Възможни решения за противодействие на икономическите последици от пандемията от COVID-19 в областта на изкуството, предлагат студенти по Артмениджмънт в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ – гр. Пловдив /АМТИИ/. Те обобщиха конкретни предложения по време на онлайн обучението с проф. Емилия Константинова, преподавател в Академията. Проф. Константинова бе реално първата в страната, която проведе дистанционно уроци буквално часове след въвеждането на извънредното положение, ден преди да влезе в сила заповедта на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев за преустановяване на учебните занятия. „Много преди да се стигне до извънредните мерки, ректорът на АМТИИ проф. д-р Тони Шикерджиева – Новак вече беше започнала създаването на облачна система“, съобщи в предаването „Линия Култура“ на БНТ 2 проф. д-р Константинова. Оказва се, че далновидността на ректора е решаваща при сегашната ситуация. С онлайн обучението на студентите, въпреки разнообразието от различни видове изкуства /музика, пеене, танци, изобразително изкуство, дизайн, фотография/, успешно продължава по програма учебният процес.
Предложенията за икономически мерки, отнасящи се за частните арт организации и творците със свободни професии, дискутират и анализират именно по време на онлайн обучението студентите на проф. Константинова. Има определени специфики в сектор „Изкуство и култура“, произтичащи от свободните професии – много творци нямат конкретно работно място, фиксирано работно време, липса на трудов договор, самоосигуряващи се са. Секторът е на 8-мо място по добавена стойност в българската икономика, приблизително 4,6% по БВП. Близо 95 000 са заетите в област „Изкуство и култура“, 2/3 са независими творци или самоосигуряващи се лица.
Решенията в помощ на творците, коментирани от студентите, включват два важни аспекта – пропуснати ползи от направени разходи за концерти, представления, изложби, проектни дейности и др. и неизвестния фактор – периода на извънредно положение.
„Колкото да бяха разнопосочни в своите приоритети студентите бяха единодушни, че на първо място е запазването на човешкия живот и правителство взе изключително навременни мерки“, казва проф. Константинова. Тя подчертава, че арторганизациите в частния сектор са в малкия и средния бизнес или самоосигуряващи се лица, чиято обща цел в този момент е ОЦЕЛЯВАНЕТО. Преподавател и студенти акцентират, че за това се изисква солидарност, обединение на творци и арторганизации, помощ и защита от страна на държавата! Наблюдава се огромна подкрепа от страна на лоялната публика към творците и хората, които създават изкуство. Много от тях не връщат закупените билети и са заявили, че ще чакат времето, когато ще имат физическата възможност да посетят дадена постановка, например.
Студентите извеждат конкретни възможни решения за подпомагане и защита на изкуството и културата:
1. Увеличаване на бюджета на Министерството на културата. Екзистент минимумът на хората в областта на изкуството и културата трябва да бъде осигурен, защото много загубиха работните си места. Едни от първите стъпки трябва да са в посока пренасочване на средства от европейските фондове, за които ЕС даде възможност на държавите членки. Другата линия е създаване на програми, конкретно за творческа заетост на хора, загубили работните си места. Всъщност има механизми на държавно ниво и те трябва да се използват – например Структурния и Социалния фонд.
2. Общините също имат самостоятелност и публични финансови средства. В тази връзка те също се явяват двигател за справяне с кризата по места като запазят финансовите средства от общинските бюджети, отделени за изкуство и култура.
3. Намаляване лихвите по кредитите за арторганизации или тяхното опрощаване за най-засегнатите в периода на извънредното положение
4. Отсрочване на плащания
5. Замразяване на месечните осигуровки за самоосигуряващите се лица в периода на извънредното положение
6. Подходящи застрахователни пакети за организации от сектор изкуство и култура.
Няма нужда да се убеждаваме, колко важен и значим е секторът на изкуството и културата, в който работят армия от творци. Проблемът не може да се капсулира по отрасли, защото всички отрасли са взаимосвързани. А без изкуство и култура няма как нацията да е здрава и просперираща, подчертава проф. Емилия Константинова. Тя продължава да е със студентите през екрана на компютъра в галерия „Анастас“, а зад нея винаги стои картина на един от най-изявените български художници - Анастас Константинов. Това е вдъхновяващо за студентите и дори провокира творческото им мислене. Всъщност така е и при останалите преподаватели от АМТИИ, които до един са изтъкнати творци и интелектуалци.
Ръководството на АМТИИ- Пловдив напомня, че до 9 април желаещите кандидат-студенти могат да се запишат за безплатни онлайн консултации за всички специалности.
Росица Генчева получи грамота от конкурса "Пазител на традициите" в раздел "Кулинария". Всеки е пазител на традициите, казва организаторът Пеньо Иванов. Изключително трудно над 15-членното жури отличи само някои от 32-те силни номинации на заслужили и талантливи българи. Да бъдат част от журито в седемте категории имаха честта редица..
Ерол Мюмюн: Следвам мисията си - да превърнем Кърджали в нашия приятен дом за живеене За да работят общините е нужно да има по-скоро редовно правителство. Това каза Ерол Мюмюн, кметът на община Кърджали, който се отказа от депутатското място в 51 НС. Припомням, че той бе водач на листата на ДПС Ново Начало в Кърджали, където формацията бе победител на..
"Майка ми беше от хората, които оцеляват с обич и доброта. Живееше в прошка. Тя не си отиде преди повече от 20 години, остана, за да ни пази. В размисъл съм за хляба-змия , който се прави за Сирни Заговезни. За очите на змията, за наричането, за разчупването и за раздаването, за прошката, за искането и моженето, за търсенето и..
Във втората част на предаването Ви отвеждаме на пазара в Бишкек, Киргизстан, където пазарлъкът е нещо свещено. За това ни разказва Магдалена Гигова. Нурай Садулов ще ни отведе в страната на любовта и виното , Франция с рубриката "Франция, Мон Амур"! Очакват ни още изненади, само останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и..
В Родопски драматичен театър, в Смолян се проведе празничен концерт по повод 20 години от създаването на Гайдарски състав „101 каба гайди“. Любимите изпълнители получиха заслужени аплодисменти от публиката. По повод годишнината и с решение на читалищното настоятелство бяха връчени награди: Костадин Илчев бе удостоен със званието Будител на..
Ръст от почти 200 на сто на заболеваемостта от диабет тип 2 показват данни от скрининг, проведен през 2024-а година от Българското дружество по ендокринология. Като още по-сериозен проблем специалистите сочат факта, че половината от хората, страдащи от хроничното заболяване дори не знаят за това. Ендокринолозите предупреждават, че диабетът става все..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478