На 22-ри септември за първи път ще прозвучи песента "Един народ" посветена на Независмостта на България в изпълнение на Илия Луков и Валерия Момчилова. Красивите гласове на народните изпълнители ще накарат народа ни да си спомни, че носи вятъра в свойта риза и свобода в сините очи. Текстът за песента е на поетесата Даниела Атанасова, която не за първи път пише в патриотичен стил.
„Това не е първата песен на историческа тематика, чийто автор съм аз. Първата песен е в изпълнение на Иван Дяков – „Потомци на Бенковски“ по музика и аранжимент на Петьо Кръстев. Преди години я написах и посветих на тези бенковци, които са възпитаници на Военновъздушното училище в Долна Митрополия, където работех дълги години. Когато пиша текстове за песни аз винаги ги чувам с мелодия, но не е задължително, това да бъде мелодията, която композиторът ще напише. Хубаво е когато има синхрон между текстописеца, композитора и гласовете, които ще поднесат, това което е родила душата ти. Защото всичко започва от думите, всичко започва от текста. Така се роди „Един народ“, разказва поетесата Даниела Атанасова.
Музиката и аранжимента са на композитора, диригент на ОНМ на БНР Димитър Христов. Той е бил свързващото звено между двамата изпълнители Илия Луков и Валерия Момчилова.
„Много неща сме направили с Даниела Атанасова. За мен е един от най-добрите текстописци на нашето време. Човек, който вниква в смисъла на думите, а не просто ги използва, за да ги римува. Ние с Даниела имаме много песни направени за различни конкурси и фестивали. Повечето от тях са номинирани и наградени, което може само да ни радва. С Валерия също сме работили заедно. Имам много песни направени за нея. Един ден тя ми се обади, че Даниела ѝ е подарила песен и иска аз да ѝ направя музика и аранжимет. В момента в който започнах да правя песента обадих ѝ се и казах, че тази песен е за дует. И така стигнахме до решението, че подходящият глас е на Илия, който е един прекрасен певец“, разказва Димитър Христов.
„За мен е истинско удоволствие и радост, че Илия Луков се съгласи да изпеем заедно тази песен“, казва Валерия Момчилова.
„Щастлив съм, че диригента на оркестъра на националното радио Димитър Христов ми се обади и ми каза, че е създал една хубава песен по текст на Даниела Атанасова, която да изпълним с Валерия Момчилова. Поетесата е успяла да улови и бъдещето и онова, което предците са ни завещали, а именно тази древност, която ние трябва да запазим. Радвам се, че се роди една такава песен. Ще се радвам да се хареса на публиката и да даде светлинка на всеки един“, разказва Илия Луков.
Записът е направен в студиото на ПК Пирина от тонрежисьора Георги Гогов. Клипът е дело на младия и талантлив музикант и режисьор Тодор Георгиев- Toshey. Снимките са направени на красива местност в с. Дивотино.
Чуйте повече в репортажа на Божидар Чолаков.На 9 май честваме Деня на Европа – символ на мира, единството и солидарността между европейските народи. Датата бележи и края на Втората световна война на Стария континент, с капитулацията на нацистка Германия през 1945 г. За България този ден е двоен повод за признателност – и към идеята за обединена Европа, и към хилядите български воини, които..
Гергьовден и Хъдърлез – два празника, дълбоко вкоренени в културната и духовна памет на Родопите, обединяват поколения българи около символите на пролетта, здравето и плодородието. В многообразието на местните традиции, те се честват от християни и мюсюлмани с общо усещане за ново начало и връзка с природата. Соня Костадинова – уредник в..
Васко или Ивитал, както обича да го наричат или шеф Пеньо Иванов, както го обичат мнозина, ще участва в изложба от бижута на Владимир Буров и ученици в галерия Готи в Пловдив. Тя е под надслов "Човекът, който промени моя живот" и е изложба на учителя по бижутерство и негови ученици. Учителят Буров е разпалил десетки сърца за ювелирното..
Във втората част на предаването ще научим малко повече за творческото амплоа на шеф Иванов или Васко , което освен креативността в кухнята, чрез готвенето, проявява своето чувство за естетика и в бижутерийното изкуство. Както знаем, Пеньо Иванов е получил световноизвестни личности, но скоро се е усъвършенствал с природата в село Бяла..
В епизод 51 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" водещият Нурай Садулов представя най-западния департамент Финистер в регион Бретан. Ще чуете: Какво означава името на департамента? От коя епоха има човешко присъствие във Финистер? Как бретонците са се озовали на тази територия? Кой град е административен..
Новата дестинация в епизод 50 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" е регионът Бретан. Ще научите къде е разположен този регион и кои са неговите департаменти. Ще чуете интересно интервю на водещия Нурай Садулов с французойка, родена и израснала в Бретан. Събеседничката ще представи любопитни факти за Бретан и..
В нощта срещу 6 май хиляди хора от цялата страна и чужбина ще се стекат към свещеното място Дамбалъ край Момчилград, за да отбележат празника Хъдърлез – денят, в който според вярванията водата от извора добива лечебна сила. Община Момчилград вече е в последен етап от подготовката за ежегодното масово поклонение, съобщи за Радио Кърджали..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478