Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Славейковци" създадоха първата Харта за правата на учениците в ЕС


Все още насилието сред учениците, вербално и физическо не е изкоренено в училищната среда. Вербалното насилие е много по-често срещано и понякога е доста по-опасно от физическото. Повечето млади хора, подложени на тормоз от свои връстници не знаят към кого да се обърнат за помощ и не съзнават, че могат да търсят правата си. Ето защо сред учениците в едно средно училище в България се роди идеята за създаване на Харта за правата на учениците в училище. Тя е единствена по рода си сред училищата в България и ЕС. Ученичката в СУ "Петко Р.  Славейков" в Кърджали Деница Георгиева разказва какво представлява Хартата и нейното приложение:

„Повечето ученици не знаят своите права и техните достойнства са доста често накърнявани, и те не знаят какво точно да правят в такива моменти. Затова ние направихме тази Харта, за да знаят какво да правят в такива моменти, да знаят как да се защитят. Смятам, че във всяко училище има такива деца, подложени на насилие, без значение дали е вербално или не, поне един случай със сигурност има“.

На международен семинар в Люксембург на тема „Насърчаване младите хора да решават проблеми си без насилие. Медиацията между връстници като пример за добра практика“, с участници от 15 страни, бе представена Хартата за правата на учениците. 

Хартата е създадена по проект на Сдружение „Родопея – Балканика“, финансиран  от Европейска младежка фондация, Страсбург, Франция, програма „Пилотни дейности“ .

  От дългогодишното проектно сътрудничество между Сдружението и СУ „П. Р. Славейков“ се роди идеята за създаване на Харта, която да  утвърди личното и социалното развитие на учениците в училищна и обществена среда. Представителката  на Сдружение „Родопея – Балканика“ , Пенка Ууд, запозна участниците в международния семинар в Люксембург с тематичните глави  и съотнасящите се към тях алинеи. Тя сподели, че Хартата се създаде след предварителна  работа по основни правозащитни документи, тридневен тематичен семинар, структуриране на главите, редактирането им и превод на английски, който се извърши от, наградена с първа награда за превод от български на английски, ученичка в училището. 

"Хартата предизвика огромен интерес сред страните, участващи в семинара", каза от своя страна Нешка Шопова, експерт педагог в подготовката на документа:

„Дори един от участниците, на когото му предстои представяне в Страсбург на тези добри практики, е взел Хартата, тя е двуезична - на български и на английски език, и ще я представи на много по-високо ниво. В тази Харта е систематизирано всичко на което има право едно дете, неговото достойнство. Има деца, които не знаят, че никой няма право да ги нарича с различни имена и да извършва спрямо тях обидни коментари. Те смятат, че това е нормално. И в един момент виждат, казано от ученици, че това не е нормално и че те имат на какво да стъпят, за да се защитят, и има към кого да се обърнат, защото в резултат на Хартата ние създадохме в училище Клуб на училищния правозащитник“.

Семинарът се реализира от националната агенция за младежта със съдействието на програма „Еразъм+“. Нешка Шопова е категорична, че проектите по програма „Еразъм+“ помагат на младите да се развиват и да бъдат по-пълноценни.

Чуйте целият разговор в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Габриела Руменова: Продукти и в срок на годност могат да са развалени

Температурите навън са високи, хранителните продукти се развалят по-бързо , затова е добре да проверяваме срокът на годност, когато ги купуваме. В някои магазини хладилнците не работят добре и това съкращава този срок. Как да разберем, че един продукт е развален, какво означава обозначението най-добър до, защо не трябва да купуваме мед от..

публикувано на 23.07.25 в 13:49

Любомир Колев от Кърджали с успешен старт на международната олимпиада по история в Париж

Олимпиадата по история в Париж стартира официално на 20 юли, а единадесетокласникът от СУ "Петко Р. Славейков" Кърджали Любомир Колев, който е единственият български участник, вече премина успешно във втори кръг. В първия ден той надделя над своя опонент от Казахстан в индивидуален исторически дебат. Днес (21 юли) програмата за Любомир включва..

публикувано на 21.07.25 в 13:32

„Троица братя“: Един концерт за Родопите, паметта и звука на автентичното

В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..

обновено на 20.07.25 в 21:57

Фолклорен фестивал и празник на село Триград ще се проведат от 25 юли

Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..

публикувано на 19.07.25 в 15:00

Илинден събира кърджалийци и гости в село Опълченско

На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..

публикувано на 16.07.25 в 11:15

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..

публикувано на 13.07.25 в 18:24

Фолклор, море и емоции: „Фолклорна плетеница“ 2025

От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..

публикувано на 12.07.25 в 16:00