Още три нови гроба в местността Барица край Неделино
Още три нови погребения – две детски и едно на възрастен, откриха при спасителните разкопки на средновековния некропол в местността Барица до Неделино археолозите от Регионалния исторически музей в Смолян. В началото на годината при извършване на строителни дейности в имота си семейство попадна на четири гроба – три на възрастни и един детски. По информация от откритите находки те бяха датирани в Средновековието – в периода X – XII в. Тогава гробовете бяха консервирани, за да се съхранят до спасителните археологически проучвания, които се проведоха от 5 до 16 юни т.г. от екип от музея.
„Сега ние разширихме този изкоп в източна и северна посока и установихме наличието общо на седем гроба, включително и тези четири, които бяха разкрити предварително. От тях четирите са на възрастни индивиди и още три са детски. Новото, което установихме сега през юни месец е, че разкрихме още два детски гроба и един на възрастен индивид. Некрополът се оказва сравнително интересен“, съобщи за Радио Кърджали ръководителят на разкопките д-р Николай Бояджиев от РИМ „Стою Шишков“ в Смолян.
Гробните камери са градени от плоски местни речни камъни, събирани от околността. Отгоре са похлупени с по-големи плочести камъни. Фугите между камъните са грижливо обмазани с глина, което е позволило скелетите да бъдат сравнително добре съхранени. „Установи се със сигурност, че два от възрастните индивиди са жени. Това го установихме по накитите, които бяха намерени в тях. В единия се откриха четири пръстена и две обици, а в другия – два пръстена и две обици. Накити се откриха и в един от детските гробове, на по-голямо дете, според нас на видима възраст около 7 – 8 години. В него намерихме огърлица от стъклени мъниста, като по средата е имало бронзово кръстче, което фактически доказа и датировката на некропола, която е в рамките на X и XIIвек ипоказа християнската принадлежност на това население, защото, освен че самите покойници са били погребани по християнски, тоест с глава на запад и крака на изток, ръцете скръстени върху таза или на гърдите, но вече и с това кръстче, бронзово, окончателно се доказа принадлежността на населението“, категоричен беше археологът.
На този етап са почистени и разчетени по-подробно пръстени. Те са типични за Средновековието. Върху двата е изобразен пентаграм – характерен символ за този исторически период. На другите три пръстена има изобразени птици. Два са с орел с разперени криле, също характерен за епохата накит. Другият е с птица в полет наляво, символ, интерпретиран различно от проучвателите. Обиците са не много добре запазени, а също все още не са добре проучени. Една от тях е бронзова, с три висулки. „За нея може да се предполага на този етап, изглежда като по-фино изработена и може да се предполага, че не е от местно ателие. Но това нещо предстои да го уточним в близките седмици“, каза д-р Бояджиев.
Това, че бижутата са от бронз насочва, че погребенията не са на аристократично семейство. „Но все пак има накити, поставени като гробни дарове, което показва, че населението е, така, ако мога да използвам този съвременен термин – „средна класа“, да го наречем. Тоест население, което си е живяло там, в района“, допусна археологът.
Предстои изследване на костния материал от гробовете. Скелетите ще бъдат изследвани в Института по експериментална морфология, патология и антропология към БАН, в София. Това ще даде по-подробна информация за погребаните – пол, възраст, евентуални травми или преживени болести. Резултати от тези проучвания се очакват на по-късен етап.
Със сигурност някъде, близо до некропола е имало селище, предполагат археолозите. Кое е и къде точно се намира то предстои да се проучи най-вероятна наесен, когато по-спокойно и пълноценно ще може да се извърши оглед на терена.
Сега предстои министърът на културата да назначи отново комисия, която след оглед на място да предпише по-нататъшни действия по новооткрития археологически обект. Комисията ще „приеме резултатите от разкопките и ще предпише по-нататъшния режим на опазване на недвижимата културна ценност. Сега тя вече е включена в архива, в автоматизираната система, археологическа карта на България, тоест обектът вече е регистриран като археологически обект. На хората (собствениците, в чийто имот е некропола, б.р.) земята няма да им се вземе. Разбира се, тя си остава частна собственост, но все пак предполагам, че комисията ще препоръча имота, както и досега, да се ползва като ливада, тоест да не се копае в дълбочина, да не се полагат трайни насаждения в рамките на тази част от имота, където е некропола. Също така зависи и от община Неделино. Тя, ако реши по някакъв начин да маркира това място, да го показва на туристи, вече предстои да се договори със собствениците на имота, по какъв начин да стане това нещо“, уточни д-р Николай Бояджиев от Регионалния исторически музей в Смолян.
Има забавяне на пощенските пратки от и за Белгия и Финландия, предупредиха от "Български пощи". В Белгия започналите през миналата седмица стачки продължават, уведомяват от белгийския пощенски оператор. Обработката и доставката на входящите и изходящите международни пратки продължават да се извършват със закъснения. Пощенският оператор във Финландия..
Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през четвъртото тримесечие на 2024 г. е 3371 лв., като нараства със 17,6% спрямо същия период на 2023, показват данни на Националният статистически институт. В същото време тримесечният общ разход средно на лице от домакинство се повишава с 13,7% до 3033 лв. Най-висок относителен дял в структурата..
В десет училища в област Кърджали ще се провежда професионално обучение по специалности с очакван недостиг на пазара на труда. Това стана ясно, след като Регионалното управление на образованието представи предложения план-прием след 7 клас за предстоящата учебна година. Предлагат се и няколко нови паралелки за насърчаване на професионалното..
Кърджалийци подкрепят обявения за днес бойкот на търговските вериги заради високите цени. Допитване сред жителите на областния град показа обаче, че малцина няма да пазаруват. Не липсваха и предложения за бойкот на веригите за повече от месец. Според част от анкетираните в малките хранителни магазини могат да се намерят стоки на по-ниски цени в..
Областната комисия по заетост към областната администрация в Смолян ще заседава на 14 февруари, за да се запознае с последния вариант на държавния план-прием след седми клас, предлаган за училищата в областта. Комисията ще трябва да реши дали план-приемът да се приеме или да бъде оставен да се разисква служебно в Министерството на образованието и..
94 процента от работещите в България не са доволни от размера на възнаграждението си. Това показва анкета на КТ "Подкрепа“ за заплащането на труда у нас. 91 на сто от запитаните посочват, че получават чист доход под 2 500 лева и само 8 на сто - над тази сума. От синдиката изчисляват, че делът на работещите бедни е 24%. Това са хората с доход под 1100..
В Общинския музей в Ардино се намира Постоянна експозиция, посветена на личността и творчеството на световноизвестния турски писател и поет Сабахатин Али. В експозицията са подбрани и представени семейни фотографии, негови книги в оригинал и в превод, както и възстановка на работния му кабинет в Анкара. Съществена част от експозицията е подарената..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478