Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ансамбъл "Изворче" - Крумовград изправи на крака родната публика

8
Снимка: Божидар Чолаков - БНР Радио Кърджали

Фолклорен ансамбъл за автентичен фолклор “Изворче” при НЧ “Христо Ботев - 1914” Крумовград отбеляза с концерт 30-годише юбилей. Залата в Обединен детски комплекс се оказа тясна, за да побере всички гости за празника. Имаше много емоции и вълнения. На влизане в залата юбилярите подаряваха на всеки гост магнитче с юбилейната годишнина и курабийка изрисувана с име и годишнина на ансамбъла. 

Историята на „ИЗворче“ започва през далечната 1993 година, когато учителката Роса Дибекова полага основите. Поводът е, че ще се снима филм за местния фолклор. Ансамбълът е съставен главно от хора дошли в Крумовград от пограничните села  Аврен, Егрек, Девесилица, Малък и Голям Девесил, Горни и Долни Юруци и др.  До преди 2-3 години Дибекова е ръководител на ансамбъла, днес казва, че няма да бъде на сцената, а в публиката.

“Сега се вълнувам много повече, когато съм в публиката. Като се върна назад в годините и се сетя, струва ми се, че сме били щастливци, богопомазани. Защото малко след като сформирахме състава, ни поканиха в читалището, след това в ДНА-то. От всякъде ни подаваха ръка”, спомня си основателката Дибекова.

 11 години вече Светла Кайрякова е част от фолклорен ансамбъл „Изворче“ - Крумовград. Дори днес 6-годишната ѝ дъщеря Божидара прави дебют на сцената за юбилейния концерт.

Залата на ОДК в Крумовград се оказа тясна, за да побере зрителите. Изпълненията на “Изворче” развълнуваха публиката, която се изправи на крака, дори се видяха сълзи в очите на хора и от публиката, и от ансамбъла. Мъжките гласове от групата докоснаха с изпълненията си. Бяха представени автентични местни песни, които самодейците са събирали и разучавали от техни баби и дядовци. Вълнението беше взело връх и при Катя Чолакова, ръководител на ансамбъла, която не намираше думи, да се изкаже.

“Много се вълнувам, не очаквах толкова много хора да дойдат. Залата се оказа тясна. Притеснявах се, дали ще се справим. Защото в публиката са нашите близки, приятели, а пред тях е по-трудно да се докажеш. Трудно се впечатляват познати хора, позната публика. Навън е по-лесно, но успяхме. След като видях аплодисментите и като станаха на крака - трогнах се. Следващия път си пожелавам да направим концерт в по-голяма зала, тук в Крумовград или на открито, за да могат да ни гледат повече хора“, разказва развълнувано Чолакова.

Специален гост на концерта беше кметът на община Крумовград Себихан Мехмед, която връчи плакет на юбилярите и им подари пътуване за участие, където те си изберат.

Концертът завърши с общо изпълнение на ансамбъл “Изворче” и хора от публиката на песента “Моя страна, моя България”.


Съставът събира хора с различни професии. Един от тях е ветеринарния лекар от Кърджали, родом от Аврен, който е в състава от основаването му. А други като Атанас Тюрдиев и Сашо Димитров, които стават част от мъжката група на ансамбъла преди 5-6 години, когато се преместват да работят в Крумовград.  

Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook.
По публикацията работи: Божидар Чолаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Десетки кърджалийци застанаха в подкрепа на семейство Барутчиеви

Над 70 души подкрепиха с присъствието си пред дома му Георги Барутчиев. Припомняме, че мъжът е прикован на инвалидна количка след преживяно заболяване. Живее на втория етаж на жилищен блок и не може да се придвижва свободно. Съпругата му Силвия преди дни е намерила възможност чрез програма на социалното министерство да бъде финансирано..

публикувано на 17.02.25 в 23:36

Съседи отказват помощ на болен

Георги Барутчиев вече осем години гледа живота през прозореца. Единственият му контакт със света е чрез съпругата му Силвия Барутчиева, телевизора и телефона. Причината е преживяно заболяване, след което той е прикован на инвалидната количка. В началото е можел да излиза по малко от дома. Това обаче става все по-невъзможно. Доскоро е успявал с..

обновено на 17.02.25 в 21:52
Гергана Стоянова и Орлин Горанов

Гергана Стоянова: Младите хора се интересуват от естрадата

Младите хора започват да се вълнуват от естрадата. Особен интерес предизвика песента "Синева" на Васил Найденов покрай филма за Гунди. Това мнение изрази младата певица Гергана Стоянова, която е една от солистките в концерта "Дихание" на Орлин Горанов.  Музикалното събитие ще се проведе на 13 февруари пред кърджалийска публика, а изпълнителката е..

публикувано на 12.02.25 в 16:15

Задава се Празникът на свинските уши

Наближава единственият празник на свинските уши, който тази година ще се състои в Стара Загора. В града няма ресторант, в който да не се предлага този специалитет, и докато някои бърчат пренебрежително носове, други с удоволствие си отхапват от колагеновия специалитет. Мнозина го смятат за деликатес, и го предлагат в различни вкусове и с..

публикувано на 12.02.25 в 15:35

Д-р Невин Садъкова: Тази година може и да няма грипна епидемия в Кърджали

В област Кърджали най-вероятно няма да обявят грипна епидемия, смята личният лекар от Момчилград д-р Невин Садъкова. Случаите са по-малко от преди седмица и според нея разпространението на болестта е по-слабо. Д-р Садъкова коментира и в кои случаи лично тя изписва антибиотик. Това няма как винаги да се прави с антибиограма, левкоцитите..

публикувано на 12.02.25 в 13:45

Художничката Дафина Терзиева-Даф посланик на доброто

Продължава разговора ми с Дафина Терзиева за бижутата, които създава, съжалява ли, че не работи като психолог и за една от изложбите й. Дафина рисува на тема „Нишки сплитам и оплитам, радост и тъга преплитам“ за Регионалния етнографски музей, който прави експозиция на тема лица на магията, магическата сила на растенията и ритуалите..

публикувано на 12.02.25 в 09:49
Проф. д-р Тодор Черкезов

Проф. Тодор Черкезов: Само лекар може да поставя ботокс

Ботулиновият токсин е отрова, но по подобие на змийската, може да се използва и за лечение, въпросът е в дозата. Това припомни в ефира на Радио Кърджали един от водещите дерматолози в страната и директор на кърджалийската болница проф. д-р Тодор Черкезов. Повод за разговора с него станаха множеството случаи на жени, които от клиентки станаха пациентки..

публикувано на 10.02.25 в 22:53