Малко преди това на 21.06.2019 година Община Кърджали подписа и административен договор с Министерство на труда и социалната политика, чрез ГД „Европейски фондове, международни програми и проекти” по проект „Подкрепа и грижа за хората в община Кърджали” BG05M9OP001-2.040-0120-C01 по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2014-2020, съфинансирана от европейски съюз чрез европейски социален фонд, по процедура BG05M9OP001-2.040 „Патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания-Компонент 2”, подчерта Ширин Сюлейман.
Какви цели включваше проекта и какви резултати даде той разговаряме с Ширин Сюлейман:
1.На 21 юни 2019 община Кърджали подписа административен договор с Министерството на труда и социалната политика, чрез Главна Дирекция “Европейски фондове, международни програми и проекти”, по проект “Подкрепа и грижа за хората в община Кърджали”. Каква бе целта на проекта чийто официален бенефициент е Община Кърджали?
Специфичната цел на проекта бе да се изгради модел за патронажна грижи за възрастни хора и лица с увреждания, включително с хронични заболявания и трайни увреждания с цел осигуряване на почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги в техните домове.
Обща цел на проект "Подкрепа и грижа за възрастните хора в община Кърджали" е подобряване качеството на живот и достъпа до здравно-социални услуги в домашна среда, насочени към социалното включване на хора с увреждания и възрастни хора в община Кърджали. Специфичните цели на проектното предложение са: - разширяване на модела за патронажни грижи за хора с увреждания и възрастни хора на територията на община Кърджали; - осигуряване на почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на хора с увреждания и възрастни хора; - осигуряване на материален и кадрови ресурс за предоставяне на почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на хора с увреждания и възрастни хора.
2.Какво се включваше в основните дейности по проекта?
Основните дейности бяха следните:
• Предоставяне на почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги за нуждаещи се лица с увреждания и възрастни хора в община Кърджали.
• Предоставяне на психологическа подкрепа и консултиране.
• Обучение и супервизия на персонала
• Доставка на оборудване, обзавеждане и автомобил за нуждите на патронажната грижа.
3. В целевата група на проекта колко потребители бяха включени и какви бяха условията и критериите за тяхното включване?
В целевата гура на проекта бяха включени 235 потребители на Община Кърджали - възрастни хора над 65 години с ограничения или в невъзможност за самообслужване, хора с увреждания и техните семейства и служители на Община Кърджали, ангажирани с процесите на предоставяне на здравни и социални услуги.
4. Какъв бе моделът за управление на патронажният екип?
Като бенефициент по проекта, Община Кърджали назначи на работа екип за управление на патронажната грижа . За осигуряване на качествена патронажна грижа бяха оборудвани помещения за работа на екипа за управление на проекта и беше закупено специализирано оборудване.
За предоставяне на регулярни и мобилни услуги в домашна среда и достъп до високопланинските населени места на територията на Община Кърджали беше закупен високо проходим автомобил за осигуряване на мобилност на екипа при предостяването на здравно-социалните услуги.
Здравно- социалната услуга се предостави в домашна среда чрез, назначения персонал, предоставящ мобилни интегрирани здрвно-социални услуги в домашна среда -1 лекар, медицински специалисти -5, специалист „Здравни дейности” - рехабилитатор – двама на по четири часа, специалисти в областта на социалните дейности - домашни помощници - 36 души и един щофьор в рамките на 12 месеца, както и оргинизиране и провеждане на обучения на персонала, предоставят мобилните интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда.
5. В крайна сметка какви са резултатите в края на проекта към 31 декември 2020 година?
Резултатите са:
- Назначен екип за управление на патронажната грижа;
- Назначен персонал за предоставяне на мобилни интегрирани здравно-социални услуги;
- Идентифицирани потенциални потребители от Община Кърджали;
- Извършена оценка на потребностите от услуги на потенциалните потребители;
- Извършен подбор на 235 крайни потребители;
- Повишено качество на живот на потребителите чрез предоставяне на индивидуално ориентирани услуги;
- Предоставени мобилни интегрирани здравно-социални услуги на 235 потребители;
- Извършени рехабилитационни дейности;
- Осигурен психолог - оказване на психологическа подкрепа и консултиране на потребителите;
- Закупено и доставено оборудване и обзавеждане;
- Доставен автомобил;
- Осигурен транспорт за предоставяне на почасовите мобилни интегрирани здравно-социални услуги;
- Повишено качество на предоставената здравно-социална услуга.
Волята на хората е да има редовен кабинет, той има вероятност да изкара и цял мандат, коментира новото правителство "Желязков" областният лидер на БСП в Кърджали Милко Багдасаров. БСП, по думите му, е станало по-прагматично, а и ГЕРБ-СДС не е същото, тъй като са направили много компромиси, за да отговорят на исканията на хората. С Милко..
Потребителите, които получават заплашителни имейли с предупреждения за съд при отказ да приемат пратка, да не изпадат в паника, а да извършват проверки, съветва Габриела Руменова от платформата "Ние, потребителите" по повод множество сигнали и запитвания след покупки по време на празниците. Съобщенията гласят, че получателят трябва..
Преди време ви срещнахме с музиканта Я вор Русинов, който живее в обезлюденото село Горно Луково само с още няколко жители и съпругата си. Преди пет години животът в града ги накарал да изберат малкото населено място. Заради новия лукс - тишината, природата и спокойствието. Както и домашните домати, тиквички и лук, които нямат нищо общо..
Продължава разговора ми с Руска Стоянова - предприемач, която вярва и използва силата на растенията. В рода й има случаи на изцеления от лечебните билки и това подсилва сигурността й, че те наистина работят. От малка помни как майка й се лекув а с полски хвощ, турта и бял равнец за различни женски заболявания. Трябва ли обаче и да вярваме,..
Пътуването с влак винаги носи емоция, а маршрутът на "Родопската гъсеница" в региона на Източните Родопи предлага уникално преживяване. В тази статия ще ви запознаем със забележителностите около жп гара Подкова — най-южната гара в България, която е отправна точка за еднодневни приключения сред родопската природа. По време на пътуването към Подкова ще..
Галина Попова, старши учител по икономически дисциплини в Средно училище „Йордан Йовков“ в Кърджали стана съавтор на учебно помагало за обучение на млади предприемачи. В заключителния етап на Националния форум за иновации, провел се неотдавна с участието на министъра на образованието проф. Галин Цоков, заместник-министри, представители на..
Във втората част на предаването, след новините в 17 часа, от големия музикант Явор Русинов, който живее в село Горно Луково, ще разберем каква е зимата там, над какви проекти работи и какво дими и ухае в неговата кухня. Ястието унгарски гулаш, който ще ни приготви, макар и виртуално, си подхожда с епикурейската песен от един страничен..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478