Само на няколко километра от града на двугласното пеене и града на Делю хайдутин се намира едно от най-старите селища в Родопите, може би и името днес говори за това – Старцево. Селото впечатлява освен с древната си история и красива природа, и с още нещо - характерните песни. Те имат различно звучене. Звучат по старинно, изпълнявани най-често без музикален съпровод, нещо като двугласното пеене, но изпълнявани солово и все пак различно. Не може да се опише. Трябва да се чуе.
Наследник на тези така наречени елехченски песни е Роман Романов, на 16 години от с. Старцево. Елехченски, защото така се е казвало село Старцево в миналото – Елехче.
Роман има две по-големи сестри, това са Аника и Каролина. Двете сестри бяха отличени на събора на Рожен през 2019 година с най-автентични и колоритни носии.
Любовта към фолклора идва още когато са били невръстни дечица.
„Баба и мама когато са ни преспивали в люлките са ни пели народни песни. После когато пораснахме ги слушахме в къщи, докато се вършеше къщната работа или докато сме били на нивата. Песента винаги е била с нас. Често в къщи слушахме песни на Веселин Джигов, Румен Родопски, а брат ми по детски пееше с тях заедно“, разказва Аника Романова.
В разучаването на старите старцевски песни на Роман му помага негов по-възрастен роднина, който ги е чувал от възрастни хора. Така днес, Роман събира фолклорното богатство на селото.
Всяка песен е история, преживяна. Елехченските песни имат и специфични извивки. Пеят се трудно, не са лесни, разказва Роман.
Той учи в СУ "Антим I" в Златоград. От три години е част от младежка фолклорна група на Златоград с ръководител Нели Шъкова.
„Много съм благодарен на г-жа Нели Шъкова. Тя има огромна роля в моето представяне на сцена, много ми е помагала и помага. Представял съм родопската песен на доста места, но елехченски песни съм пял само в Златоград и Старцево, разказва още Роман.
„Характерно още за елехченските песни е, че в тях се пее за любов, за мъка, за поука и нито една песен за работа“, разказва още младият изпълнител на елехченски песни.
Негови идоли в родопското пеене са Веселин Джигов, Румен Родопски, Радка Кушлева и Бойка Присадова.
Така се пазят традициите и народните песни в малките населени места в Родопите. Там при извора, да черпиш с пълни шепи от миналото, за да го пренесеш в бъдещето, но нищо няма да се получи без любов, уважение и най-вече мерак.
Чуйте цялото интервю в прикачения звуков файл.
Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram
Температурите навън са високи, хранителните продукти се развалят по-бързо , затова е добре да проверяваме срокът на годност, когато ги купуваме. В някои магазини хладилнците не работят добре и това съкращава този срок. Как да разберем, че един продукт е развален, какво означава обозначението най-добър до, защо не трябва да купуваме мед от..
Олимпиадата по история в Париж стартира официално на 20 юли, а единадесетокласникът от СУ "Петко Р. Славейков" Кърджали Любомир Колев, който е единственият български участник, вече премина успешно във втори кръг. В първия ден той надделя над своя опонент от Казахстан в индивидуален исторически дебат. Днес (21 юли) програмата за Любомир включва..
В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..
Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..
На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..
Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..
От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478