Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Болестта на Хашимото: Кого засяга и какви са симптомите

Снимка: iStock



Тиреоидитът на Хашимото е автоимунно заболяване, при което някои от белтъците на щитовидната жлеза се разпознават като чужди от имунната система.  С времето, имунитетът на болния престава да разпознава собствените му тъкани и органи и ги атакува. Пострадалите органи постепенно престават да изпълняват функциите си. За съжаление, не е възможно болестта да се излекува напълно, а самата болест няма явни симптоми казва ендокринологът д-р Александър Шинков.

Основните поводи за съмнения са: Отпадналост и хронична умора ; Силна чувствителност към студ; Запек; Хъркане; Бледа и лющеща се кожа; Напрежение в мускулите на раменете и бедрата; Слабост в краката; Увеличаване на теглото от задържане на течности; Ограничена подвижност на ставите на ръцете и краката; Хронична депресия; Обилна менструация; Оттоци и тъмни кръгове около очите; Сухота в очите и нарушено зрение.

Съвременните медицински възможности предлагат само лечение на симптоматиката и така се контролира общото състояния на болния.Това става с помощта на ехографски прегледи, кръвни тестове и заместители на хормоналните препарати. На по-късен стадий, може да се наложи и хирургическо отстраняване на щитовидната жлеза. За съжаление, тези методи не могат да избавят пациента от причините за заболяването и да повлияят на работата на имунната му система.

До този момент, точните причини за възникването на тиреоидитът на Хашимото  не са установени, но според медиците рискът за поява на Хашимото се повишава, когато човек има роднини, които са болни от тази или друга болест от същия тип. Когато има такава наследственост, заболяването се открива при деца на 12 -16 години и това е първият пик при напоследък масовата проява на Хашимото.

За появата тиреоидитът на Хашимото много се коментира и ролята на стреса, но тя не е директна. Стресът по принцип променя имунния отговор и може да отключи автоимунен тиреоидит, но няма доказателства за директна причинно-следствена връзка и не можем да кажем в какъв период ще се прояви това заболяване.

Тиреоидитът на Хашимото се доказва с изследване на антитела и ехография на жлезата. В медицината сигурната диагностика е, когато тя се потвърждава с няколко независими критерия. Ако е налице хипотиреоидизъм с повишени стойности на TSH и нормално или намалено свободно T4, в присъствието на антитела, може да се постави тази диагноза. Изследването на антитела насочва към автоимунно заболяване, но не уточнява функцията на жлезата. За уточняване на функцията трябва да се видят нивата на TSH и на свободно Т4.

За да се постави точната диагноза, се извършват няколко специфични анализа, а именно:

-  Анализ Т3: открива нарушения в работата на хипофизата и установява нивото на хормона трийодтиронин;

-  Проба TSH: TSH е хормон, от който зависи работата на щитовидната жлеза и позволява в кръвта да се отделят необходимите количества други хормони;

-  Анализ Т4: нивото на хормона Т4 се променя от прием на медикаменти и хормонални контрацептиви. При прием на барбитурати, нивото на Т4 пада.

Повечето изследвания показват, че благотворно на болните от Хашимото се отразява нисковъглехидратната диета, в която общия обем на въглехидратите в намален до около 15%. В диетата са включени нетлъсти меса и риба и много зеленчуци, в това число зеленолистни , но не и карфиол, спанак, картофи, домати, чушки. Намалява се и количеството на плодовете. Забранени са храните, които предизвикват чувствителност и отключват алергии – млечните продукти, бобовите култури, яйцата, ядките, семената и др. Безглутеновата диета също способства за влизане в ремисия.

Никой не може да се опази напълно от Хашимото, но може навреме да отстрани някой фактори, причинители на болестта или да забележи навреме симптомите ѝ.Ако в семейството има болни или личният лекар сметне, че има вероятност болестта да се развие, се препоръчват редовни профилактични прегледи.

Цялото интервю на Ангел Шенков с ендокринолога д-р Александър Шинков чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Милко Багдасаров: Хората в огромната си част искат редовен кабинет

Волята на хората е да има редовен кабинет, той има вероятност да изкара и цял мандат, коментира новото правителство "Желязков" областният лидер на БСП в Кърджали Милко Багдасаров. БСП, по думите му, е станало по-прагматично, а и ГЕРБ-СДС не е същото, тъй като са направили много компромиси, за да отговорят на исканията на хората. С Милко..

публикувано на 16.01.25 в 14:45

Габриела Руменова: Мними търговци злоупотребяват с лични данни и ни подвеждат с пратки

Потребителите, които получават заплашителни имейли с предупреждения за съд при отказ да приемат пратка, да не изпадат в паника, а да извършват проверки, съветва  Габриела Руменова от платформата "Ние, потребителите" по повод множество сигнали и запитвания след покупки по време на празниците.  Съобщенията гласят, че получателят трябва..

публикувано на 16.01.25 в 12:47

Зимната приказка на Явор Русинов в Горно Луково

Преди време ви срещнахме с музиканта Я вор Русинов, който живее в обезлюденото село Горно Луково само с още няколко жители и съпругата си.  Преди пет години животът в града ги накарал да изберат малкото населено място. Заради новия лукс - тишината, природата и спокойствието. Както и домашните домати, тиквички и лук, които нямат нищо общо..

публикувано на 14.01.25 в 16:35

Руска Стоянова - фея на билките

Продължава разговора ми с Руска Стоянова - предприемач, която вярва и използва силата на растенията. В рода й има случаи на изцеления от лечебните билки и това подсилва сигурността й, че те наистина работят. От малка помни как майка й се лекув а с полски хвощ, турта и бял равнец за различни женски заболявания. Трябва ли обаче и да вярваме,..

публикувано на 14.01.25 в 13:28
Дървената джамия на

Жп пътуване до Подкова: Природни красоти, легенди и културни съкровища в Източните Родопи

Пътуването с влак винаги носи емоция, а маршрутът на "Родопската гъсеница" в региона на Източните Родопи предлага уникално преживяване. В тази статия ще ви запознаем със забележителностите около жп гара Подкова — най-южната гара в България, която е отправна точка за еднодневни приключения сред родопската природа. По време на пътуването към Подкова ще..

публикувано на 13.01.25 в 11:30
Авторите на учебното помагало с министър Галин Цоков

Учителка от „Йовков“ стана съавтор на учебник за предприемачи

Галина Попова, старши учител по икономически дисциплини в Средно училище „Йордан Йовков“ в Кърджали стана съавтор на учебно помагало за обучение на млади предприемачи. В заключителния етап на Националния форум за иновации, провел се неотдавна с участието на министъра на образованието проф. Галин Цоков, заместник-министри, представители на..

публикувано на 16.01.25 в 11:30

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването, след новините в 17 часа, от големия музикант Явор Русинов, който живее в село Горно Луково, ще разберем каква е зимата там, над какви проекти работи и какво дими и ухае в неговата кухня. Ястието унгарски гулаш, който ще ни приготви, макар и виртуално, си подхожда с епикурейската песен от един страничен..

публикувано на 12.01.25 в 17:46