Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Илия Антонов: Опасностите пред човечеството се увеличават

Сигурността е дело на всеки от нас, казва експертът

Илия Антонов
Снимка: Радио Кърджали

4,4 милиона милиона души са жертвите на наранявания през 2019 г. в световен мащаб. 

Тези данни на Световната Здравна Организация, изнесени в доклад, издаден тази година, коментира пред Радио Кърджали експертът по сигурност Илия Антонов. 

Опасностите пред човечеството се увеличиха в глобален и в регионален аспект, заяви Антонов. Данните в доклада на Световната здравна организация се отнасят до жертви на самоубийства, на огнестрелно оръжие и най-вече голям процент са пътно-транспортните произшествия. "Т.е. говорим не толкова за тероризъм, колкото говорим за заплахи и рискове, от които сме заобиколени и трябва да предвиждаме и да оценяваме", каза още той.

Според него хората не трябва да се плашат от рисковете и заплахите, напротив, за тях трябва да се говори. "Когато се говори, се преодолява естествената човешка реакция на страх и изпадане в безпомощност. Когато се говори, тогава човек в главата си създава съответния модел на реакция", казва експертът. Той е категоричен, че сигурността е дело на всеки един от нас. Затова не бива да се разчита само на държавата и нейните институции, които правят необходимото, за да бъде обществото в безопасност, но и самият човек трябва да познава явленията, да може да оценява рисковете и заплахите и да е готов да реагира, ако нещо ни се случи.

Сигурността е състояние, което непрекъснато се променя, в зависимост от външни и вътрешни фактори. Що се отнася до заплахите на днешния ден, Илия Антонов е склонен да вярва, че "най-голямата заплаха, пред която сме изправени всички, са пътно-транспортните произшествия, които са 29 процента от 4.4 млн. души през 2019 г.  Това са хора на възраст между 5 и 49 години." 

"Водещата се война съвсем близо до България, немислима допреди една година, е също заплаха, която трябва да ни създава условия и предпоставки да се готвим за такова нещо, да мислим как да реагираме, защото много от нещата изискват дългосрочна подготовка - и психическа, и физическа", смята Илия Антонов. Затова и отдава значение на тренировките, които са част от плановете за реакция на населението при бедствия, аварии и катастрофи. Според него институциите в България е задължително да правят поне една тренировка годишно, а обученията е необходимо да се провеждат на шест месеца.

В днешния свят човек трябва да се плаши и от манипулативни влияния. Голяма част от тях се намират в Интернет и ги познаваме като "кибер заплахи". А "връзката със света е в телефона и в джоба на всеки един от нас" и трябва да знаем как да реагираме и на тези рискове 

Илия Антонов изнесе презентация на тема "Реагиране при инциденти за сигурността. Оцеляване при терористична атака" пред ученици от СУ "П.Р.Славейков" в рамките на Екологичния фестивал Зелена вълна 21 век, който се проведе в Кърджали. 

Как да се оцелее при терористична заплаха, как да се реагира при инциденти на сигурността, кои са сериозните опасности и рискове на днешния ден, как се действа по време на природно бедствие. Това са само част от въпросите, които бяха поставени пред младите хора на Кърджали.

Цялото интервю на Станислава Георгиева с експерта по сигурност и защита Илия Антонов може да чуете в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Метин Хафъзсалим: Бюрото по труда започна прием на документи по утвърдила се програма

„Ден на отворените врати“  ще се проведе на 14 февруари пред сградата на Бюро по труда Кърджали. Работодатели и лицата, желаещи да се включат в проект „Започвам работа - Компонент 3 „Заетост“, ще могат да получат подробна информация за проекта, към който от Бюрото по труда отчитат голям интерес през предходната година.  В  общините Кърджали и..

обновено на 11.02.25 в 17:23

Кольо Парамов: У нас съществува схема на елементарната лъжа

Напълно възможно е когато става въпрос за числа и цифри, те да зависят от този, който ги пише, защото съществува "схемата на елементарната лъжа", каза финансовият експерт Кольо Парамов. В коментар за Бюджет 2025 бившият главен ревизор на БНБ каза, че в страната се наблюдава уникален парадокс. „Няма държава в света, която да не води..

обновено на 11.02.25 в 16:02

Габриела Руменова: Еднодневни протести като „бойкот на супермаркетите“ нямат нито икономическа, нито пазарна логика

Еднодневни протести като „бойкот на супермаркетите“ и намеса на държавата в пазарните отношения и веригите на доставка с въвеждане на таван на цените или надценките нямат нито икономическа, нито пазарна логика да постигнат понижаване на цените и промени в полза на крайните потребители в дългосрочен план, това мнение изрази пред Радио..

публикувано на 11.02.25 в 13:55

Излъчват „Цар на лозарите“ в Кърджали на 14 февруари

Тази седмица предстои един от най-чаканите и хубави празници през февруари – този на любовта и виното. Вече 30 години от Дома на културата, съвместно с община Кърджали, предлагат богат и разнообразна програма на гражданите и гостите на града за 14 февруари, каза Мариана Ликова, директор на Общинския център за култура и младежки дейности..

публикувано на 11.02.25 в 13:09

Участието на ДПС във властта е разписано в коалиционното споразумение

- При правилно разпределение на задачите това правителство може да обърне страната към пълните мандати на Народното събрание. - ДПС има вина за Пеевски и нашият лидер се извини за това. Нека и другите партии да си признаят. - Обединение с „Новото начало“ не може да има, електоратът сам ще се върне при нас...

публикувано на 10.02.25 в 18:59
Милко Багдасаров

Кърджалийските социалисти изпращат 10 делегати на конгреса на БСП

10 ще са делегатите от Кърджали на Конгреса на БСП, който ще се проведе в края на седмицата - на 15 и 16 февруари. Това каза за Радио Кърджали областният лидер на социалистите Милко Багдасаров. Той коментира и две от решенията взети на последния  Пленум на партията  -  отмяната на прекият избор на председател на партията и на..

публикувано на 10.02.25 в 16:06

Илхан Кючюк: Битката не е между Пеевски и Доган, а между завладяната държава и свободният избор на хората

„След дългите години на политическа криза и липса на ясна посока на управление, това представляваше до голяма степен и тормоз върху Брюкселската администрация. А и големият отсъстващ от големите решения сме ние – България. Според мен въпроса по-скоро звучи по обратния начин – дали можеше да продължаваме да имаме такава политическа криза още години..

публикувано на 07.02.25 в 18:58