Двуроги пчелици населиха двора на Регионалния исторически музей в Кърджали. Цяла пролет те радват посетителите и колектива на музея. И не, не жилят. Защото двурогите пчелици не са насекоми, а рядък и защитен вид дива орхидея, който е разпространен в крайните погранични райони на страната ни - като Ивайловград и Странджа, но не е характерен за Кърджали.
"Как се появиха? Нямаме обяснение. Сами си дойдоха при нас", казва уредникът в отдел "Природа" Лидия Кирилова. Преди три години се е появила първата орхидея, сега вече са трийсетина коренчета, пръснати в целия двор, който е тип "английски" - дървета и поляни. Сега вече са прецъфтели и не са толкова атрактивни, но пролетта са привличали погледите на посетителите, въпреки дребните си цветчета.
"Много интересен вид. Характерно е, че имат визията на женска пчеличка, която привлича мъжките екземпляри. Така става опрашването. Но най-интересното е, че излъчват феромони, които привличат допълнително мъжките", обясни Лидия Кирилова.
Тя припомни, че на територията на Източните Родопи се срещат около 34 вида диви орхидеи. Нашите се различават от екзотичните тропически орхидеи, които имат въздушни корени и виреят по корите на дърветата. Дивите български орхидеи растат в пръстта, по поляните и ливадите на най-южните погранични райони. "Струва ми се, че напоследък със затоплянето на климата северната граница на техния ареал на разпространение се разширява и може би това е причината те да се появят в двора на музея", коментира Лидия Кирилова.
Една голяма част от дивите орхидеи са редки видове и са защитени от от закона за биоразнообразието. Такава е и двурогата пчелица, която се е "настанила" в двора на музея в Кърджали. А в него се срещат и други интересни видове, като тризъбестият салеп, който се е появил незнайно откъде тази година. Или като родопския силивряк, който успешно се развива, след като е пренесен от района на Дяволския мост преди години.
"От 30-на години имаме устроен ботанически кът в Музея. Той е дело още на Стефана Василева и Стела Тодорова, предишния уредник в отдел "Природа". През годините сме имали много различни редки и защитени видове в този кът, но се оказа, че не всички от тях могат да се адаптират, една част изчезват", припомни Лидия Кирилова. Така, въпреки грижите, не са оцелели пренесените провански салеп, който е критично застрашен вид и има само две-три находища в района, както и пеперудоцветен салеп. Във времето устоява и оцелява родопското лале, което е пренесено в къта от вече изчезнало находище край яз. "Студен кладенец". То също е критично застрашен вид, от който сега има регистрирано само едно находище над Асеновград. Тази година в двора на музея обаче са цъфнали две от луковичките в ботаническия кът.
Повече може да чуете в интервюто на Станислава Георгиева с Лидия Кирилова, уредник в отдел "Природа" в РИМ-Кърджали.
Началото на годината – идеалният момент за нови цели и мотивация. С настъпването на 2025 година, много хора търсят начини да стартират годината по позитивен и целеустремен начин. Кремена Станилова, психотерапевт от Хасково, споделя своите съвети за това как да се мотивираме, да поставим реалистични цели и да намерим баланс в живота си. Защо началото..
Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце на име Даниел. Първото бебе за новата година се роди в 9:45 часа на 2 януари в АГО отделението на МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ – Смолян. Момченцето, което носи името Даниел Емилианов Бакърджиев, тежи 3,450 кг и е дълго 49 см. Родителите му са от Смолян, а това е второто дете в семейството. Съобщи в ефира на..
Най-ниските температури през януари у нас ще бъдат между минус 20 и минус 15 градуса по Целзий, а най-високите температури ще са между 10 и 15 градуса. Това прогнозират синоптицитеот Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), представяйки прогнозата за времето през януари в страната. През януари се очаква средната месечна температура да..
Следва една рецепта за прочутия залцбургски шницел на Петя Аргирова, която живее в Германия. Какво ядат на Коледа и Бъдни вечер, които тепърват предстоят арменците? Разказва д-р Ахавни Кеворкян. Във втората част на предаването, първо ще ви предложа рецепта за руло с телешко и бамя, по-сочно от гювеч и за френска селска торта. Две..
Как посрещат, в Града на музиката и на Мечтите , прочут със Зигмунд Фройд, операта, в страната на Моцарт, известна с тортата Гараш, Новата година! Цяла Виена е окъпана от светлини, на коледните базари се продават лакомства, както и дървени библейски фигурки, греяно вино, и разбира се, звучи музика. А с какво е прочута австрийската..
В едно от известните родопски села Петково има само една къща за гости, затова пък, доста от петковлии си идват тук, за да пренощуват в собствените си домове. Къщите са стегнати, запазени, малко са порутените. За съжаление, веселби навън, на площада вече няма, но пък удоволствието да прекараш сред природата новогодишната вечер и да се..
За Новогодишните празници, хотелите и местата за настаняване в Златоград са запълнени на 100 %. Идват основно нашенски туристи, рядко гърци, които иначе предпочитат спа услугите. Заради изравнените цени на хранителните стоки, гърците пазаруват все по-малко в родопския град. Повече за посрещането на Новата година , и за първия по-голям..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478