Комплекти за първа помощ започват да поставят в гората служителите на Южноцентрално държавно предприятие – Смолян, по еко пътеки и натоварени туристически обекти, съобщи заместник-директорът инж. Асен Карабов. „Инициативата възникна по повод на инциденти, които в предишни години през туристическия сезон се случваха с хора навън, в гората, и нуждата от някаква по-адекватна помощ, която ние можем да предоставим. Затова решихме да идентифицираме най-посещаваните туристически обекти по горски стопанства и да поставим по тези маршрути такива аптечки, които да съдържат най-необходимите неща за превързване на рани“, обясни инж. Карабов. Той подчерта, че в аптечките няма да има лекарства, а само препарати за почистване на рани и превързочни материали. Те ще бъдат поставени на високи, недостъпни за деца места, но в същото време достатъчно видни, за да бъдат достигани от възрастни.
В инициативата ще бъдат включени и ученици. Ще бъде използван поводът под формата на игри горски педагози "да им поговорят повече за гората, за дърветата, за животните, така че да ги приобщим към цялостната наша задача да се опазват горите и природата на България“, поясни зам.-директорът на ЮЦДП-Смолян.
В област Кърджали също ще бъдат поставени комплекти за първа помощ по най-известните маршрути, като Перперикон, Пещера Утробата, по пътя за крепостта Моняк, Каменните гъби, Каменната сватба и др.
Горските служители се подготвят за предстоящия летен сезон, който е и пожароопасен. „Миналата година на територията на предприятието имаше 74 пожара, които засегнаха почти 17 000 декара гори. Това са доста големи числа. По-специално за Кърджалийска област мога да кажа, имахме 25 горски пожара и там бяха засегнати около 9 000 декара гора“, съобщи инж. Карабов. Той припомни най-сериозният пожар, който вилня в областта повече от две седмици, този при границата с Гърция в защитената местност Гюмюрджински снежник. „Там ангажирахме над 500 човека в гасене на пожари. Две седмици почти го гасихме този пожар. Не говоря само за нашите служители, говоря за пожарникари, за доброволци. Много хора се включиха, много ресурс се изразходва. Беше си страшно“, припомни си зам.-директорът.
Работата по превенция не е прекъсвала. Предприятието разполага с 32 специализирани противопожарни автомобила, подготвени за действие в такива случаи. „Както знаем, всеки голям пожар в началото е един малък пожар, който с кофа вода може да се угаси. И точно такова е предназначението на тези автомобилчета – да реагират много бързо и да хванат пожара, когато е още малък, не се е разраснал и няколко човека могат да го ограничат или дори да го спрат“, поясни горският шеф.
Оборудват се 121 противопожарни депа, в които има инструменти за гасене на огън, ако се наложи. Там, където има опасност от възникване и разпространение на пожар в горите, се правят минерализовани ивици.
„Не бих казал, че има умишлени пожари. Имаме съмнение за единични такива. Повечето пожари възникват и се прехвърлят от земеделски територии при горене на остатъци в земеделски площи. Една част възникват от гръмотевици и много малка част от хора, които са оставили огън без наблюдение или не са предвидили сложността на ситуацията“, коментира инж. Карабов.
Той подчерта, че помощта на доброволците при пожар в гората е абсолютно необходима. „В нашата, Родопската област – Смолян и Кърджали, смело мога да твърдя, че хората проявяват такава загриженост за гората и винаги се включват в гасене на пожари. Много разчитаме на тях“, каза инж. Карабов и допълни, че предприятието е издало книжка – „С огъня шега не бива“, предназначена за деца. „Но тези деца след години ще бъдат възрастни хора. И ние се стремим да ги възпитаме в такъв дух да се опазват горите“, категоричен беше заместник-директорът на ЮЦДП - Смолян.
Комплекти за първа помощ ще бъдат поставени по натоварени туристически обекти – исторически места и природни забележителности, като в района на Момчилград такива са крепостта Устра, Татул, местността Дамбалъ, в която се събират доста хора, каза за Радио Кърджали директорът на Държавно горско стопанство - Момчилград инж. Веселин Райчев. Горските аптечки, които ще са от типа на автомобилните, ще бъдат поставени на поне десет туристически обекта. Обмисля се как да бъдат запазени от атмосферните влияния.
В ДГС в Момчилград вече се подготвят и за летния сезон, който е пожароопасен. Инж. Райчев изрази надежда тази година да няма сериозни пожари, въпреки че дъждовната пролет спомогна за избуяването на тревите, които когато изсъхнат в летните жеги стават предпоставка за възникване на огън в гората.
Повече по темата чуйте в прикачените звукови файлове.
В делегация от наши поети и писатели се включиха кърджалийските поетеси и автор на детска литература Вилдан Сефер и Божидара Ангелова. Творците посетиха албанските градове Дуръс и Елбасан, където се срещнаха с етническите българи зад граница, а поводът бе 24 май. Част от групата бяха и поетите: Мариела Конова, Минко Танев и Христо..
За безопасността на алтентативните на автомобилите средства за придвижване като тротинетки, ролери, скейтборди и велосипеди разговаряхме с Габриела Руменова от платформата "Ние, потребителите". От изключителна важност е да се следи както за изправността на превозното средство, така и спазването на инструкциите за употреба и ползването на..
Голямо пано, изобразяващо красотата на кирилицата "Азбука на живота", представиха творците в Керимовата къща в Кърджали в навечерието на 24 май. Това не е нова идея, но този път се реализира по друг начин, каза галеристът Пенка Атанасова. 30 букви бяха представени върху 30 платна от 13 художника, а гости на откриването бяха ученици от..
Във втората част на предаването си спомняме за един от най-великите рок вокалисти на нашето поколение Крис Корнел, който се присъедини към небесния хор на 17 май преди 8 години. Ще чуем и какво нарисуваха творците на Кърджали за 24 май и какво завещата на децата, които участваха в работилницата за букви в Керимовата къща. Очакват ни изненади,..
На 31 май в смолянското село Виево ще се проведе традиционният празник на селото. Събитието се отбелязва ежегодно в последната събота на месец май и събира жители, гости и потомци на виeвци от близо и далеч. Подготовката вече е в разгара си, а програмата обещава богати емоции и много родопски дух. „ Това е традиционен празник за нас. Винаги го правим в..
На 31 май и 1 юни 2025 г. в родопското село Широка лъка ще се проведе седмото издание на фолклорния конкурс „Широка лъка пее, свири и танцува“. Организатор на събитието е Националното училище за фолклорни изкуства, с подкрепата на Министерството на културата, Община Смолян и Кметство Широка лъка. Ганчо Гавазов – учител по гъдулка и диригент на..
Една нова родопска песен събира в себе си обичта, вдъхновението и дълбокото уважение към една от най-значимите фигури в традиционната ни музика – бай Дафо Трендафилов. Музикалният проект, озаглавен „Песен за бай Дафо“ , е дело на известния гайдар Христо Коритаров и младия народен певец Даниел Караасенов.Песента възниква като дълбоко лична инициатива на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478