Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Един от всичките 41 общински съветници в Кърджали се отчете пред избирателите

Даниела Петрова настоява за създаване на мобилно приложение, което да ориентира за туристическите обекти в региона

| Интервю
3
Даниела Петрова

Над 40 предложения, теми и инициативи, поставени за разглеждане от местния парламент в Кърджали, отчита за първата година от мандата си Даниела Петрова, общински съветник, представител на гражданската квота в групата на партия „Възраждане“.

„Считам, че естествен завършек на една година е да анализираме свършеното и да направим план за предстоящата година, като си поставим съответните цели и приоритети. Като общински съветник от гражданската квота смятам, че е мой дълг, както пред хората, които са ми гласували доверие, така и пред всички граждани на Кърджали, да разкажа какво съм направила като общински съветник и върху какво ще се фокусирам през предстоящите месеци“, каза в ефира на Радио Кърджали адв. Петрова.

В рамките на 10 сесии на Общинския съвет тя е поставила общо 44 предложения, теми и инициативи за обсъждане от съветниците. „Всички предложения са в резултат на мои срещи и разговори, становища и мнения на жителите на Кърджали, както и на представители на работещите в различни сфери – туризъм, IT-сектор и други“, поясни тя.

Една от първите ѝ инициативи е била за изграждане на детски площадки във всички квартали и малки населени места в общината.

„Поставих въпроса, на какъв етап е изграждането на Младежкия дом, приютът за бездомни животни, необходимостта от нов гробищен парк и виждам активност от страна на ръководството на общината в резултат на това“, припомни Петрова.

Друг от приоритетите ѝ през отминалата година е бил свързан с решаването на проблема с канализацията и асфалтирането на ул. „Плачи мост“ в кв. „Байкал“.

„Като общински съветник и Председател на Комисията по европейски проекти и туризъм - вече няколко пъти повдигам въпроси и правя предложения на заседанията на Общинския съвет, свързани с развитието на туризма. Преди няколко месеца предложих да се изработи мобилно приложение за туризма, насочено към по-лесното ориентиране на туристите на територията на нашата община. Предложих също така да се нарича – „Кърджали - Близо до теб“. Много на брой, и много по-малки от нашата, общини  имат вече такова приложение, а нашата не може да си го позволи“, коментира общинският съветник. По думите ѝ мобилното приложение би могло дори да се самоиздържа чрез рекламите в него. „За направата му са нужни не повече от около 10 хил. лв., които могат да се отделят от приходите от туристическата такса“, сочат изчисленията на Петрова.

Даниела Петрова

„Посетителският център на Перперикон – важна тема и важен обект, в който са вложени милиони левове европейски средства и немалко собствено финансиране. Той трябва да се превърне в център на формиране на политики в областта на туризма. Да се правят туристически продукти с други общини и региони. Не трябва да се допуска Посетителският център на Перперикон да се превърне в една „пасивна“ сграда или в една обикновена „изложбена“ зала“, категорична бе тя.

Според Петрова Центърът трябва да бъде активно работещо, генериращо идеи и проекти място, където да работят професионалисти, да се формират политиките на община Кърджали в областта на туризма.

„Съвместно с активни граждани стартирахме инициатива за обособяване на две нови ЖП спирки и ще продължим работата в тази насока“, припомни друга своя активност общинският съветник.

Даниела Петрова представи и програмата си, наречена „Кърджали-нашият общ дом“ за настоящата година от мандата.

Сред приоритетите в тази програма са осигуряване на терени и изграждане на спортни и детски площадки във всеки квартал и във всяко село, реализиране на проекта за нов младежки дом в парк „Горубсо“, разширяване на възможностите за дейности в единствения в страната детски военен лагер в с. Широко поле, изграждане на канализация, асфалтиране, полагане на тротоари и изграждане на осветление на ул. „Плачи мост“ – кв. “Байкал“, създаване на мобилното приложение за туризъм, посетителският център в Перперикон да се обособи като реално действащ изследователски и програмен център.

„Програмата е отворена и ще се радвам, ако нашите граждани се включат с нови идеи и предложения“, допълни Даниела Петрова.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Политологът проф. Евгений Дайнов: ДПС-ДПС не може да преминава през кризи

Вторият вот  на недоверие към кабинета Желязков и излизането на ДПС-ДПС от коалицията, коментира в ефира на ради о Кърджали политологът проф. Евгений Дайнов. "ДПС на Ахмед Доган, за мое голямо учудване, Делян Пеевски успя да й прекърши гръбнака . Оказа се, че тя не е жизнена политическа конструкция, а някаква апаратна формация, която не може да..

публикувано на 17.04.25 в 13:31

Звук от Балканите: Хор „Ваня Монева“ с два триумфални концерта в Атина

На Велика сряда хор „Ваня Монева“ покори гръцката публика с магията на българския фолклор. Впечатляващите два концерта в Националната опера в Атина бяха част от третото издание на Sacred Music Festival, който се провежда в Страстната седмица. Фестивалът обхваща над 40 събития в цялата гръцка столица – в концертни зали, църкви и музеи. Поканата към..

публикувано на 17.04.25 в 12:11

Ресми Мурад: Няма смисъл да бъдем смокиновия лист на това правителство

В 14:30 часа днес парламентът ще се произнесе по втория вот на недоверие.  Парламентарната аритметика сочи, че и вторият вот на недоверие към правителството на Росен Желязков, т ози път за провал в борбата с корупцията, няма да бъде успешен. Вносителите от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие" разполагат с 54 депутати. Само от ДПС-ДПС..

публикувано на 17.04.25 в 10:37
Свещеноиконом Николай Величков

Не се поздравявайте с честит празник на Разпети петък, това е най-тъжният ден

Започна Страстната седмица, която приключва с „празника над празниците“, както го наричат отците. „Но, за да достигнем дотам, имаме път. И наистина този път се нарича Страстна седмица“, каза отец Николай Величков от средновековен манастир „Св. Йоан Предтеча“ в интервю за Радио Кърджали. Още от неделя, Цветница, Вход Господен в Йерусалим,..

публикувано на 15.04.25 в 00:58

Росица Генчева: Без роса не може да има и цветя

Днес на Цветница, домът се украсява с върбови клонки и свежи пролетни цветя и идва ред да се сложи и празничната трапеза. Особено подходящи за този цветен, пролетен празник са баница с лапад, праз, коприва или спанак. Салатите може да са от свежи марули, репички, пресен лук. На масата може да се сложат ястия с ориз, маслини, гъби, пресни и..

публикувано на 13.04.25 в 17:39

В неделя с Радка Петкова, на Цветница!

Във втората част на предаването продължаваме с кулинарните съвети, тъй като Великден е неделя, а предстои и месенето на ръка на козунаците, както и да научим тънкостите за хубавото агнешко печено.  Разбира се, с шеф Пеньо Иванов-Васко и с нашата приятелка от Смолян шеф пекаря Снежана Орлова. Но преди това, от Елена Топалова ще научим за..

публикувано на 13.04.25 в 17:11

Ро̀са Соколова: Да добротворим, тогава и небето ще е по-благосклонно!

Днес празнуват всички с имена на цветя. Църквите отбелязват тържествения вход на Господ Исус Христос в Йерусалим, когато народът го посреща с възгласи, които са от пророческите псалми за идването на месия.  Исус пристига на магаренце, а пътят му е застлан с клонки от палми, маслини и лаври, заради чудото с възкресяването на Лазар. След..

публикувано на 13.04.25 в 16:51