Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

1 ноември: Будни ли сме щом пишем и четем?

ден на народните будители
Снимка: БГНЕС



Днес честваме Деня на народните будители. Като официален национален празник за първи път денят се чества на 1 ноември 1921г.  Всеки би казал, че след като пишем и четем сме будни. Ясно и точно! Само че в Библията в „Откровение 3:1“ се казва - „Ти имаш име на жив, но си мъртъв!“.

Живи били и хората на които апостол Йоан е написал споменатия абзац от Библията в църквата на малоазийския град Сарди. Каква е ползата, че сте живи иска да каже апостолът, след като сте духовно мъртви и вървите към сигурна духовна смърт?

В мрачните и студени години на едно не кратко владичество са живели хора с буден дух, които са чувствали с душата си, че някъде там има записана мисъл, книга или писмо, които са създадени за да пребъдат.

За гореспоменатите е било като дълг да намерят словото, да го преведат или да го препишат, за да може по този начин да се разпространи и да достигне до всеки. Те са били наясно, че на народа трябва да му се говори, за да се пробуди от унеса на едното оцеляване. Защото хората дори и в най-тъмните времена имат нужда да нахранят душата си, да отвори очите си и да знаят.

Нима днес е различно? Нима днес не живеем в глад и мрак? В ерата на технологиите сме компетентни за всичко и всеки. Има от къде да прочетем и сякаш повече нямаме нужда да бъдем будени.

И все пак в днешния ден си спомняме за лечителите на душата от едно минало, донякъде забравено време. Помним ги основно заради портретите по стените в училищата, където имена като Свети Иван Рилски, Паисий Хилендарски, Васил Левски и Христо Ботев ни наблюдават през запрашените стъкла на счупената рамка и виждат изкривеното бъдеще за което са дали живота си.

Но кого да обвиним за това? Към кого трябва да насочим нападките за заобикалящата ни действителност? Кого да набедим за несправедливости в която се будим и заспиваме ежедневно? Виновни в днешните тежки времена няма, понеже кривото вече не се поправя… то е „новото нормално“.

Нека не забравяме, че не само семето е важно. Важна е и почвата. Защото ако почвата не е плодородна или не иска да приюти будното семе, то няма да пребъде.

А защо св. Иван Рилски е поставен в центъра на този празник? Къде са будителите и църквата като пантеон на духовното водачество в тези кризисни времена? Отговорите чуйте в интервюто на Ангел Шенков с историкът Димитър Димов в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Папа Франциск призова вярващите да се молят за него

Папа Франциск призова в неделната си молитва "Ангел Господен" всички вярващи в лоното на Римокатолическата църква да се молят за него. "Молете се за мен", призова папата в текста, прочетен днес пред множеството в базиликата "Свети Петър" във Ватикана от архипиескоп Рино Физикела, предаде ДПА. Настаненият в болница папа Франциск за втора поредна..

публикувано на 23.02.25 в 17:15

Хасково подкрепя каузата #ЗаедноОтНачалото на УНИЦЕФ

 Хасково е една от двете общини в България, в които се пилотира система за ранна детска интервенция. Екипът на „Общностен център Хасково“ за поредна година е част от централното благотворително събитие, което подпомага каузата на УНИЦЕФ #ЗаедноОтНачалото. Специално видео, снимано от екипа на УНИЦЕФ, представи по време на благотворителен концерт опита..

публикувано на 23.02.25 в 14:11
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Бюджет 2025 е проевропейски и отваря вратата към Еврозоната

"Бюджет 2025 година е направен така, че да бъде про-европейски, тоест съобразен с всички възможности, които би имало за изпълнение на маастрихтските критерии и членство на България в еврозоната от началото на следващата година", това коментира в ефира на Радио Кърджали икономистът Румен Гълъбинов. Той припомни, че този бюджет като..

публикувано на 20.02.25 в 17:55

Смолян с най-ниска средна заплата в страната

Област Смолян остава с най-ниската средна брутна работна заплата в България за четвъртото тримесечие на 2024 г., заемайки последното 28-о място в страната. Това съобщи Николай Славов, началник на отдел „Статистически изследвания – Смолян“, цитиран от БТА. Средната брутна заплата в региона достига 1602 лв., като бележи ръст от 5,1% спрямо предходното..

публикувано на 20.02.25 в 15:11

Бавят се пощенските пратки от Белгия и Финландия

Има забавяне на пощенските пратки от и за Белгия и Финландия, предупредиха от "Български пощи". В Белгия започналите през миналата седмица стачки продължават, уведомяват от белгийския пощенски оператор. Обработката и доставката на входящите и изходящите международни пратки продължават да се извършват със закъснения. Пощенският оператор във Финландия..

публикувано на 18.02.25 в 12:44
Снимката е илюстративна

Растат и доходите, и разходите в домакинствата, отчита НСИ

Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през четвъртото тримесечие на 2024 г. е 3371 лв., като нараства със 17,6% спрямо същия период на 2023, показват данни на Националният статистически институт. В същото време тримесечният общ разход средно на лице от домакинство се повишава с 13,7% до 3033 лв. Най-висок относителен дял в структурата..

публикувано на 18.02.25 в 12:34

Десет училища в област Кърджали ще провеждат професионално обучение

В десет училища в област Кърджали ще се провежда професионално обучение по специалности с очакван недостиг на пазара на труда. Това стана ясно, след като Регионалното управление на образованието представи предложения план-прием след 7 клас за предстоящата учебна година. Предлагат се и няколко нови паралелки за насърчаване на професионалното..

публикувано на 18.02.25 в 11:06