Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Горските служители се подготвят за лятото

Поставят аптечки за туристите в горите, работят за превенция на пожарите

4
Монтират горски аптечки по туристически обекти
Снимка: ЮЦДП-Смолян

Комплекти за първа помощ започват да поставят в гората служителите на Южноцентрално държавно предприятие – Смолян, по еко пътеки и натоварени туристически обекти, съобщи заместник-директорът инж. Асен Карабов. „Инициативата възникна по повод на инциденти, които в предишни години през туристическия сезон се случваха с хора навън, в гората, и нуждата от някаква по-адекватна помощ, която ние можем да предоставим. Затова решихме да идентифицираме най-посещаваните туристически обекти по горски стопанства и да поставим по тези маршрути такива аптечки, които да съдържат най-необходимите неща за превързване на рани“, обясни инж. Карабов. Той подчерта, че в аптечките няма да има лекарства, а само препарати за почистване на рани и превързочни материали. Те ще бъдат поставени на високи, недостъпни за деца места, но в същото време достатъчно видни, за да бъдат достигани от възрастни.

инж. Асен Карабов, зам.-директор на ЮЦДП-Смолян

В инициативата ще бъдат включени и ученици. Ще бъде използван поводът под формата на игри горски педагози "да им поговорят повече за гората, за дърветата, за животните, така че да ги приобщим към цялостната наша задача да се опазват горите и природата на България“, поясни зам.-директорът на ЮЦДП-Смолян.

В област Кърджали също ще бъдат поставени комплекти за първа помощ по най-известните маршрути, като Перперикон, Пещера Утробата,  по пътя за крепостта Моняк, Каменните гъби, Каменната сватба и др.

Горските служители се подготвят за предстоящия летен сезон, който е и пожароопасен. „Миналата година на територията на предприятието имаше 74 пожара, които засегнаха почти 17 000 декара гори. Това са доста големи числа. По-специално за Кърджалийска област мога да кажа, имахме 25 горски пожара и там бяха засегнати около 9 000 декара гора“, съобщи инж. Карабов. Той припомни най-сериозният пожар, който вилня в областта повече от две седмици, този при границата с Гърция в защитената местност Гюмюрджински снежник.  „Там ангажирахме над 500 човека в гасене на пожари. Две седмици почти го гасихме този пожар. Не говоря само за нашите служители, говоря за пожарникари, за доброволци. Много хора се включиха, много ресурс се изразходва. Беше си страшно, припомни си зам.-директорът.

Работата по превенция не е прекъсвала. Предприятието разполага с 32 специализирани противопожарни автомобила, подготвени за действие в такива случаи. „Както знаем, всеки голям пожар в началото е един малък пожар, който с кофа вода може да се угаси. И точно такова е предназначението на тези автомобилчета – да реагират много бързо и да хванат пожара, когато е още малък, не се е разраснал и няколко човека могат да го ограничат или дори да го спрат“, поясни горският шеф.

Оборудват се 121 противопожарни депа, в които има инструменти за гасене на огън, ако се наложи. Там, където има опасност от възникване и разпространение на пожар в горите, се правят минерализовани ивици.

Не бих казал, че има умишлени пожари. Имаме съмнение за единични такива. Повечето пожари възникват и се прехвърлят от земеделски територии при горене на остатъци в земеделски площи. Една част възникват от гръмотевици и много малка част от хора, които са оставили огън без наблюдение или не са предвидили сложността на ситуацията“, коментира инж. Карабов.

Той подчерта, че помощта на доброволците при пожар в гората е абсолютно необходима. „В нашата, Родопската област – Смолян и Кърджали, смело мога да твърдя, че хората проявяват такава загриженост за гората и винаги се включват в гасене на пожари. Много разчитаме на тях“, каза инж. Карабов и допълни, че предприятието е издало книжка – „С огъня шега не бива“, предназначена за деца. „Но тези деца след години ще бъдат възрастни хора. И ние се стремим да ги възпитаме в такъв дух да се опазват горите“, категоричен беше заместник-директорът на ЮЦДП - Смолян.

инж. Веселин Райчев, директор на ДГП-Момчилград

Комплекти за първа помощ ще бъдат поставени по натоварени туристически обекти – исторически места и природни забележителности, като в района на Момчилград такива са крепостта Устра, Татул, местността Дамбалъ, в която се събират доста хора, каза за Радио Кърджали директорът на Държавно горско стопанство - Момчилград инж. Веселин Райчев. Горските аптечки, които ще са от типа на автомобилните, ще бъдат поставени на поне десет туристически обекта. Обмисля се как да бъдат запазени от атмосферните влияния.

В ДГС в Момчилград вече се подготвят и за летния сезон, който е пожароопасен. Инж. Райчев изрази надежда тази година да няма сериозни пожари, въпреки че дъждовната пролет спомогна за избуяването на тревите, които когато изсъхнат в летните жеги стават предпоставка за възникване на огън в гората.

Повече по темата чуйте в прикачените звукови файлове.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Росица Генчева - Пазител на традициите в раздел "Кулинария"

Росица Генчева получи грамота от конкурса "Пазител на традициите" в раздел "Кулинария". Всеки е пазител на традициите, казва организаторът Пеньо Иванов. Изключително трудно над 15-членното жури отличи само някои от 32-те силни номинации на заслужили и талантливи българи. Да бъдат част от журито в седемте категории имаха честта редица..

публикувано на 06.11.24 в 14:20

Ерол Мюмюн: Следвам мисията си - да превърнем Кърджали в нашия приятен дом за живеене

Ерол Мюмюн: Следвам мисията си - да превърнем Кърджали в нашия приятен дом за живеене За да работят общините е нужно да има по-скоро редовно правителство. Това каза Ерол Мюмюн, кметът на община Кърджали, който се отказа от депутатското място в 51 НС. Припомням, че той бе водач на листата на ДПС Ново Начало в Кърджали, където формацията бе победител на..

публикувано на 05.11.24 в 19:10

Роса Соколова представи книгата си завет в прегръдката на Керимовата къща

"Майка ми беше от хората, които оцеляват с обич и доброта.   Живееше в прошка.  Тя не си отиде преди повече от 20 години, остана, за да ни пази.  В размисъл съм за хляба-змия , който се прави за Сирни Заговезни. За очите на змията, за наричането, за разчупването и за раздаването, за прошката, за искането и моженето, за търсенето и..

публикувано на 05.11.24 в 16:08

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването Ви отвеждаме на пазара в Бишкек, Киргизстан, където пазарлъкът е нещо свещено. За това ни разказва Магдалена Гигова. Нурай Садулов ще ни отведе в страната на любовта и виното , Франция с рубриката "Франция, Мон Амур"!   Очакват ни още изненади, само  останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и..

публикувано на 03.11.24 в 17:42

20 години магия със "101 каба гайди“

В Родопски драматичен театър, в Смолян се проведе празничен концерт по повод 20 години от създаването на Гайдарски състав „101 каба гайди“. Любимите изпълнители получиха заслужени аплодисменти от публиката. По повод годишнината и с решение на читалищното настоятелство бяха връчени награди: Костадин Илчев бе удостоен със званието Будител на..

публикувано на 02.11.24 в 08:25
Проф. д-р Анна-Мария Борисова

С 200 на сто повече са диабетиците у нас за по-малко от 20 години

Ръст от почти 200 на сто на заболеваемостта от диабет тип 2 показват данни от скрининг, проведен през 2024-а година от Българското дружество по ендокринология. Като още по-сериозен проблем специалистите сочат факта, че половината от хората, страдащи от хроничното заболяване дори не знаят за това. Ендокринолозите предупреждават, че диабетът става все..

публикувано на 31.10.24 в 21:46