Повече от 30 години Жасмина Панайотова помага на българи в Швеция да решават проблеми в ежедневието си. Тя е първият заклет преводач от шведски на български език и участва с превод в ситуации на нашенци в далечната страна, свързани със здраве, образование, правосъдие.
В годините работата я е срещала и с изселници от Източните Родопи, на които през 1989 г. се е наложило да съберат живота си в по два куфара и да тръгнат по света, за да търсят избавление от т.нар. възродителен процес.
Въпреки че не е професионален фотограф, неотдавна Жасмина е подредила изложба с над 40 снимки в Гьотеборг, вторият по големина град в Швеция, където е и домът й. Птици и природна красота са сред най-честите персонажи в изкуството й.
„Нямам точно обяснение защо, просто на мен ми доставя голямо удоволствие снимането. В мен се породи някаква необходимост да запечатвам красотата, която виждам“, казва Жасмина в отговор на въпрос за началото на хобито си. Не използва даже професионална техника, а телефон. Признава, че всички са й мили, трудно й е да ги изтрива и вече има архив от около 90 хил. фотоса.
Практиката й на заклет преводач я е срещнала с много човешки съдби. Един случай обаче се е запечатал особено в създанието на българката. Наложило се докато превежда и да присъства в операционната зала на планирано раждане. „Беше доста величествено, присъствах на зараждането, на началото на новия живот и се вълнувах наистина силно“, не крие емоции Жасмина.
Често си идва в България и установява, че страната се развива. Най-сериозният проблем обаче са пътищата по оценката й. Дисциплинираността е качеството, което се е наложило в живота и поведението на българката в далечна Швеция. Липсата му у нас отчита като друг от сериозните проблеми на обществото ни.
С удоволствие обикаля родните планини и културно-историческите паметници. Археологическият комплекс Перперикон край Кърджали е сред фаворитите й.
„Оптимизъм и вяра в собствените сили. Вярвам, че можете да изградите още по-добър живот за себе си“. Това пожелание отправя Жасмина към българите, избрали да останат да живеят в родината.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.
Температурите навън са високи, хранителните продукти се развалят по-бързо , затова е добре да проверяваме срокът на годност, когато ги купуваме. В някои магазини хладилнците не работят добре и това съкращава този срок. Как да разберем, че един продукт е развален, какво означава обозначението най-добър до, защо не трябва да купуваме мед от..
Олимпиадата по история в Париж стартира официално на 20 юли, а единадесетокласникът от СУ "Петко Р. Славейков" Кърджали Любомир Колев, който е единственият български участник, вече премина успешно във втори кръг. В първия ден той надделя над своя опонент от Казахстан в индивидуален исторически дебат. Днес (21 юли) програмата за Любомир включва..
В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..
Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..
На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..
Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..
От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478