Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да замениш големия град с Момчиловци. Връщат ли се хората на село?


Връщат ли се хората от градовете на село? Пандемията ли е причината за засиления интерес към малките населени места или стресът от забързания живот в големия град?
Докато екипът на Радио Кърджали бяхме на гости на село Момчиловци се запознахме с Мирослав Жилевски от Ловеч. Той е запален планинар и при първото му посещение в Момчиловци се влюбил в това прекрасно място в сърцето на Родопите. Решил, че иска да остане да живее в Момчиловци и дори вече се сдобил със собствена къща:

"Решението стана спонтанно, но може би не неочаквано. Понеже имам любов и страст към планината и конкретно към Родопи планина, и миналата година лятото взех решение - имам приятели в Момчиловци, дойдох и останах, директно". 

Първоначално Мирослав бил приютен от негови приятели, местни хора, но не след дълго съдбата му се усмихнала и успял да намери къща, която да превърне в свой дом: 

"Това със жилището е малко сложен момент в живота на всеки човек, понеже е свързан с финанси, но идеята беше да живея тук и в последствие каквото се случи. Стана така че се сдобих с къща, за което съм много благодарен на момента, и сега я стягам". 

Цените на имотите в Момчиловци варират между 70 и 600 евро на кв. метър. Пандемията не се е отразила на промяната в цените, но напоследък се наблюдава хората да искат да се връщат на село, казва Мария Цветкова, собственик на местна агенция за недвижими имоти: 

"Ако говорим само за Момчиловци и за региона тук цените винаги са били на ниво, т.е. никога не са били много ниски просто, за да продаваме. Земята се цени, имотите се ценят, така както би трябвало и да бъде, но има интересна тенденция и запитвания, както и реализирани сделки, напоследък хората да искат да се връщат на село. Може би вече оценихме, че свободата е най-хубавото нещо и хората намират в селото точно тази свобода, която наистина имаме. Съвсем скоро направихме такава продажба – младо семейство с малки деца искат да идват в Момчиловци. Всеки е добре дошъл". 

А хората в Момчиловци са наистина гостоприемни, помагат си и споделят заедно, както радостите, така и тревогите, казва Миро: 

"Смея да кажа, че в Родопите хората са доста, доста топли. Аз съм живял шест години в София, там съм бил студент, обикалял съм страната и най-вече планината (планински спасител съм) и по тази линия от шести клас кръжа из българските планини, и хората тук определено се отличават като южняци. От северната част, където аз съм живял по-топли са, по-сърдечни са.  Сега, може би е рано човек да дава оценка, но аз имам приятели от повече от 15 години, които са от тук и смея да твърдя, че разликата е съществена в разбиранията, в идеалите, както се казва - хора много, човеци малко".

Приятелите на Мирослав, които са от цялата страна също са обикнали това място в сърцето на Родопите: 

"Хората и контактите, които имам от предишния си живот, преди една година, всички вече знаят къде живея, знаят мястото какво е, хората какви са. Показвам им снимки на селото, на планината и определено има интерес към това да видят какво се случва тук и да разберат всичко това за което аз съм им разказвал. Има и такива, които са се запалили като мен, познавам няколко човека, които не са от моя град, но също са дошли да живеят в Родопите, поради, може би същата причина - любовта към планината, това да се откъснат от динамиката на живота". 

Въпреки, че е закътано в планината, животът в Момчиловци не е спрял и това го прави още по-привлекателно място за живеене: 

"Тук нещата се развиват доста динамично за едно село. Като цяло Момчиловци не е типичното село, което всеки един човек познава. Тук животът е доста социален, има много млади хора, детска градина има, училище и това кара хората, най-вероятно все още да са на едно такова място и да се чувстват добре. И определено неизолирани от градската среда". 

Връщат ли се хората от градовете на село и това ли е бъдещето? 

"Аз искрено се надявам това нещо да се случи, защото човек не може да избяга от корените си и тези, които са оценили същината на живота, най-вероятно оценят и това, че на едно такова място може да се гледат деца, може човек да се развива по един или друг начин. Сега, всеки работи и се развива в някаква професия, което понякога е пречка и спънка да живееш на такова място като село Момчиловци, но със сигурност голяма част хората биха намерили прозвище тук и в околията, и биха живяли един истински хубав живот, както аз го виждам".  

Мирослав Жилевски в момента е част от Гайдарския състав в село Момчиловци. Още докато живее в Ловеч любовта към корените го вдъхновява да възроди традицията Коледуване в старпланинския град. Освен това Миро е председател на клуба за екстремни спортове „Планински Ангели“. За себе си казва: 

"По професия съм пожарникар. Това и работя - пожарникар съм в Пампорово, най-високата пожарна служба в България  на 1600 м. От шест години съм в професията, преди това пак съм бил пожарникар в Ловеч. Планината ме влече, тя си ми е на сърце и без планината не мога. Всяка сутрин, когато се събудя, излизам зареден от въздуха, от гледката, от природата. Планински спасител съм доброволец към смолянския отряд, базата, която също се намира на Пампорово, като по-голямата част от моите колеги в България".  

Чуйте репортажа в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Любомир Колев от Кърджали с успешен старт на международната олимпиада по история в Париж

Олимпиадата по история в Париж стартира официално на 20 юли, а единадесетокласникът от СУ "Петко Р. Славейков" Кърджали Любомир Колев, който е единственият български участник, вече премина успешно във втори кръг. В първия ден той надделя над своя опонент от Казахстан в индивидуален исторически дебат. Днес (21 юли) програмата за Любомир включва..

публикувано на 21.07.25 в 13:32

„Троица братя“: Един концерт за Родопите, паметта и звука на автентичното

В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..

обновено на 20.07.25 в 21:57

Фолклорен фестивал и празник на село Триград ще се проведат от 25 юли

Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..

публикувано на 19.07.25 в 15:00

Илинден събира кърджалийци и гости в село Опълченско

На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..

публикувано на 16.07.25 в 11:15

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..

публикувано на 13.07.25 в 18:24

Фолклор, море и емоции: „Фолклорна плетеница“ 2025

От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..

публикувано на 12.07.25 в 16:00
Кирил и Христо Георгиеви

Йовковец ще представлява учениците от Южен централен район в Националния ученически парламент

Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията.  „Желаех да стана..

публикувано на 06.07.25 в 19:13