Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С какво да се храним през лятото?



В разгара на горещия сезон сме и термометърът често надвишава 30 градуса, което ни кара да посегнем към леки храни за лятото и да следим за хидратация на организма си. За лятото предпочитаните храни трябва да са млякото, млечните продукти, плодовете и зеленчуците. Това каза диетологът д-р Валентин Колев.

Той е категоричен, че през летните месеци трябва да се ограничат зимните храни, като тлъстите меса. Според него панираните и пържените храни, по принцип не са подходящи за лятото.

Организмът през топлото време не изпитва голямо желание за такива силно омазнени храни и приготвени по такава технология, обясни специалистът и препоръча като най-подходяща за лятото леката храна в определен баланс. Тя помага на организма да не се натоварва излишно през летния сезон.

Ледените смутита и сладоледът може да ви изглеждат като логичен избор, когато искате да се разхладите в летните жеги, но всъщност те ще ви осигурят само краткотраен ефект на охлаждане. Това е така, защото консумацията на храна води до повишаване на температурата, тъй като процесът на храносмилане винаги генерира топлина.

Това, в комбинация с бързото охлаждане от студени храни и напитки, кара тялото да компенсира чрез допълнително повишаване на основната температура. Така че дори може да ви стане още по-горещо след последната хапка сладолед.

Около 400 грама пресни плодове и зеленчуци е хубаво да се приема в летните жеги казва диетологът. Зелените листни зеленчуци допринасят значително за нашата хидратация, тъй като имат високо съдържание на вода. В допълнение, те се нуждаят от малко или никакво готвене и могат да се консумират сурови, което е идеално за горещ летен ден. Консумирането на нещо горещо през топлия летен ден може да не ви се струва много добра идея, но всъщност е от полза за регулиране на телесната температура казва Колев.

Въпреки, че лятото е наистина важно да се консумират много течност, тук не включваме алкохлоът, понеже през жегите особено той е най-опасния диуритик.Изучавайки ефекта на различни алкохолни напитки върху човешкото тяло, достатъчно е само да се уверим, че алкохолът е диуретик, тъй като отвежда течността от клетките и го премахва активно чрез бъбреците заедно с урината.

Дехидратацията, след злоупотребата с алкохол се проявява много бързо. Наред с урината излизат и всички водоразтворими витамини, така че хората, които са пили от вечерта, чувстват слабост в тялото и суха уста през нощта. Такива минерали като магнезий, калций, цинк и калий се губят, много е трудно да ги възстановите.

Освен всичко това, летните жеги са и особено подходящо време за набавяне на витамин D. Витамин D e изключително важен витамин, които участва в редица процеси в човешкият организъм. За това е много важно да не изпадаме в дефицит.

Тъй като витамин D e известен като слънчевия витамин, веднага възниква въпросът „Не можем ли да си го набавим от слънцето?“. Отговорът му е еднозначен – разбира се! Но, повечето хора не прекарват достатъчно време на открито и на слънце, за да мога да набавят достатъчното количество витамин D. За да си набавим витамина чрез слънчевите лъчи се препоръчва всеки ден да се излагаме на слънце между 15 и 30 минути в диапазона между 10 сутринта и 12 на обяд, казва Д-р Валентин Колев

Следващият въпрос, който логически възниква е „Можем ли да си набавим витамин D от храната, която ядем?“. Отговорът и тук е еднозначен – разбира се, че можем. Има разнообразни храни, които са богати на слънчевия витамин. В това число са яйцата, гъбите, сьомга, херинга, риба тон, черен дроб от треска. С храната обаче трябва винаги да имаме едно наум, защото не всяка такава е чиста.

Отделно от качеството на самата храна няма как да не споменем, че всеки човек е различен и не всеки може да усвоява всички храни. В този ред намисли трябва да кажем, че можем да си набавяме някакво количество витамин D от храната, но не можем да разчитаме само на това.

Лятно време са препоръчителни дори „термогенните“ храни и подправки като лют червен пипер, които също повишават телесната температура, тъй като забързват много метаболизма. Това отново насърчава изпотяването и допринася за охлаждащ ефект.

Започвайте деня с една или две чаши топла вода. Откажете се от рафинираните сокове в кутии и ги заменете ги с прясно изцедени плодови и зеленчукови сокове. Така не само ще се чувствате бодри и енергични, но и ще подобрите метаболизма си и ще стопите натрупаните през зимата килограми.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Папа Франциск призова вярващите да се молят за него

Папа Франциск призова в неделната си молитва "Ангел Господен" всички вярващи в лоното на Римокатолическата църква да се молят за него. "Молете се за мен", призова папата в текста, прочетен днес пред множеството в базиликата "Свети Петър" във Ватикана от архипиескоп Рино Физикела, предаде ДПА. Настаненият в болница папа Франциск за втора поредна..

публикувано на 23.02.25 в 17:15

Хасково подкрепя каузата #ЗаедноОтНачалото на УНИЦЕФ

 Хасково е една от двете общини в България, в които се пилотира система за ранна детска интервенция. Екипът на „Общностен център Хасково“ за поредна година е част от централното благотворително събитие, което подпомага каузата на УНИЦЕФ #ЗаедноОтНачалото. Специално видео, снимано от екипа на УНИЦЕФ, представи по време на благотворителен концерт опита..

публикувано на 23.02.25 в 14:11
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Бюджет 2025 е проевропейски и отваря вратата към Еврозоната

"Бюджет 2025 година е направен така, че да бъде про-европейски, тоест съобразен с всички възможности, които би имало за изпълнение на маастрихтските критерии и членство на България в еврозоната от началото на следващата година", това коментира в ефира на Радио Кърджали икономистът Румен Гълъбинов. Той припомни, че този бюджет като..

публикувано на 20.02.25 в 17:55

Смолян с най-ниска средна заплата в страната

Област Смолян остава с най-ниската средна брутна работна заплата в България за четвъртото тримесечие на 2024 г., заемайки последното 28-о място в страната. Това съобщи Николай Славов, началник на отдел „Статистически изследвания – Смолян“, цитиран от БТА. Средната брутна заплата в региона достига 1602 лв., като бележи ръст от 5,1% спрямо предходното..

публикувано на 20.02.25 в 15:11

Бавят се пощенските пратки от Белгия и Финландия

Има забавяне на пощенските пратки от и за Белгия и Финландия, предупредиха от "Български пощи". В Белгия започналите през миналата седмица стачки продължават, уведомяват от белгийския пощенски оператор. Обработката и доставката на входящите и изходящите международни пратки продължават да се извършват със закъснения. Пощенският оператор във Финландия..

публикувано на 18.02.25 в 12:44
Снимката е илюстративна

Растат и доходите, и разходите в домакинствата, отчита НСИ

Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през четвъртото тримесечие на 2024 г. е 3371 лв., като нараства със 17,6% спрямо същия период на 2023, показват данни на Националният статистически институт. В същото време тримесечният общ разход средно на лице от домакинство се повишава с 13,7% до 3033 лв. Най-висок относителен дял в структурата..

публикувано на 18.02.25 в 12:34

Десет училища в област Кърджали ще провеждат професионално обучение

В десет училища в област Кърджали ще се провежда професионално обучение по специалности с очакван недостиг на пазара на труда. Това стана ясно, след като Регионалното управление на образованието представи предложения план-прием след 7 клас за предстоящата учебна година. Предлагат се и няколко нови паралелки за насърчаване на професионалното..

публикувано на 18.02.25 в 11:06