Тракийският певец Стоян Варналиев използва дните на пандемията, за да твори и да записва нови песни. Изпълнителят, който на 19 ноември ще отбележи 52 житейски лета се е възползвал ползотворно от националната изолация и е успял да направи записи на пет тракийски песни. Това са: „Мама на Стоян думаше“; „Мишки скачат“; „В село се е ламя сторила“; „Яна Лазар ходи“; „На Черньо гости дойдоха“.
Той казва за себе си, че е един обикновен човек, роден в ямболското село Генерал Инзово.
„Израснал съм там, на село. Първите песни, които съм чул са именно там, от моята баба и моите лели. Те бяха моите учители и вдъхновители от към българската фолклорна култура. Първите ми изяви бяха пред родителите ми, пред баба ми и дядо ми, в семейната среда“, разказва тракийският певец Стоян Варналиев.
Варналиев е бил ученик на Вълкана Стоянова. Тя остава ярки следи в творчеството му. Приживе певицата е подарила незаписани до тогава песни и днес Стоян ги изважда на бял свят, за да ги предложи на голямата публика, такива са песните „Мама на Стоян думаше“, „В село се е ламя сторила“, „Яна Лазар ходи“;.
Песента „Мишки скачат“ певецът получава от леля си Донка, най-голямата сестра на майка му.
Песните, които изпълнява Стоян Варналиев носят белега на миналото и като музика и текст.
„За мен по-ценното е да запазиш онова пеене от миналото, красотата на народната песен от онова време, в която може да усетиш полъха на вятъра в Тракия, може да усетиш мириса на чернозема, да усетиш аромата на моминската малка градинка. Това е по-трудното. Най-лесното е да промениш начина си на пеене и да звучи модерно. Ние народните изпълнители би трябвало да предадем епохата в която тези песни са създавани“, разказва Стоян Варналиев.
За да реализира записите Стоян Варналиев е работил в екип с ръководителя на оркестъра на ансамбъл „Добруджа“ Живко Желев и оркестър „Бисери“ и приятели.
Може да чуете цялото интервю и песни в прикачения звуков файл.
Единадесетоклсасничката Яница Ханкова от СУ "Петко Р. Славейков" е една от спечелите първо място с есе, написано за Васил Левски в националния конкурс "ЗАВЕЩАНО ОТ АПОСТОЛА". Организатори на съревнованието, което се провежда за 15-та поредна година са Младежки център Хасково, а разработката на девойката е отличена сред 46 есета във възрастова..
13 години живот в Христос. Така определи свещеноиконом отец Николай Величков навлизането в тийнейджърска възраст на прицърковното неделно училище при средновековния храм „Св. Йоан Предтеча“ в Кърджали. В Неделя на Блудния син, втора от подготвителните седмици за Пасха и Великия пост и Възкресение Христово, се навършиха 13 години от създаването..
Продължавам да ви разказвам за силата на билките, за техния характер и очарование , което имат, за това дали българските растения са най-добри за нашето здраве и кои са най-скъпи подправки. Всичко това ще научим от феята на билките - Руска Стоянова, която прави собственоръчно мехлем от 30 билки и екстракти. В мехлема влизат освен..
Над 70 души подкрепиха с присъствието си пред дома му Георги Барутчиев. Припомняме, че мъжът е прикован на инвалидна количка след преживяно заболяване. Живее на втория етаж на жилищен блок и не може да се придвижва свободно. Съпругата му Силвия преди дни е намерила възможност чрез програма на социалното министерство да бъде финансирано..
Георги Барутчиев вече осем години гледа живота през прозореца. Единственият му контакт със света е чрез съпругата му Силвия Барутчиева, телевизора и телефона. Причината е преживяно заболяване, след което той е прикован на инвалидната количка. В началото е можел да излиза по малко от дома. Това обаче става все по-невъзможно. Доскоро е успявал с..
Младите хора започват да се вълнуват от естрадата. Особен интерес предизвика песента "Синева" на Васил Найденов покрай филма за Гунди. Това мнение изрази младата певица Гергана Стоянова, която е една от солистките в концерта "Дихание" на Орлин Горанов. Музикалното събитие ще се проведе на 13 февруари пред кърджалийска публика, а изпълнителката е..
Наближава единственият празник на свинските уши, който тази година ще се състои в Стара Загора. В града няма ресторант, в който да не се предлага този специалитет, и докато някои бърчат пренебрежително носове, други с удоволствие си отхапват от колагеновия специалитет. Мнозина го смятат за деликатес, и го предлагат в различни вкусове и с..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478