населени места в област Смолян. Всеки от тях представи своя автентична носия – наследена и съхранена от предци си. Най-старата носия, показана по време на събитието, е на повече от 120 години и е собственост на..

публикувано на 15.05.25 в 10:30

При конфликт децата, изучаващи религия, реагират с комуникация, а не с агресия

Въпреки че часовете са в извънучебно време, децата идват с охота и желание. В това е категорична Пенка Величкова, която вече осем години преподава предметът „Религия Православие“ в Средно училище „Йордан Йовков“ в Кърджали. Той е свободноизбираем. Родителите специално заявяват желанието си децата им да го изучават. Часовете са веднъж седмично..

публикувано на 12.05.25 в 23:00