Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Свещени места събират хиляди вярващи

2
Снимка: Дарина Стоянова

Има едно място в община Момчилград, което вечерта на 5-и срещу 6-и май събира стотици вярващи хора от различни религии, вярващи в чудодейната сила на водата. В живописна местност сред широколистна гора по широк скален венец се стича изобилно вода. В подножието му е изградена чешма с няколко чучура и малък басейн. Съществува поверие, че срещу Гергьовден водата придобива лечебни свойства и изцерява заекване и болни очи. И това се случва само тази вечер. Тайнството се случва в полунощ. В този момент започва мюсюлманският празник Хъдърлез. 
Векове наред, всяка вечер хората от Източните Родопи са се качвали на връх Дамбалъ. По древна езическа традиция, те дочаквали изгрева на слънцето, за да се облеят и отпият от целебната вода на тукашния извор. Нито християнството, нито ислямът са повлияли върху древните обреди, пише изследователят и журналист Георги Кулов в книгата си "Хора на истината". И допълва: "Надеждата за здраве е обсебила това място. И днес има хора, които търсят изцеление за себе си и своите деца в лековитата вода."
Какво значи за мюсюлманите алевии Дамбалъ, попитах изследователя на източнородопския алевизъм и сам алиан Мухарем Алиосман:


"Първоизворът на тукашния воден ритуал и наименованието Дамбалъ можем да потърсим още по-надълбоко - в корените на тракийската цивилизация,  към която в древността са принадлежали Родопите", пише още Кулов и четем: "Това би помогнало да разгадаем религиозната и космогоничната символика, закодирана в този първобитен и елементарен на пръв поглед ритуал от религиозните вярвания и практики на българските алиани. За да получа по-изчерпателна информация се допитах до Соня Костадинова от отдел Етнография в Регионалния исторически музей в Кърджали. Чуйте подробностите:


Дамбалъ не е единственото място, обединяващо хора от различни етноси и  религии. Надеждата за изцеление води хиляди вярващи в обвитата в загадъчност Странджа планина. Вярата, че водата, която извира в подножието на скала на древното култово място Индипасха лекува болести, събира всяка година стотици хора от цяла България. Говори се, че най-лековита става седмица след Великден, на Томина неделя. А, тази година и на двете светилища водата придоби целебни свойства в рамките на два поредни дни.
До преди няколко години само избрани хора намираха предполагаемото древно тракийско скално оброчище. Сега има указателни табели. 
"Индипасха се намира в землището на село Сливарово", разказва етнологът Горан Стефанов, който е работил години в музея в Малко Търново. Той допълва, че това е "едно от малкото странджански села, което все още съществува като живо макар, да е на път да изчезне. В него живеят трима човека заедно с кметицата." А местността, в която се намира Индипасха се нарича "Селището". 
За връзката между Дамбалъ и оброчището в тайнствената Странджа планина, за вярванията в лечебната сила на водата и още подробности, разказва Горан Стефанов:


Ако се върнем обаче в Родопа планина и прочутото с кисело мляко чак в Китай село Момчиловци, ще научим и за друго място с целебна вода. В малката църква под връх "Св. Илия" в нощта срещу Гергьовден и на самия празник, "заключеният" в храма чудодеен извор придобива най-лековити свойства. И тук хора от близо и далеч, християни и мюсюлмани, идват с надеждата, че водата ще ги пречисти и ще им помогне да се избавят от болести и злини, а чудесата, случили се в параклиса на аязмото доказват лечебната сила на водата и на вярата. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Да не забравим и че наближава единствения у нас Празник на старозагорския деликатес - свинските уши, за който ще ни разкаже председателя на НЧ "Климент Охридски" академик Васил Герлимов. Очакват ни изненади, само  останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!

публикувано на 09.02.25 в 18:13

Д-р Светла Балтова: Изцелението започва с осъзнаване

Среща с холистичния лекар д-р Светла Балтова , която преди т ова е работила като кардиолог и ревматолог организират дамите от клуб "Ахридос" съвместно с многопрофилната болница "Д-р Атанас Дафовски" и Военния клуб в Кърджали. Това ще се случи на 7 и 8 февруари , като в първия ден о т 14 часа ще се проведат упражнения по паневритмия в..

публикувано на 06.02.25 в 14:52

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

След това шеф Васко ще ни каже какво би приготвил за рожден ден на седемгодишно дете и какъв е принципът, за да се храним винаги здравословно. Следва и кулинарната ни изненада,  освен това на пряката ни телефонна линия ни очаква комикът Звезделин Минков, който също ще ни поздрави и разкаже за празника на Свинските уши на Старозагорската..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Сезгин Бекир: Трябва да бъдем нетолерантни към разпространението на вейповете и други такива вещества

Не е възможно само една организация, било то държавна, неправителствена или отделни семейства да се справят с злоупотребата на наркотични и упойващи вещества. Това каза в ефира на Радио Кърджали клиничният психолог д-р Сезгин Бекир по повод акцията на  ГДБОП срещу разпространението на вейпове и различни други продукти с вещества, близки до канабис и..

публикувано на 04.02.25 в 19:05
Даниела Петрова

Един от всичките 41 общински съветници в Кърджали се отчете пред избирателите

Над 40 предложения, теми и инициативи, поставени за разглеждане от местния парламент в Кърджали, отчита за първата година от мандата си Даниела Петрова, общински съветник, представител на гражданската квота в групата на партия „Възраждане“. „Считам, че естествен завършек на една година е да анализираме свършеното и да направим план за..

публикувано на 03.02.25 в 18:40
Наричат Жана Д Арк  Орлеанската дева

Франция, мон амур! Еп.41

В епизод 41 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" с водещ Нурай Садулов ви представяме регион Център-Вал дьо Лоар в долината на Лоара, както и неговия департамент Лоаре. Ще чуете: Кои са департаментите и по-големите градове на Център-Вал дьо Лоар? С какво е известен този регион? Коя е най-голямата държавна гора във..

публикувано на 03.02.25 в 17:29
Художествена галерия

Художествената галерия в Кърджали се нуждае от още ремонти, за да бъде отворена отново

Кога ще бъде отворена за посетители художествената галерия "Станка Димитрова" в Кърджали, след като ремонта на покрива вече е приключил? Какво още е необходимо, за да върне блясъка си тази емблематична сграда, която е със статут на недвижима културна ценност с местно значение? На тези въпроси отговори диркторът на Регионалния исторически..

публикувано на 03.02.25 в 15:30