Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще улесни ли „Зеленият паспорт“ пътуването на ваксинираните срещу COVID-19?



С цел улеснение при преминаването на граници за имунизираните през летния туристически сезон се подготвя подготвя въвеждането на „зелен паспорт” от Европейската комисия. Предвижда се той да съдържа информация, както за ваксинираните, така и за преминалите тестове или преболедували коронавирус.

Зелена светлина за зеления паспорт даде и България. Според Премиерът Бойко Борисов трябва да се създаде документ, който да осигури билет към нормалния живот за всички европейски граждани, които са ваксинирани или преболедували вируса. За тях при пътуване няма да се налага да се правят PCR тестове или да бъдат поставени под карантина.

Темата към този момент разделя Европа. Държави като Франция и Германия не искат ваксинирането срещу COVID-19 да осигурява повече права при пътуване. В другия лагер са силно зависими от туризма държави като Гърция и Кипър, които са готови да дадат привилегии за имунизираните туристи. Австрия също е готова да предложи европейски зелен паспорт, който да представлява дигитално доказателство за направена ваксина, тест или прекаран коронавирус. Притежателите му ще могат да пътуват свободно. Ще могат да ходят на ресторант, да посещават културни събития. 

Идеята подкрепят още Португалия, Италия и Испания. А Швеция и Дания планират въвеждане на дигитален имунизационен паспорт до лятото. За сега обаче едва 6% от европейците са получили поне една от необходимите 2 дози ваксина а в Израел, които са световен лидер във ваксинирането към момента вече получават зелена значка, която влиза в сила 6 месеца преди втората доза. Тя представлява приложение с QR код с висока степен на сигурност. Електронни сертификати, които да улеснят пътуванията вече обявиха и Швеция, Дания и Исландия.

Докато лидерите прекрояват правилата при които ще пътуваме това лято все още хиляди туристи у нас чакат обезщетение след отменена почивка, заради COVID-19 . След отменените пътувания следват стотици жалби от туристи. Година по-късно обратното броене за връщането на парите за провалените пътувания изтича а с това се очаква и нов бум на жалбите срещу туроператорите. Първият такъв срок е 13 май. Точно година след отмяна на извънредното положение. Най-късно до тогава трябва да бъдат изплатени парите от всички неосъществени пакетни почивки с начална дата до 11 август. Така буквално до броени седмици бранша трябва да изплати десетки милиони на туристите с провалени пътувания заради COVID-19. На този етап обаче туроператорите не разполагат с нужните средства. Затова на пролет бранша очаква фалити а контролните органи бум на оплакване срещу туроператори.

До този момент туроператорите имаха три опции за компенсиране, ако почивката ни се е провалила – да ни предоставят ваучер за бъдещо пътуване, да ни предложат друга дестинация или да ни върнат парите в брой. Според последните правила – изплащането на сумите трябва да започне съвсем скоро, тъй като на практика изтича една година или от датата на нереализираното пътуване, или от края на извънредното положение.

Очакват ли се още фалити в туроператорския бранш и ще стимулират ли зелените паспорти и свободата да пътуваме васкинационния план чуйте в звуковия файл интервюто на Ангел Шенков с Димитър Грудев, мениджър на една от водещите туроператорски фирми в България.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

След тов а Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, Мон Амур!". Очакват ни изненади, само  останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!

публикувано на 23.02.25 в 18:15

За виното - поезия в бутилка

Ако ви се пие хубаво вино, извън празника на любовта и виното, защото  алкохолът от грозде е сам по себе си е празник за душата и сетивата, задължително се отбийте в Момчилград . Там се намира единствената винарска изба в област Кърджали , а собственикът й Венцислав Драмалиев се отличава с ентусиазъм, креативен подход при..

публикувано на 23.02.25 в 17:09

Милко Бошнаков и неговата мисия в народната музика

Милко Бошнаков е не само музикален редактор в Радио Благоевград, но и отдаден народен певец, който се стреми да съхранява и популяризира българския фолклор. В последния си музикален проект той представя пет нови песни, сред които „Майчинко, стара майчинко“, „Карамфилчето“, „Сърце ми гори“, „Врано конче“ и „Кито, моме“. Освен това, към тези песни са..

публикувано на 22.02.25 в 16:55
Кукери от с. Мезек

В Мезек възраждат древна традиция на празник посветен на кукерството

На Сирни Заговезни в село Мезек ще се отбележи един от най-очакваните празници – "Кукери - бабушери". Традицията на този празник е възстановена през 2016 г., след дълго прекъсване, и днес продължава да радва местните и гостите на селото. За празника ни разказва Мария Христонева, секретар на читалище „Изгрев 1921“ в Мезек. „Празникът не се е провеждал..

публикувано на 22.02.25 в 15:55

Кукеровден в Ивайловград – традиция, веселие и гостоприемство

В Ивайловград ще отбележи един от най-значимите си празници – Кукеровден. В квартал Лъджа, където се събира местната кукерска група, подготовката е в разгара си. Както всяка година, покрай Сирни Заговезни, тази година на 1 март, ще се чества този уникален обичай, който съчетава традиция, ритуали и добри пожелания за здраве и берекет. Ръководителят на..

публикувано на 22.02.25 в 15:05

Джевдет Мустафа: Ще протестираме, ако обгазяването продължи

Министърът на околната среда и водите Манол Генов отговори на питането за острата задушлима миризма, която предизвика тревога у кърджалийци преди дни. Като административно-формален обаче бе определен този отговор от секретаря на регионалната структура на „Продължаваме промяната“ Джевдет Мустафа. „От този отговор не става ясно най-важното според мене..

публикувано на 21.02.25 в 14:37

Голям концерт в Дома на културата за Международния ден на майчиния език

Песни, танци и стихове на турски, български и ромски ще има тази година в концерта , посветен на 21 февруари, Ден на майчиния език. Секретарят на НЧ "Юмер Лютфи" Мюзеки Ахмед: "Традиционно, нашето читалище "Юмер Лютфи" от години отбелязва Международния ден на майчиния език, 21 февруари, с песни, танци и стихове. Тази година ние решихме на..

публикувано на 20.02.25 в 15:56