Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Каква пенсия ни очаква от допълнителното осигуряване?

Снимка: архив



Темата за втората пенсия е изключително актуална и от тук нататък ще става още по-актуална. От септември месец първите, които ще получат допълнителна пенсия от частните пенсионни фондове са жените родени след 1960г.

Причината да има два стълба е необходимостта от диверсифициране на източниците на доход след пенсионирани, каза Владислав Русев, изпълнителен директор на едно от големите пенсионно осигурителни дружества в България.

Осигуряването в универсален пенсионен фонд е задължително за всички работещи, родени след  31 декември  1959 г. Само някои определени категории служители на държавата, осъществяващи дейност, свързана с националната сигурност, не се осигуряват за допълнителна пенсия в универсален пенсионен фонд. Осигурителната вноска е месечна и възлиза на  5% от осигурителния доход. Тя се разпределя между работодателя  (2,8%) и работника  (2,2%). 

Битката обаче между частните пенсионни фондове и държавата за бъдещето на втория пенсионен стълб продължава. В последните дни тя се състои в размяна на съвети към гражданите дали да прехвърлят пенсионните си партиди в НОИ или да ги оставят в частните фондове.

„В униерсалните фондове има 3,8 млн. индивидуални клиенти, като  2,5 млн. са заетите в България. Тоест в универсалните фондове грубо 30% от клиентите не се осигуряват активно по ред причини. Най-голям дял са хората работещи в чужбина. Това са хора, които никога няма да придобият право на пенсия от НОИ“, заяви Русев.

Същевременно от 1 април Националният осигурителен институт (НОИ) ще преизчисли служебно пенсиите на работещите пенсионери с натрупания допълнителен стаж за предходната година. Ако работещите пенсионери желаят преизчисляването да се направи, освен със стажа и с осигурителния доход, ще трябва да подават заявление, ако вече не са го направили през 2019 и 2020-а година.

В момента по закон хората, родени след 31 декември 1959 г, на които предстои да се пенсионират, имат право да прехвърлят партидите си от частните пенсионни фондове в НОИ най-късно 5 години преди датата на пенсиониране. Необходимостта от прехвърляне възниква, тъй като преди няколко години държавата призна, че за много хора, които ще се пенсионират в следващите години, двете пенсии - от частен фонд и НОИ, ще са по-малко като крайна сума в сравнение с пенсията, която същият гражданин би получавал по формулите на НОИ.

Всеки момент обаче се очаква да влязат в сила последните изменения на кодекса, с което този 5 годишен срока става едногодишен до 2025г., подчертава Владислав Русев. По думите му болшинството от хора не трябва да прехвърлят партидите си, понеже масово за повечето хора това ще бъде по-неизгодно, защото прехвърляйки се те ще изгубят едни лични пари в замяна на това да получават малко по-висока държавна пенсия. Общо взето за хората с минимални и ниски пенсии няма да е изгодно, защото 1/3 от отпуснатите пенсии са минимални. Тоест хората ще си подарят парите на сребърния фонд но няма да получат по-висока пенсия.

Основното притеснение на хората обаче остава до колко са сигурни парите ни във фонда. По този въпрос Русев коментира:

„По тази тема има страшно много защитни механизми и регулиращи в закона. Това е най важната роля на закона. Да подсигури такива условия пенсионните фондове да не фалират или да се обезценят прекалено много или дългосрочно. Не на последни място е гаранцията която пенсионно осигурителните дружества трябва да поемат към момента на пенсиониране трябва да изплатят минимум брутните преведени вноски от НАП и НОИ. Няма как някой да получи по-малко от това което му е било внесено. „

Важно за отбелязване е че пенсионните фондове от втория стълб не се интересуват от натрупания стаж, за тях е важно само да има навършена пенсионна възраст. Универсалните фонове ще предлагат три пенсионни продукта и е много важно да бъдем внимателни при своя избор. Вариантите са пожизнена пенсия за старост, разсрочено плащане или еднократно плащане, когато средствата по партидата са до 3 минимални пенсии. Всеки може да реши дали да получава по-големи суми приживе или по-малки, но да гарантира, че близките му ще наследят останалите във фонда пари след неговата смърт.

Каква пенсия ни очаква от допълнителното осигуряване? Ще бъдат ли ощетени първите пенсионери? Можем ли да изтеглим наведнъж парите си от пенсионно осигурителните дружества и правилна стъпка ли е това? Чуйте в интервюто на Ангел Шенков с Владислав Русев в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

След тов а Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, Мон Амур!". Очакват ни изненади, само  останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!

публикувано на 23.02.25 в 18:15

За виното - поезия в бутилка

Ако ви се пие хубаво вино, извън празника на любовта и виното, защото  алкохолът от грозде е сам по себе си е празник за душата и сетивата, задължително се отбийте в Момчилград . Там се намира единствената винарска изба в област Кърджали , а собственикът й Венцислав Драмалиев се отличава с ентусиазъм, креативен подход при..

публикувано на 23.02.25 в 17:09

Милко Бошнаков и неговата мисия в народната музика

Милко Бошнаков е не само музикален редактор в Радио Благоевград, но и отдаден народен певец, който се стреми да съхранява и популяризира българския фолклор. В последния си музикален проект той представя пет нови песни, сред които „Майчинко, стара майчинко“, „Карамфилчето“, „Сърце ми гори“, „Врано конче“ и „Кито, моме“. Освен това, към тези песни са..

публикувано на 22.02.25 в 16:55
Кукери от с. Мезек

В Мезек възраждат древна традиция на празник посветен на кукерството

На Сирни Заговезни в село Мезек ще се отбележи един от най-очакваните празници – "Кукери - бабушери". Традицията на този празник е възстановена през 2016 г., след дълго прекъсване, и днес продължава да радва местните и гостите на селото. За празника ни разказва Мария Христонева, секретар на читалище „Изгрев 1921“ в Мезек. „Празникът не се е провеждал..

публикувано на 22.02.25 в 15:55

Кукеровден в Ивайловград – традиция, веселие и гостоприемство

В Ивайловград ще отбележи един от най-значимите си празници – Кукеровден. В квартал Лъджа, където се събира местната кукерска група, подготовката е в разгара си. Както всяка година, покрай Сирни Заговезни, тази година на 1 март, ще се чества този уникален обичай, който съчетава традиция, ритуали и добри пожелания за здраве и берекет. Ръководителят на..

публикувано на 22.02.25 в 15:05

Джевдет Мустафа: Ще протестираме, ако обгазяването продължи

Министърът на околната среда и водите Манол Генов отговори на питането за острата задушлима миризма, която предизвика тревога у кърджалийци преди дни. Като административно-формален обаче бе определен този отговор от секретаря на регионалната структура на „Продължаваме промяната“ Джевдет Мустафа. „От този отговор не става ясно най-важното според мене..

публикувано на 21.02.25 в 14:37

Голям концерт в Дома на културата за Международния ден на майчиния език

Песни, танци и стихове на турски, български и ромски ще има тази година в концерта , посветен на 21 февруари, Ден на майчиния език. Секретарят на НЧ "Юмер Лютфи" Мюзеки Ахмед: "Традиционно, нашето читалище "Юмер Лютфи" от години отбелязва Международния ден на майчиния език, 21 февруари, с песни, танци и стихове. Тази година ние решихме на..

публикувано на 20.02.25 в 15:56