Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Каква пенсия ни очаква от допълнителното осигуряване?

Снимка: архив



Темата за втората пенсия е изключително актуална и от тук нататък ще става още по-актуална. От септември месец първите, които ще получат допълнителна пенсия от частните пенсионни фондове са жените родени след 1960г.

Причината да има два стълба е необходимостта от диверсифициране на източниците на доход след пенсионирани, каза Владислав Русев, изпълнителен директор на едно от големите пенсионно осигурителни дружества в България.

Осигуряването в универсален пенсионен фонд е задължително за всички работещи, родени след  31 декември  1959 г. Само някои определени категории служители на държавата, осъществяващи дейност, свързана с националната сигурност, не се осигуряват за допълнителна пенсия в универсален пенсионен фонд. Осигурителната вноска е месечна и възлиза на  5% от осигурителния доход. Тя се разпределя между работодателя  (2,8%) и работника  (2,2%). 

Битката обаче между частните пенсионни фондове и държавата за бъдещето на втория пенсионен стълб продължава. В последните дни тя се състои в размяна на съвети към гражданите дали да прехвърлят пенсионните си партиди в НОИ или да ги оставят в частните фондове.

„В униерсалните фондове има 3,8 млн. индивидуални клиенти, като  2,5 млн. са заетите в България. Тоест в универсалните фондове грубо 30% от клиентите не се осигуряват активно по ред причини. Най-голям дял са хората работещи в чужбина. Това са хора, които никога няма да придобият право на пенсия от НОИ“, заяви Русев.

Същевременно от 1 април Националният осигурителен институт (НОИ) ще преизчисли служебно пенсиите на работещите пенсионери с натрупания допълнителен стаж за предходната година. Ако работещите пенсионери желаят преизчисляването да се направи, освен със стажа и с осигурителния доход, ще трябва да подават заявление, ако вече не са го направили през 2019 и 2020-а година.

В момента по закон хората, родени след 31 декември 1959 г, на които предстои да се пенсионират, имат право да прехвърлят партидите си от частните пенсионни фондове в НОИ най-късно 5 години преди датата на пенсиониране. Необходимостта от прехвърляне възниква, тъй като преди няколко години държавата призна, че за много хора, които ще се пенсионират в следващите години, двете пенсии - от частен фонд и НОИ, ще са по-малко като крайна сума в сравнение с пенсията, която същият гражданин би получавал по формулите на НОИ.

Всеки момент обаче се очаква да влязат в сила последните изменения на кодекса, с което този 5 годишен срока става едногодишен до 2025г., подчертава Владислав Русев. По думите му болшинството от хора не трябва да прехвърлят партидите си, понеже масово за повечето хора това ще бъде по-неизгодно, защото прехвърляйки се те ще изгубят едни лични пари в замяна на това да получават малко по-висока държавна пенсия. Общо взето за хората с минимални и ниски пенсии няма да е изгодно, защото 1/3 от отпуснатите пенсии са минимални. Тоест хората ще си подарят парите на сребърния фонд но няма да получат по-висока пенсия.

Основното притеснение на хората обаче остава до колко са сигурни парите ни във фонда. По този въпрос Русев коментира:

„По тази тема има страшно много защитни механизми и регулиращи в закона. Това е най важната роля на закона. Да подсигури такива условия пенсионните фондове да не фалират или да се обезценят прекалено много или дългосрочно. Не на последни място е гаранцията която пенсионно осигурителните дружества трябва да поемат към момента на пенсиониране трябва да изплатят минимум брутните преведени вноски от НАП и НОИ. Няма как някой да получи по-малко от това което му е било внесено. „

Важно за отбелязване е че пенсионните фондове от втория стълб не се интересуват от натрупания стаж, за тях е важно само да има навършена пенсионна възраст. Универсалните фонове ще предлагат три пенсионни продукта и е много важно да бъдем внимателни при своя избор. Вариантите са пожизнена пенсия за старост, разсрочено плащане или еднократно плащане, когато средствата по партидата са до 3 минимални пенсии. Всеки може да реши дали да получава по-големи суми приживе или по-малки, но да гарантира, че близките му ще наследят останалите във фонда пари след неговата смърт.

Каква пенсия ни очаква от допълнителното осигуряване? Ще бъдат ли ощетени първите пенсионери? Можем ли да изтеглим наведнъж парите си от пенсионно осигурителните дружества и правилна стъпка ли е това? Чуйте в интервюто на Ангел Шенков с Владислав Русев в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Милко Багдасаров: Хората в огромната си част искат редовен кабинет

Волята на хората е да има редовен кабинет, той има вероятност да изкара и цял мандат, коментира новото правителство "Желязков" областният лидер на БСП в Кърджали Милко Багдасаров. БСП, по думите му, е станало по-прагматично, а и ГЕРБ-СДС не е същото, тъй като са направили много компромиси, за да отговорят на исканията на хората. С Милко..

публикувано на 16.01.25 в 14:45

Габриела Руменова: Мними търговци злоупотребяват с лични данни и ни подвеждат с пратки

Потребителите, които получават заплашителни имейли с предупреждения за съд при отказ да приемат пратка, да не изпадат в паника, а да извършват проверки, съветва  Габриела Руменова от платформата "Ние, потребителите" по повод множество сигнали и запитвания след покупки по време на празниците.  Съобщенията гласят, че получателят трябва..

публикувано на 16.01.25 в 12:47

Зимната приказка на Явор Русинов в Горно Луково

Преди време ви срещнахме с музиканта Я вор Русинов, който живее в обезлюденото село Горно Луково само с още няколко жители и съпругата си.  Преди пет години животът в града ги накарал да изберат малкото населено място. Заради новия лукс - тишината, природата и спокойствието. Както и домашните домати, тиквички и лук, които нямат нищо общо..

публикувано на 14.01.25 в 16:35

Руска Стоянова - фея на билките

Продължава разговора ми с Руска Стоянова - предприемач, която вярва и използва силата на растенията. В рода й има случаи на изцеления от лечебните билки и това подсилва сигурността й, че те наистина работят. От малка помни как майка й се лекув а с полски хвощ, турта и бял равнец за различни женски заболявания. Трябва ли обаче и да вярваме,..

публикувано на 14.01.25 в 13:28
Дървената джамия на

Жп пътуване до Подкова: Природни красоти, легенди и културни съкровища в Източните Родопи

Пътуването с влак винаги носи емоция, а маршрутът на "Родопската гъсеница" в региона на Източните Родопи предлага уникално преживяване. В тази статия ще ви запознаем със забележителностите около жп гара Подкова — най-южната гара в България, която е отправна точка за еднодневни приключения сред родопската природа. По време на пътуването към Подкова ще..

публикувано на 13.01.25 в 11:30
Авторите на учебното помагало с министър Галин Цоков

Учителка от „Йовков“ стана съавтор на учебник за предприемачи

Галина Попова, старши учител по икономически дисциплини в Средно училище „Йордан Йовков“ в Кърджали стана съавтор на учебно помагало за обучение на млади предприемачи. В заключителния етап на Националния форум за иновации, провел се неотдавна с участието на министъра на образованието проф. Галин Цоков, заместник-министри, представители на..

публикувано на 16.01.25 в 11:30

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването, след новините в 17 часа, от големия музикант Явор Русинов, който живее в село Горно Луково, ще разберем каква е зимата там, над какви проекти работи и какво дими и ухае в неговата кухня. Ястието унгарски гулаш, който ще ни приготви, макар и виртуално, си подхожда с епикурейската песен от един страничен..

публикувано на 12.01.25 в 17:46