На много места в страната ще бъдат поднесени венци и цветя в почит към делото на войводата. За поредна година датата на смъртта на Капитан Петко ще бъде отбелязана и в родното му село Доганхисар (Есими, Гърция). Инициативата е на Наско Гелимачев, който от 2004 година е изградил паметник в двора на родната къща на войводата, а от две години там има и музей посветен на Капитан Петко.
Петко войвода е роден на 18 декември (6 декември стар стил) 1844 г. в българското село Доганхисар, разположено на 26 километра от Александруполис в Беломорска Тракия. В родното му село при даскал Лефтер, 15-годишният Петко се научава да пише и чете на български с гръцки букви. Има 8 братя и сестри. След като турците убиват брат му Матю и братовчед му Вълчо, на 6 май 1861 година той излиза предводител на чета хайдути в гората, за да мъсти. Скоро 7-те момчета хайдути ликвидират убийците на Матю и Вълчо и главния виновник бахшибейскйя чифликчия Мехмед Кеседжи бей.
През есента на 1864 година българският войвода, привлечен от гърците за борба срещу Турция, напуска Беломорието и пристига в Атина. Тук става слушател във Военното училище. Предприема революционна агитационна обиколка в Македония, след което заминава за Италия.
На 12 май 1869 г. Капитан Петко войвода събира четата и от Атина тръгва по море към българския беломорски бряг. Пътьом преоблечени като низами „правят инспекция“ на турския гарнизон в крепостта Сир остров Митилин (Лесбос) и благополучно 3 юни 1869 година пристигат в Енос при устието на река Марица.
През 1891 г. Петко войвода е оклеветен за опит за атентат срещу министър-председателя Стефан Стамболов. Синът му от първия брак, когото семейството приело охотно и устроило във Варна, е екстрадиран от България, а имотите, купени с парите на баща му, са конфискувани. При обиск в дома им градоначалникът Спас Турчев заграбва и спестяванията на войводата.
Капитан Петко войвода умира на 7 февруари1900 година и е погребан във Варна. Признателното гражданство му издига паметник на площад „Тракия“ пред сградата на тракийските дружества.
В родното село Доганхисар поднасянето на венци и цветя ще бъде от 14 часа.
Чуйте още в прикачения звуков файл.
Преди 15 години в Свиленград започва историята на един танцов състав, който носи в сърцето си родовата памет и българския дух – танцов състав "Илинден". „Поканиха ме да водя танцови състави към читалището и всичко започна с детски състав, после детско-юношески, клуб за народни хора и накрая – танцов състав 'Илинден'.“, разказва хореографът на групата..
Като изключително успешно отчитат организаторите четвъртото издание на кампанията за профилактични прегледи по програмата „Детско здраве“ в Кърджали. Почти двойно повече от записаните предварително деца на възраст между 0 и 18 години от региона преминаха високоспециализирани профилактични прегледи при поредното посещение на специалисти по..
Следва разговор с писателя публицист и учител , сърцеведа Николай Милчев, за първата му книга в проза "Ябълковият човек". Поетът ще бъде в Момчилград , за да се срещне с цените на словото на 23 май. След това ще научите някои позабравени български рецепти - билкова салата от глухарче, зелена чорба и щирник, което е баница със..
За 14-та поредна година село Сладун се огласи с песните на Кичка Савова. На откриването присъстваха синът и дъщерята на тракийската певица. Дъщерята, Стефка Здравкова, в приветствието си сподели, че майка ѝ сигурно се радва от небето, виждайки колко много хора и участници са дошли да я почетат с песен. В първия ден на фестивала се изявиха близо 600..
На 25 април отбелязваме Световния ден за борба с маларията – смъртоносно заболяване, пренасяно от комари, което ежегодно причинява смъртта на около един милион души по света. Световната здравна асамблея учредява този ден през 2007 година с цел да се подчертаят глобалните усилия за контрол и превенция на болестта. „Последните случаи на малария в нашата..
От 23 до 27 април в Ивайловград се провежда фотопленер „Южната приказка на йорДАНЧО“, посветен на 70-годишнината от рождението на фотографа Данчо Йорданов – йорДАНЧО. Организатор на събитието е неговият близък приятел и колега – фотографът Тихомир Петков. „За мен това означава много. Той беше не само голям творец, но и мой близък приятел. Лично..
Само след броени дни, в малкото погранично село Сладун отново ще зазвучат народните песни, увековечени от обичаната народна певица Кичка Савова. На 26 и 27 април ще се проведе XIV издание на Международния фолклорен фестивал „С песните на Кичка Савова“, който ще събере участници от цяла България и от съседна Турция. „Ето, пролет е и фестивалът отново се..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478