Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Случайна среща слага началото на Оркестър "Чекмедже", любимия оркестър на Кирково

Бойко Иванов и д-р Александър Енчев, двама от членовете на Оркестър "Чекмедже"
Снимка: Радио Кърджали

Случайна среща полага началото на един от обичаните и популярни оркестри в Кирково - оркестър "Чекмедже". Д-р Александър Енчев, Бойко Иванов и Денис Кискинов не са професионални музиканти и изпълнители, но всеки поотделно обича музиката, пее и свири на различен инструмент.

Срещнахме се случайно, тримата пробвахме, получи се добре, хареса ни хората и взеха да ни търсят, спомня си д-р Александър Енчев. Интерес буди името на групата, но и то си има своето странно, случайно и логично обяснение. Пак случайно стана. На сватба бяхме. Щяха да ни представят. Питаха ни как се казва оркестърът и тогава колегата - Денис, каза: Чекмедже. И като се замислих, ние наистина сме като едно чекмедже. Какво може да намери човек, като отвори едно чекмедже? От всичко и по много, смее се д-р Енчев.

Според него хубавата песен трябва да докосва сърцето и душата. Това потвърждава и Бойко Иванов. Лоша песен няма, за нас всички песни са хубави. Ние най-много обичаме да изпълняваме родопска, нашенска си музика, казва той. Тримата музиканти са радетели на това да издирват, събират и изпълняват стари, автентични, забравени, неизпети песни от района на община Кирково. Вече имаме доста богат набор и репертоар именно от стари песни, обяснява д-р Александър Енчев.

Освен музика, членовете на оркестъра обичат и спорта, а наскоро се връщат с Купа от спечелено първо място на работнически волейболен турнир от Черна гора. Бяхме поканени от тяхната работническа федерация като представители на Българската работническа федерация "Спорт и здраве" и най-вече представители на Община Кирково. Това беше второто ни участие. 2018 г. бяхме трети, тази година се мобилизирахме и обещахме на кмета купа за първо място. Така и стана, разказа д-р Александър Енчев.

Музиката е в сърцата на тримата и те се опитват да предадат емоцията, която им носи, на всички, които ги слушат. Нищо че музиката не е основната им цел. И тримата имат професионални интереси и реализация в различни области на обществения живот. Уча в Лесо-техническия университет. Мисля, като завърша, да започна работа тук, в Кирково, а музиката да е хоби, казва Бойко Иванов. Денис Кискинов е проектант в електроразпределителното дружество в Кърджали, а д-р Александър Енчев е стоматолог в Кирково. Нарича себе си "малко болен патриот", не само защото е завършил в чужбина, но е избрал да се върне в родното си място. Искам да се реализирам в Кирково и именно затова се занимавам и с моята професия, и със спорта, и с музиката. Искаме да покажем на младите хора, че тук има бъдеще. Това е нашето послание: Повече млади хора и Кирково да расте, да се развива, да просперира, казва д-р Енчев.

Целия разговор на Станислава Георгиева с д-р Александър Енчев и Бойко Иванов от Оркестър "Чекмедже" може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Вечер с танцуващия с думи Николай Милчев в Момчилград

На вечер с публициста, поет и учител Николай Милчев ни кани винарската изложба в Момчилград, на 23 май, Ден на българската просвета и култура, и на славянската писменост от 18 часа. Елате на вечер с майстора на метафората, танцуващия с думи различен поет Николай Милчев, приканват организаторите. И обещават словомъдрието,..

публикувано на 20.05.25 в 14:02
Снимката е илюстративна

Преподавател по философия: Общообразователното училище не е място за обучение по религия

По-скоро проблематичен очаква да е предлаганият нов учебен предмет за задължително обучение „Добродетели и религии“ Марина Димова, преподавател по философия и гражданско образование в Езиковата гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали. „На пръв поглед предлаганата програма изглежда грамотно написана, с инфографики и с причини за въвеждане,..

публикувано на 17.05.25 в 22:45
Национален фолклорен фестивал

Фолклорен празник в село Мустрак събира таланти от цяла Югоизточна България

Фолклорният дух оживя в свиленградското село Мустрак, където се провежда третото издание на фестивала „Запели са, заиграли край Сакара“. Традицията отново събра десетки самодейни състави, певци, танцьори и почитатели на българския фолклор от различни краища на страната. Фестивалът се утвърждава като цветен празник на родолюбието, музиката и танца. За..

публикувано на 17.05.25 в 17:10

„Златните пчеларовски баби“ прославиха родния фолклор на събора „Китна Тракия пее и танцува“

В Хасково се продължава 59-ото издание на Националния събор на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува“. Емблематичният парк „Кенана“ отново се превърна в сцена за самодейци и професионални изпълнители от цялата страна, които прославят българските песни, танци и традиции. Началото на тридневния събор беше поставено още в петък вечер с концерт..

публикувано на 17.05.25 в 16:28
Елена Каневска с деца от ШНП

Талантливите славейчета от „Китка виена“ за първи път с участие на национален конкурс

Малките таланти от школата по народно пеене „Китка виена“ при НЧ „Кирил Маджаров – 1866“ в смолянския квартал Устово направиха своя първи голям скок на национална сцена. Под ръководството на преподавателката Елена Каневска, децата взеха участие в Националния песенен фолклорен конкурс „Пролетна дъга“ в село Куртово Конаре. „За повечето от тях това беше..

обновено на 17.05.25 в 15:00

В Смолян се проведе пъстър празник на родопското етнографско наследство

В Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян за първи път се проведе „Парад на носиите“, който събра близо 15 участници от различни населени места в област Смолян. Всеки от тях представи своя автентична носия – наследена и съхранена от предци си. Най-старата носия, показана по време на събитието, е на повече от 120 години и е собственост на..

публикувано на 15.05.25 в 10:30

При конфликт децата, изучаващи религия, реагират с комуникация, а не с агресия

Въпреки че часовете са в извънучебно време, децата идват с охота и желание. В това е категорична Пенка Величкова, която вече осем години преподава предметът „Религия Православие“ в Средно училище „Йордан Йовков“ в Кърджали. Той е свободноизбираем. Родителите специално заявяват желанието си децата им да го изучават. Часовете са веднъж седмично..

публикувано на 12.05.25 в 23:00